UWAGA!

Dzieli nas granica, ale jesteśmy sobie bliscy

 
Elbląg, Dziś w Kaliningradzie otwarte zostało Przedstawicielstwo Informacyjne Elbląga
Dziś w Kaliningradzie otwarte zostało Przedstawicielstwo Informacyjne Elbląga (fot. nadesłane)

Dziś (25 września) w Kaliningradzie uroczyście otwarto Przedstawicielstwo Informacyjne Elbląga. - Rosjanie są zainteresowani szeroko pojęta współpracą, gospodarczą, turystyczną i inwestycyjną z miastem, które jest naszym najbliższym sąsiadem - zapewniał wicemer Andriej Szumilin.

Powstało ono z inicjatywy prezydenta Elbląga oraz Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Konsulatu Generalnego RP w Kaliningradzie. Było tez okazją do spotkania firm sektora turystycznego zarówno z Elbląga, jak i Kaliningradu.
       - Elbląg i Kaliningrad dzieli granica państwowa, ale to widać tylko na mapie. W rzeczywistości jesteśmy bliżsi sobie, bo od lat rozwijamy kontakty. Przedstawicielstwo Informacyjne Elbląga będzie tym miejscem, gdzie mieszkańcy Kaliningradu otrzymają kompleksową wiedzę o tym, co dzieje się w naszym mieście. Tu będziemy wspólnie z Merostwem organizować spotkania ekspertów. Po raz pierwszy mieszkańcy Polski i Obwodu Kaliningradzkiego mają tak ułatwione spotkania. To wszystko stało się możliwe dzięki wsparciu i zaangażowaniu służb konsularnych, a szczególnie konsula Marka Gołkowskiego, radcy-konsula Zbigniewa Świerczyńskiego, kierownika WPHiI oraz konsula Konrada Wolińskiego - powiedział Grzegorz Nowaczyk, prezydent Elbląga.
       Na uroczystości obecni byli przedstawiciele mera Kaliningradu, na czele z wicemerem Andriejem Szumilinem. Witając gości podkreślił, że otwarcie Przedstawicielstwa to ważny dzień zarówno dla Kaliningradu, jak i dla Elbląga. - Rosjanie są zainteresowani szeroko pojęta współpracą, gospodarczą, turystyczną i inwestycyjną z miastem, które jest naszym najbliższym sąsiadem. Fakt obecności prezydenta Elbląga świadczy o randze dzisiejszego spotkania oraz gwarantuje realizację wspólnych koncepcji biznesowych i inwestycyjnych pomiędzy naszymi miastami - dodał Andriej Szumilin.
       Radca Zbigniew Świerczyński stwierdził natomiast, że Elbląg jest dla mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego głównym miastem w kontekście turystycznym, handlowym oraz inwestycyjnym z uwagi na położenie, sferę kontaktów oraz współpracę w zakresie wykorzystania Zalewu Wiślanego.
       Z prezentacjami wystąpili przedstawiciele Elbląskiego Klastra Turystycznego oraz Lokalnej Organizacji Turystycznej. Mieli też szansę na bezpośrednie rozmowy z firmami sektora turystycznego w Kaliningradzie.
       - Rozmawialiśmy m.in. z jednym z głównych kaliningradzkich biur turystycznych Aniuta, które jest bardzo zainteresowane współpracą z polskimi partnerami - powiedział Bogdan Uhryn z Lokalnej Organizacji Turystycznej, zrzeszającej firmy turystyczne oraz miasta i gminy z rejonu transgranicznego.
       Wicemer Andriej Szumilin poinformował, że na przełomie października i listopada Kaliningrad otworzy swoje Przedstawicielstwo Informacyjne w Elblągu. Mieścić się będzie ono w Ratuszu Staromiejskim. Otwarciu towarzyszyć będzie spotkanie przedstawicieli małego i średniego biznesu.
       - Otwarcie Przedstawicielstwa Informacyjnego Elbląga w Kaliningradzie jest pierwszym krokiem na drodze dla stworzenia w Elblągu centrum współpracy transgranicznej. Elbląg leży w samym środku rejonu objętego Małym Ruchem Granicznym, jest miastem średniej wielkości, które najbliżej sąsiaduje z Obwodem Kaliningradzkim. Miastem leżącym nad Zalewem Wiślanym posiadającym port, który współpracuje z portami Obwodu, a mały i średni biznes, który jest tak charakterystyczny dla Elbląga i Kaliningradu z roku na rok nawiązuje coraz bliższe kontakty. Obywatele Polski dostrzegają również to, że Rosja stała się w tym roku członkiem WTO, dlatego fakt ten zwiększy transparentność inwestycyjną i formalno-prawną na terenie Rosji, co niewątpliwie zachęci inwestorów do nawiązania kontaktów z partnerami z Rosji. Dlatego Elbląg ma szansę stać się pomostem między Polską a Rosją. Idąc dalej - pomostem dla polskiego biznesu w odniesieniu do Unii Celnej i Gospodarczej między Rosja, Białorusią i Kazachstanem. To tworzy potencjalny rynek 200 mln odbiorców. Elbląg zatem stanie się platformą szeroko rozumianej współpracy międzynarodowej - powiedział konsul Konrad Woliński.
       Po dzisiejszym spotkaniu przedstawiciele rosyjskiego biznesu, nie tylko sektora usług turystycznych, oczekują na realizację koncepcji centrum współpracy transgranicznej w Elblągu.
      
Łukasz Mierzejewski, Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Współpraca z mordercami - 17 09 1939 !!! Gratulacje !
 • Pierwszy z lewej jaki "malutki" :D
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  mechanik_amator(2012-09-25)
 • Proponuje przyjrzeć się opieszałej pracy polskich celników i to nie z zapowiedzianą miłą wizytą żeby mogli sie przygotować ale z nalotu. Strona Rosyjska odprawia bezproblemowo a polscy celnicy stwarzają tłok, tworzą ogromne kolejki zarówno dla Polaków jak i Rosjan. Co za tym idzie nie służy to wzajemnej integracji a wręcz potęguje złą atmosferę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  NoC(el)-NIK(2012-09-25)
 • 17.09.1939 - We Remember. Spring 1940 ( Katyn massacre)- We Remember.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  And we will never forget.(2012-09-25)
 • Gdańsk i woj. pomorskie są widoczne na przejściu, o Elblągu ani widu ani słychu, żadnych informatorów - nic!!!!! Promocja zero.
 • Przynajmniej elbląska skarbówka zrobiła szkolenie dla firm pod kątem współpracy z Rosjanami. Byłem na nim, było przydatne. Dotyczyło tax free
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  przedsiębiorca(2012-09-25)
 • A co ma do zaoferowania Elbląg. ZERO galerii, aquapark w myślach, miasto rozkopane. ODEJDŻ Prezydencie i nie wydawaj kasy na wycieczki bo nic nie zbudowałeś i nie zbudujesz, !!!!!PRECZ Z OCZU.
 • A czy jawnym jest pobieranie haraczu na granicy przez rosyjskie sluzby graniczne? biora nawet od osoby ktora jedzie raz w tygodniu,nie Passatem i na MRG.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_71904(2012-09-25)
 • Nowaczyk pracowite wakacje miałes :) Chiny, Francja, Rosja - :) niezle wycieczki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bede pamietal o tym next time(2012-09-25)
 • Bardzo dobry pomysł z otwarciem przedstawicielstwa takze w Elblągu. Może bedzie to początkiem inwestycji rosyjskich w elblągu tworzacych miejsca pracy. Na pewno powodzienie bedzie miala restauracja z rosyjską kuchnią i muzyką, jezeli powstanie. Na Starowce jest tyle lokali do kupienia.
 • Prawdziwi Polacy, patryoci i katolicy chodzą pieszo bo nie można przecież jeździć na paliwie z Rosji!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  pisomatou(2012-09-25)
 • Chyba to nie odpowiedni moment kiedy miasto totalnie rozkopane.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  STARYDINO(2012-09-26)
Reklama