UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Elbląg „stracił” 238 mln zł, co dalej...

 
Elbląg, Elbląg „stracił” 238 mln zł, co dalej...

Dziś (7 kwietnia) otrzymaliśmy oficjalne statystyki z Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie na temat kwot dotacji przyznanych firmom z Olsztyna i Elbląga w latach 2007-2014. Dane dotyczą tylko firm z siedzibą w w/w miastach, jednak skłaniają do wyciągnięcia kilku wniosków.

Pierwszy, który zrodził się we mnie w momencie ich otrzymania, to swojego rodzaju impuls do bardziej aktywnego działania w celu informowania o szansach jakie dają dotacje UE. Jeżeli mówiąc umownie, miasto Olsztyn, które ma 40 proc. więcej mieszkańców niż Elbląg (ok. 60 proc. więcej aktywnych firm) dostało 4,7 razy większą kwotę dotacji dla przedsiębiorców to znaczy, że w Olsztynie działają pewne mechanizmy, które u nas w Elblągu należy również uruchomić.
      
       Średnia kwota dotacji przyznana przedsiębiorcom z Elbląga i Olsztyna w ramach RPO Warmia i Mazury na lata 2007-2013.
       Stan na 7.04.2014 rok
      
       Olsztyn
       Liczba przedsiębiorców - 282
       Średnia wartość dofinansowania ogółem - 1 073 512,39 zł
       w tym UE - 963 101,22 zł
      
       Elbląg
       Liczba przedsiębiorców - 73
       Średnia wartość dofinansowania ogółem - 876 767,41 zł
       w tym UE - 750 361,63 zł
       *Zestawienie wygenerowane z systemu KSI (SIMIK 07-13) wg. formy prawnej beneficjenta wskazanej w zawartej umowie o dofinansowanie
      
       Różnica w kwocie dotacji to aż 238 milionów złotych. Myślę, że dzięki takiemu poziomowi inwestycji, przekładając to na miejsca pracy, może to być nawet kilka tysięcy bezrobotnych mniej. Osobiście gratuluję mieszkańcom i przedsiębiorcom Olsztyna. Wystarczy się tam wybrać, żeby zauważyć, że miasto dynamicznie się rozwija.
       Ze statystyk wynika, że na 100 mieszkańców w Olsztynie przypada 12 firm, natomiast w Elblągu 10. Dane statystyczne trudno jednoznacznie interpretować, a Elbląg również się rozwija i także mamy powody do dumy. Nie zmienia to jednak faktu, że obszar do poprawy klimatu gospodarczego i efektywności biznesowej w Elblągu wydaje się być duży.
      
       Pytanie co zrobić z tym faktem? Na pewno nie ma jednej prostej odpowiedzi. Pomysł, który chcieliśmy przedstawić jako Elbląska Izba Gospodarcza O. RIGP jest taki, żeby współpracować w gronie lokalnych firm, instytucji, mieszkańców w celu szukania wspólnych szans na rozwój.
      
       W ramach tego zapraszamy do udziału w bezpłatnym spotkaniu poświęconym dotacjom w latach 2014-2020, na którym będą przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, w tym w-ce Marszałek Gustaw Marek Brzezin.
      
       Szczegóły i zapisy tutaj.
      
       Każdego, kto chce się dołączyć do Elbląskiej Izby Gospodarczej i wspólnie pracować na rzecz rozwoju gospodarczego Elbląga zachęcamy do kontaktu: elblag@rigp.pl lub telefonicznie: 690 900 440 (Malwina Wilma – Asystentka Zarządu).
      
       Zachęcam do współpracy!
      
Patronat medialny nad spotkaniem objęła Elbląska Gazeta Internetowa portEl.pl
Krzysztof Ciuła, Elbląska Izba Gospodarcza Oddział Regionalnej Izby Gospodarczej Pomorza
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
 • Kiedys takie tekty tylko na e24 pojawialy sie, ale widze tu tez zaczynaja
 • Propozycja - będąc w USA obserwuję budowę estakad. Całą estakadę przygotowuję się na zewnątrz a stawi w dwa dni. Czy nie można tym sposobem wybudować dwupasmowej drogi z Tolkmicka do Krynicy. Jest to odcinek 7 km czyli nic. Droga Elbląg - Tolkmicko lada moment już będzie. Efekty to: - zatrudnienie Elblążan przy budowie prefabrykatów (powstała by nowa firma), - ożywienie drogi Elbląg Tolkmicko (bary przydrożne - nowe miejsca pracy i zbytu) - ożywienie portu rybackiego (wracający z Krynicy kupowali by świeżą rybę) - odciążenie trasy Nowy Dwór - Krynica. - dynamiczniejszy rozwój Krynicy Morskiej w stronę Piasków - ożywienie miejscowości od Elbląga po Św. Kamień - turyści niedzielni z poza Elbląga - ożywienie miejscowej produkcji rolnej (świeże produkty sprzedawane w Krynicy). - i wiele innych których nie będę ze względu na ilość miejsca wymieniał. Problemy do rozwiązania przez Władze: - uzyskanie pozwoleń i uzgodnień z Krynica Morska (decyzje Wojewodów: Pomorskiego i Warmińsko - Mazurskiego) W przypadku braku zgody Wojewodów przenieść powiat Elbląski do Woj. Pomorskiego. - wykonanie palowania przez specjalistyczną firmę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  0
  Jerzy69(2014-04-07)
 • Współpraca w gronie lokalnych firm to jest dobry pomysł na rozwój miasta, spadek bezrobocia. Szkoda, że tak wielu lokalnych przedsiębiorców stawia na tanie towary z Chin. Później natomiast lamentuje z powodu braku sprzedaży. Za co ludzie mają kupić. DAJ ZAROBIĆ INNYM TO I TY ZAROBISZ. Wspierajmy sie wzajemnie. Kupujmy jak najwięcej produkcji lokalnej, elbląskiej
 • do czego odnosi się liczba 4,7
 • Elbląg - UCHWAŁA NR XXVI/697/2013 z dnia 14 listopada 2013 r podatek od od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej 20,34 z zł za m kw przy mniejszy potencjalnym rynku zbytu o około 40% w stosunku do Olsztyna. Olsztyn- UCHWAŁA NR XLVI/759/13 z dnia 18 listopada podatek od od budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej 20,90 zł od 1 m kw przy większym potencjalnym rynku zbytu o około 40% w stosunku do Elbląga. Może to wpływa będąc przedsiębiorcą przy takich samych kosztach wolałbym się ulokować tam gdzie jest potencjalny większy zbyt.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  0
  Lolelb(2014-04-07)
 • elbląg do pomorza!
 • elbląg do pomorza? a " pomorze" zapyta: za ile? albo: a co nam, pomorzanom z tego?
 • Nie popadajmy w wisielczy humor. Nie jest aż tak źle jak przedstawia się w artykule. A różnica w w dotacji dla Elbląga nie jest znowu aż taka duża. Bo w Olsztynie jest 282 przedsiębiorstw a w naszym mieście tylko 73.Zatem nie popadajmy w depresję. Wystarczy, że mieszkamy na terenach depresyjnych. A na dodatek te ciągłe wizyty tych z Warszawy co się na niczym nie znają
 • Inwestujesz kilkaset tyś. Otwierasz lokal i się zaczyna, podatek od nieruchomości, ZUS niezależnie od tego ile zarobiłeś(aś) 1000.czynsz plus śmieci i ogrzewanie, prąd. A do tego jak handlujesz alkocholem koncesja kilka tyś rocznie. Ale to jeszcze nic bo jak coś to zabiorą ci koncesję i NIKOGO TO NIE OBCHODZI ZE DAJESZ PRACĘ, ŻĘ MASZ KREDYTY. A urzędnikom (większość) nawet do głowy nie przychodzi że są po to żeby pomagać. Albo dezinformacja albo brak informacji albo won.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  Zarobotęsięweście(2014-04-08)
 • Najwięksi pracodawcy w województwie, zauważcie, że nie ma tu ani jednej firmy z Elbląga, drugiego pod względem miasta. O czym to świadczy? świadczy nie mniej ni więcej, że władze województwa nie stworzyła dla miasta Elblaga, żadnej, ale to absolutnie żadnej strategii rozwoju, żadnej zachety dla potencjalnych inwestorów, dosłownie nic!!!!, 130 tysięczne miasto jest traktowane jak " upadły PGR" , niech mieszkańcy sobie sami radzą, jak po reformie Balcerowicza. To lista największych pracodawców:„ Michelin Polska” Sp. z o. o. (produkcja opon w Olsztynie), Grupa Kapitałowa „ Indykpol” (produkcja i przetwórstwo drobiarskie), Grupa Animex Sp. z o. o. (produkcja i przetwórstwo mięsne, należą do niej m. in: Zakłady Mięsne „ Morliny” koło Ostródy i Zakłady Mięsne „ Mazury” w Ełku), Philips Lighting Poland S. A. Oddział w Kętrzynie (przemysł elektromaszynowy), Grupa Szynaka – Meble Sp. z o. o, Mebelplast, Wytwórnia Pasz Witasz Sp. z o. o. oraz Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego Holding Sp. z o. o. , a także Magnat z Ełku (produkcja odzieży męskiej). Jednym z największych pracodawców w województwie jest także Uniwersytet Warmińsko – Mazurski w Olsztynie.
 • @U-7 i inni, którzy nie zrozumieli przytoczonych danych (chyba że to była ironia :)): nie to, że w olsztynie są 282 firmy, a w Elblągu 73,tylko tyle firm dostało dotacje, gdzie średnia poszczególnej dotacji w olsztynie wyniosła ok. milion zł, a w e-gu 876 tys. " Pytanie co zrobić z tym faktem? Na pewno nie ma jednej prostej odpowiedzi" - jak to nie ma? Likwidacja tego popapranego województwa, które służy tylko jednemu miastu, kosztem całej reszty. Może ktoś przypomni w końcu, że Elbląg został tu przyłączony wbrew demokratycznym zasadom? I za to teraz musi płacić.
 • Trzeba jeszcze dodac ze Olsztyn plus powiat olsztynski to 300tys. mieszkancow a Elblag plus powiat to180 tys. tyle ile mniej wiecej wynosi liczba mieszkancow Olsztyna. Budzet Olsztyna to 1mld. a Elblaga to 0.5mld. To sa znaczace roznice i nie ma co sie spinac. Elblag dostal dofinansowanie z UM na budowe stadionu i go nie wykorzystal bo nie stac go na wklad wlasny a np. gotowy projekt czeka w Olsztynie i miasto nie moze z tego skorzystac bo pieniadze MUSZA! trafic do Elblaga i tojest chore
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  100%olsztyniak(2014-04-08)
Reklama