UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Domeny na sprzedaż czy wielkie oszustwo?

Od jakiegoś czasu coraz częściej można usłyszeć o telefonach do ludzi prowadzących własną działalność gospodarczą, w których osoby dzwoniące oferują domeny na sprzedaż za bardzo wysokie kwoty. Najbardziej oburzające jest to, że osoby dzwoniące wmawiają ludziom mającym własny biznes, iż konkurencja chce wykupić domenę z nazwą ich firmy.

Jeśli więc ktoś prowadzi w Elblągu firmę o nazwie, przypuśćmy, „Malinex” i ma stronę www.malinex.pl (oczywiście jest to nazwa wymyślona na potrzeby artykułu), osoby dzwoniące powiedzą, że ktoś prowadzący taką samą działalność na rynku elbląskim, bądź duża firma z Trójmiasta, która chce wejść na nasz rynek, zamierza wykupić domenę Malinex.com.pl. Jednak osoby dzwoniące, powołując się na własną uczciwość i chęć pomocy, obiecują, że nie dopuszczą konkurencji do wykupienia tej nazwy za kwotę „jedynie” 350 zł (lub więcej, bo „oferty” przekraczają nieraz kwotę 1000 zł). Telefony są najczęściej z numeru zastrzeżonego, czasem, kiedy uda się zdobyć numer od dzwoniącego, prowadzi do tajemniczego automatu „Centrum Rejestracji Domen”, który prosi o podanie nazwy firmy, aby przedstawiciel mógł oddzwonić.
       Oburzające jest również to, że ludzie, którzy dzwonią, powołują się na poważne firmy, np. Krajowy Rejestr Domen.
       Oczywiście NASK odcina się od tego typu praktyk, co więcej podkreśla, iż absolutnie nie ma możliwości sprawdzenia, kto dokładnie i na jaką działalność chce daną domenę przeznaczyć. – Nazwy w domenie krajowej.pl udostępniane są do rejestracji na zasadach ogólnodostępnych – kto pierwszy, ten lepszy, zgodnie z procedurą opisaną na stronie www.dns.pl/zasady-p.html - informują w Centrum Obsługi Klienta NASK.
       Po sprawdzeniu informacji o domenie w bazie WHOIS okazuje się często, że nie grozi nam żaden atak nieuczciwej konkurencji – domena została wstępnie zarezerwowana i czeka na rejestrację. Wygląda więc na to, że gdy wyrazimy zainteresowanie zakupem, naciągacze (nie bójmy się ich tak nazwać) zrealizują rezerwację, a potem odsprzedadzą nam domenę za znacznie wyższą kwotę niż jest ona faktycznie warta.
      
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Kij im w rzyć. Jest wiele domen poza. pl
 • hakerzy nie śpią
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Zeb Mackaine(2011-09-28)
 • A dlaczego portel zakosil domene elblag. pl ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  siepytam(2011-09-28)
 • akurat tak się składa że www. malinex. pl to istniejąca strona dystrybutora słodyczy :)
 • Głupi artykuł. W gospodarce rynkowej towar jest tyle wart, po ile znajduje nabywcę. Nie ma przymusu kupowania. Poza tym to nie jest żadne naciąganie, a raczej akwizycja. Akwizytorów w innych branżach jest od zatrzęsienia i nikt nad tym się nie rozczula.
 • A S7 już sprzedane ?
 • według niektórych urzędniczek domenami nie da się handlować. .. :-)
 • Dlatego warto pokusić się o wykupienie domeny regionalnej, np. (nazwa). elblag. pl. No chyba że ktoś aspiruje do rynkowej pozycji, wtedy to faktycznie www. (nazwa). elblag. pl odpada. .. ..
 • Pisanie by pisać. Portel "schodzi na psy". Zauwarzyliście, że 2 tygodnie "wiszą"te same artykuły, są tylko "przesówane"by robić wrażenie, że coś nowego przybyło. Poza newsem o wykolejonym bimbaju-nic się nie dzieje, tak jak w filmie "Rejs". Podobnie jak w naszej elbląskiej "polityce"-ruchy POzorne, stwarzające złudzenie "aktywności"bez-radnych, podobnie w portelu, wieje wielką nudą.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ChłopPiwożłop(2011-09-29)
 • Do mnie do firmy dzwonili, wiec potwierdzam że to prawda.
 • xz: oczywiście, że jest to naciąganie. Co innego zadzwonić i powiedzieć "witam, kupiliśmy domenę o nazwie zbliżonej do nazwy Państwa firmy - chcecie ją, to możecie od nas odkupić, a jak nie to ewentualnie spytamy konkurencję" - mało eleganckie, ale w miarę jasne postawienie sprawy. A straszenie, że konkurencja chce im zagrozić, tudzież próby sprzedania domeny należącej do kogoś innego, żerowanie na naiwności i niewiedzy - to już oszustwo.
 • PiwoŻłop ogranicz spożycie, bo ci na oczy padło. Ja tu widzę przynajmniej kilkanaście świeżych newsów.
Reklama