UWAGA!

Czy powstanie nowa odlewnia Alstomu?

W ramach rozbudowy Zakładu Metalurgicznego elbląskiego oddziału spółki Alstom Power grupa Alstom rozważa umieszczenie w Elblągu produkcji wielkogabarytowych odlewów ze stopów żelaza - informuje Aleksander Sidor ze spółki Alstom Power.

Łączny koszt planowanej inwestycji oszacowano na 128 mln zł. W nowej odlewni żeliwa pracę znalazłoby ponad 200 osób, w tym wysoko kwalifikowana kadra z zakresu technologii odlewnictwa i IT. Ostateczna decyzja uzależniona jest od poziomu wsparcia ze strony instytucji krajowych i unijnych.
     Zakład Metalurgiczny elbląskiego oddziału spółki Alstom Power jest uznanym producentem wysoko przetworzonych staliwnych odlewów dla energetyki i przemysłu stoczniowego. Klienci zakładu to między innymi General Electric, Rolls-Royce, Siemens czy Hitachi.
     Jeśli nowy obiekt powstanie, będzie specjalizować się w produkcji odlewów z żeliwa sferoidalnego o masach od 15 do 60 ton, a także odlewów staliwnych w przedziale 40-80 ton, głównie na potrzeby energetyki, w tym energetyki odnawialnej (elektrownie wiatrowe). Planowana roczna zdolność produkcyjna wyniesie ok. 6 000 ton odlewów rocznie.
     Odlewnia będzie wyposażona w najnowocześniejsze urządzenia, do których należą elektryczne piece indukcyjne do topienia żeliwa, stacja sferoidyzacji żeliwa, system sporządzania, dystrybucji i regeneracji mas formierskich oraz piece do obróbki cieplnej. W możliwie najszerszym zakresie urządzenia będą wyposażone w nowoczesne systemy numerycznego sterowania. Ochrona środowiska zostanie zapewniona przez odpowiednie instalacje odpylające i wygłuszające.
     Spółka ALSTOM Power zamierza wykorzystać współfinansowanie tej inwestycji za pomocą funduszy unijnych na lata 2007-2013 oraz swoje umiejscowienie w województwie warmińsko-mazurskim, preferencyjnym z punktu widzenia Polityki Spójności Unii Europejskiej.
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • to byłby duży sukces
 • z tego co wiem to decyzja owa jest juz przesadzona i odlewnia powstanie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  alstomowiec(2007-09-25)
 • będzie
 • a czyja to zasługa?
 • Hehe, refleks portalu ;-D Odlewnia już się buduje i to od jakiegoś czasu... Spójrzcie zresztą z nowego mostu - przecież to nie remont jest...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Kololuzak(2007-09-25)
 • najwidoczniej portel nie byl pewny o czym pisze, wiec zapobiegawczo uzyl w naglowku formy pytajacej ;p
 • "Ochrona środowiska zostanie zapewniona przez odpowiednie instalacje odpylające..." oby bo do tej pory, najczęsciej pod wieczór jesteśmy zatruwani wyziewam z odlewni. wystarczy spytać mieszkańców okolicy browarnej, dolnej, robotniczej. smród jest taki że trzeba zamykac okna. czasami widac "mleczną drogę" mającą swoje zródło na terenie alstomu. dziwne ze nikt z um się tym nie zaineresował do tej pory.
 • to chyba inwestor powinien byc pewien, nie portel ;-)
 • jest juz nawet pierwsza śmiertelna ofiara
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  tajnos agentos(2007-09-25)
 • Skad wezma wysokokwalifikowana kadre technologow odlewnictwa? Widze tylko jedno zrodelko - podkupienie pracownikow odlewni Elzamech. Zegnamy firme Elzamech ;)
 • Ciekawy jestem czym wywiozą te odlewy jak na odlewni kolej zniszczyli.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Ktoś z Elbląga(2007-09-26)
 • wykwalifikowana kadra z elzamechu to juz dawno jest za granicą,ale do alstomu to pewnie wrócą-zawsze lepsze zarobki i nowoczesna odlewnia z nowoczesną technologią to duży wabik dla weteranów odlewnictwa.w elzamechu będą pracować emeryci i renciści,także odlewnia nie zaginie,a jak nie to autobusy z pasłęka będą dowozić formierzy,których alstom nie da rady podkupić,poprostu nie będzie ich stać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  slav&christ(2007-09-26)
Reklama