UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląg otrzyma 55 mln zł z funduszy unijnych

Elbląg, Elbląg otrzyma 55 mln zł z funduszy unijnych
fot. arch. AD

Pieniądze pochodzące z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego władze Elbląga przeznaczą na przebudowę drogi 503, wyposażenie Elbląskiego Parku Technologicznego oraz organizację Święta Chleba. Marszałek Województwa, zarządzający regionalnym programem operacyjnym, podpisze z prezydentem Elbląga 30 grudnia trzy umowy o dofinansowanie.

Zarząd Województwa wdrażający Regionalny Program Operacyjny podpisał już blisko 1300 umów. Wśród nich znalazły się kluczowe dla Warmii i Mazur inwestycje. Długo oczekiwana przebudowa drogi 503 zakończy się w 2013 roku. Inwestycję w granicach Elbląga przeprowadzą władze miasta, natomiast odcinek Elbląg-Tolkmicko-Podgrodzie zmodernizuje Samorząd Województwa.
       - Przebudowa drogi nr 503 pochłonie blisko 200 mln zł. Dzięki Regionalnemu Programowi Operacyjnemu większość tej kwoty pokryją fundusze unijne - komentuje Marszałek Jacek Protas.
       Władze Elbląga podpiszą umowy o dofinansowanie następujących przedsięwzięć:
      
       Przebudowa ulic oraz drogowych obiektów inżynierskich stanowiących ciąg drogi wojewódzkiej nr 503 w obszarze miasta Elbląga - Etap I od Placu Słowiańskiego do ul. Obrońców Pokoju

       Celem strategicznym projektu jest wzrost dostępności komunikacyjnej regionu i miasta Elbląga poprzez rozbudowę i unowocześnienie infrastruktury drogowej warunkującej rozwój regionalny.
       Na terenie Elbląga droga wojewódzka nr 503 prowadzi ulicami Rycerską, Pocztową, Robotniczą, Browarną i Mazurską, natomiast po wyjściu z Elbląga biegnie nad Zalewem Wiślanym do Tolkmicka. Stanowi ona jedną z głównych arterii komunikacyjnych w mieście, obsługując razem z drogą wojewódzką nr 504 ruch północ-południe w jego obrębie.
       Trasa ta stanowi jedną z głównych arterii komunikacyjnych Elbląga, łącząc jego ścisłe centrum z rozwojowymi terenami północnymi i północno-zachodnimi, w tym z dzielnicą Modrzewina-Południe, gdzie zlokalizowane są m.in. tereny elbląskiej podstrefy Warmińsko – Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i Elbląski Park Technologiczny.
       Zakres Projektu obejmuje przebudowę odcinków DW 503:
       - Odcinek 1. od Placu Słowiańskiego do Al. Armii Krajowej
       - Odcinek 2. od Al. Armii Krajowej do ul. Królewieckiej
       - Odcinek 3. Al. Armii Krajowej (fragment)
       - Odcinek 4. od ul. Królewieckiej do ul. Teatralnej
       - Odcinek 5. od ul. Teatralnej do ul. Brzeskiej
       - Odcinek 6. od ul. Brzeskiej do ul. Obrońców Pokoju
       oraz przebudowę i budowę niezbędnego funkcjonalnie układu ulic oraz usuniecie kolizji z istniejącą infrastrukturą techniczną.
       Całkowite koszty projektu: 77 548 646,41 (kwalifikowane + niekwalifikowane: usunięcie kolizji).
       Koszty kwalifikowane projektu: 73 773 655,97.
       Kwota dofinansowania: 51 641 559,15
       Rzeczowe zakończenie projektu: 31 lipca 2013. Finansowe zakończenie projektu: 16 grudnia 2013.
      
       Elbląskie Święto Chleba - edycja VI i VII.
       Celem strategicznym projektu jest: zwiększenie potencjału konkurencyjności lokalnych przedsiębiorstw poprzez aktywne współuczestnictwo w tworzeniu i kształtowaniu rynku produktów tradycyjnych, regionalnych i lokalnych jako atrakcyjnej alternatywy rozwoju województwa warmińsko -mazurskiego.
       Przedmiotem przedsięwzięcia będzie organizacja dwóch edycji imprezy (wrzesień 2011r oraz 2012r.) "Elbląskie Święto Chleba i Tradycyjnego Pieczywa Regionalnego na Starówce w Elblągu" ukierunkowanych na wspieranie wytwarzania i promocji produktów regionalnych (głównie wyrobów piekarniczych) i umożliwienie ich wytwórcom zaprezentowania swojej oferty produktowej. Atrakcyjne dla mieszkańców i przyjezdnych wydarzenie (jednodniowe) o charakterze jarmarku, gdzie motywem przewodnim jest chleb będzie nawiązywało do legendy "piekarczyka", który w 1521r. uratował miasto przed najazdem Krzyżaków, w ciągu 2 lat będzie promować wyroby piekarnicze oraz ludzi, dzięki którym na naszych stołach pojawia się chleb. W/w wyroby regionalne to m.in. pieczywo, słodycze, rękodzieło i sztuka ludowa, ceramika, zabawki, odzież, biżuteria, wyroby ekologiczne itp. Podczas święta zostaną zrealizowane poszczególne działania: jarmark z prezentacjami pieczywa i degustacjami i stoiskami wytwórców wyrobów piekarniczych i cukierniczych, miodów oraz wędlin, żywności ekologicznej, wystawy rękodzielnictwa, kolekcjonerów przedmiotów zabytkowych z całego regionu, prezentacje wystawców i producentów pieczywa ze wschodnich miast partnerskich Elbląga, degustacje pieczywa, prezentacje artystyczne (pokazy taneczne, występy zespołów folklorystycznych i ludowych czy spektakle teatralne na scenie głównej z Polski i miast partnerskich, pokazy warsztatowe, gdzie będzie okazja wzięcia udziału w procesie wypieku chleba, prezentacje i warsztaty dawnych rzemiosł m.in. garncarstwa, opowieści edukacyjne o tradycjach ludowych regionu W i M, wystawa fotogramów dotyczących elbląskich tradycji piekarniczych w Bramie Targowej, organizacja stoiska promocyjnego Elbląskiego Dukata Piekarczyka o nominale "8", odpowiadającemu równowartości 8 zł, wykonanego z dwóch stopów o wysokiej wartości pamiątkarskiej i kolekcjonerskiej. Wydarzeniem dodatkowym będą dwa spotkania seminaryjne dla przedsiębiorców, poświęcone tematyce: Elbląskie Święto Chleba - tradycja, legenda i współczesność. Podczas wykładu będą zaprezentowane uczestnikom treści związane z wartościami zdrowotnymi pieczywa wypiekanego wg starych i nowoczesnych receptur.
       Całkowite koszty projektu: 543 300,00
       Kwota dofinansowania: 461 805,00
       Rzeczowe zakończenie projektu: 30 listopada 2012. Finansowe zakończenie projektu: 31 grudnia 2012.
      
       Doposażenie laboratoriów i pomieszczeń Elbląskiego Parku Technologicznego
       Celem strategicznym projektu jest: poprawa warunków dla prowadzenia działalności gospodarczej poprzez rozwój i dyfuzje przedsięwzięć innowacyjnych. Podniesienie potencjału regionu w sferze innowacji, poprzez wzmocnienie współpracy pomiędzy sektorem badawczo-rozwojowym a gospodarka, doprowadzi do podniesienia konkurencyjności przedsiębiorstw działających na lokalnym i regionalnym rynku.
       Realizacja projektu umożliwi kompleksowe wyposażenie budynku w niezbędne elementy do funkcjonowania i rozwoju przyszłych użytkowników korzystających ze wsparcia Elbląskiego Parku Technologicznego. Wyposażone laboratoria, w tym w sprzęt specjalistyczny Centrum Metaloznawstwa, poszerzy gamę oferowanych usług EPT, tym samym zwiększy zainteresowanie firm na współprace i chęć rozwoju wykorzystując nowe rozwiązania technologiczne. Zakup sprzętu komputerowego wraz z podstawowym wyposażeniem biurowym oraz dostęp do nowocześnie wyposażonych sal konferencyjnych, wzmocni potencjał Elbląskiego Parku Technologicznego jako instrumentu wsparcia rozwoju przedsiębiorczości, współpracy sektora biznesu z naukowym i transferu technologii. Dzięki udostępnieniu kompleksowo wyposażonych sal konferencyjnych będzie możliwość realizacji wspólnych przedsięwzięć biznesu wraz z sektorem nauki, mających na celu przygotowanie wysoko wyspecjalizowanych przyszłych pracowników lub doskonalenie już zatrudnionych, organizując szkolenia i kursy, pod realne zapotrzebowanie firm. Ponadto dzięki zainstalowaniu w wymienionych pomieszczeniach systemu audiowizualnego do prowadzenia telekonferencji oraz zainstalowanie zestawu do tłumaczeń symultanicznych, użytkownicy EPT mają szanse na łatwiejsze nawiązanie kontaktu z partnerami biznesowymi i naukowymi.
       Całkowite koszty projektu: 4 008 357,58
       Kwota dofinansowania: 3 407 103,94
       Rzeczowe zakończenie projektu: 31 maja 2011. Finansowe zakończenie projektu: 30 czerwca 2011.
      
Urząd Marszałkowski
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Wszystko dzięki Panu Henrykowi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Andrzejjj(2010-12-29)
 • Brawo Panie Słonina, ciekawe czy za rok czy dwa obecna ekipa będzie mogła pokazać co przygotowała i czy uzyskała na to środki. Pytanie nastepne, czy vice od inwestycji, bez wykształcenia i praktyki będzie umiał właściwie pokierować przygotowaniem przetargów. BĘDZIEMY SIĘ TEMU BACZNIE PRZYGLĄDAĆ.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  z Elbląga(2010-12-29)
 • Brawo Panie Henryku Slonina. To dzieki Panu cos jeszcze mozna bylo zrobic w tym miescie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  prezio(2010-12-29)
 • Głupcy, podziekujcie Słoninie ze przegrał. Gdyby Nowaczyk nie był prezydentem, marszalek złotowki nie dalby dla naszego miasta. Nic nie rozumiecie, polityka to dla was rzez niezrozumiala i poza zasiegiem.
 • Alez rozbawily mnie pierwsze 3 wpisy, faktycznie głupcy z was skoro tego nie rozumiecie. Dopiero teraz otworzy sie dla nas wór z kasa z olsztyna. Pożyjecie-zobaczycie.
 • Szkoda ze nie przytaczacie ile kasy Słonina utopił podczas swoich kadencji, ile złych decyzji podjął i ile zaplacilismy za jego nieoszczednosc i głupote. Ciekawe gdzie teraz jest, zapadl sie pod ziemie ze wstydu. Boi sie, bo nowa ekipa ciagle znajduje nowego "trupa w szafie". Oj beda pociagac do odpowiedzialnosci bylych i obecnych urzedasow :-)).
 • no bo jest nowa ekipa i musi sie tez czyms oblowic ( ziemie wysprzedane, firmy sprywatyzowane )
 • Czemu same anonimy?Przeciez jakbys czytal uwaznie Portel to bys przeczytal ze Grzegorz Nowaczyk ufundowal nagrode dla bylego prezydenta za caloksztal lub jak wolisz premie. Wyrazil takze chec przekazac ja osobiscie na rece ex-prezydenta.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  prezio(2010-12-29)
 • Mądrale policzcie "Inwestycję w granicach Elbląga przeprowadzą władze miasta" Super interes robi NASZ Prezydent. DROGA WOJEWÓDZKA koszt projektu 77 548 646,41 Marszałek da 51 641 559,15 czyli miasto "dorzuci" 25 907 087,26 zł ! Zakładając, że kasa od Marszałka jest z unii. Marszałek nie da nic. Dobry interes zakładając dziurę w budżecie na ok. 70.000.000 czarno widzę przyszłość miasta. Interes w stylu PO. A 25 baniek to połowa aquaparku przynoszącego zyski. Drogę 503 niech robi UM w Olsztynie od Ado Z to jego droga
 • A kiedy modernizacja ulicy częstochowskiej i przyległych do niej uliczek tak by można było normalnie przejść w czasie roztopów i deszczu. Czy ja tej modernizacji dożyję? Może mi ktoś coś w tej sprawie napisać.
 • Aquapark byście zrobili a nie pierdołami się zajmujecie. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mirass(2010-12-29)
 • Aquapark lepiej zbudujcie!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Mirass(2010-12-29)
Reklama