UWAGA!

EPEC musiał oddać milion złotych

 
Elbląg, EPEC musiał oddać milion złotych
(fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej musiał zwrócić część dotacji, jaką dostało na modernizację sieci ciepłowniczej. Chodzi o milion złotych. Przyczyną był błąd w procedurze przetargowej.

Wokół przetargu na modernizację sieci ciepłowniczej, wartego około 20 milionów złotych, było głośno od ubiegłego roku. Nieprawidłowości w procedurze przetargowej, polegających na zapisach faworyzujących jednego z producentów rur, dopatrzył się Urząd Zamówień Publicznych i Centralne Biuro Antykorupcyjne oraz miejska komisja powołana przez prezydenta. Poprzedni zarząd EPEC z tymi zarzutami się nie zgadzał, sprawa trafiła do rzecznika dyscypliny finansów publicznych, który uznał że w przepisy w tej sprawie nie zostały złamane.
       Stanowisko rzecznika dyscypliny finansów publicznych nie ma jednak wpływu na decyzję Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który dofinansował elbląską inwestycję kwotą 12 milionów złotych. Powołując się na ustalenia Urzędu Zamówień Publicznych, Fundusz uznał, że EPEC w niedostateczny sposób określił wymagania dla startujących w przetargu firm i dlatego zażądał zwrotu części udzielonej dotacji.
       - Kwota wycofanych z projektu wydatków kwalifikowanych wynosiła 1 052 689,40 zł, z czego Beneficjent zobowiązany był zwrócić kwotę 688 733,31 zł (należność główna). Kwota odsetek od ww. należności wyniosła 116 968 zł. Decyzja jest ostateczna – poinformowała nas Donata Bieniecka-Popardowska, główny specjalista Wydziału Komunikacji Społecznej NFOŚiGW.
       Co na to władze  miasta, które mają 100 procent udziałów w spółce? - Kwestia nałożonej przez NFOŚiGW korekty przyznanego wcześniej półce EPEC dofinansowania nie jest sprawą nową. To skutek przeprowadzonych kontroli i stwierdzonych nieprawidłowości związanych z procedurą zamówień publicznych zarówno przez organy państwowe - Urząd Zamówień Publicznych, czy Centralne Biuro Antykorupcyjne, jak również przez zespół kontrolujący powołany przez prezydenta. Już wiosną br. informowaliśmy, że na podstawie wyników kontroli NFOŚiGW podjął decyzję o korekcie udzielonego dofinansowania - informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga. - Pomimo wyjaśnień składanych przez ówczesnego prezesa spółki EPEC i jego zapewnień, że nie było żadnych nieprawidłowości w postępowaniu przetargowym, nie udało się uniknąć tej kary finansowej. Nałożona korekta wyniosła łącznie 894,8 tys. zł. Przy tym przelewem na rachunek NFOŚiGW z otrzymanej wcześniej dotacji EPEC zwrócił 688,7 tys. zł, zaś pozostała kwota 206,1 tys. zł została przez NFOŚiGW potrącona z pozostałej nie wypłaconej jeszcze dla EPEC kwoty dotacji. Ponadto spółka zapłaciła również odsetki liczone od dnia otrzymania dotacji do dnia zwrotu naliczonej korekty w łącznej kwocie 117,0 tys. zł. Łączna kwota korekty wraz z odsetkami wyniosła 1.011,8 tys. zł. Narażenie Spółki na stratę 5% dofinansowania było jedną z przyczyn zakończenia współpracy prezydenta z ówczesnym prezesem i rozpisania postępowania kwalifikacyjnego w celu wyłonienia kandydata na stanowisko prezesa zarządu spółki.
      
      
      
      
      
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Kt za ieosdarosc w EPEC zapłaci? Biurwa ne tylko podatnik. Waro zachować tres powyższego artykułu,y podważyć " słuszną podwyzke" ciepł na sezo zimowy 2016/17
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  5
  Kaorfer zimny(2016-09-28)
 • Piśkiewicz ze swoją zorganizowaną bandą mają oddać z własnej kieszeni albo do pudła na długie lata !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  1
  Prokurator,Walery(2016-09-28)
 • wlacz cieplo bo ludzie majo zimno dzieci ucza sie A dla WAs czas splacac dlugi ido pracy bez premii
 • A ile musiało oddać miasto z dotacji na budowę basenu? Tajemnica? no wiadomo, że tajemnica, bo było to dużo więcej niż epec tylko nikt tego nie nagłośnił!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  4
  jolkax(2016-09-28)
 • "Co na to samorząd, który ma 100 procent udziałów w EPEC? Czekamy na odpowiedź na nasze pytania. " Bardzo słuszne pytanie, również czekam na odpowiedz. , ale prezes firmy za coś chyba odpowiadał? czy się mylę? Mam nadzieje że odpowiedzialni za ten "mały błąd" dla mieszkańców Elbląga się znajdą. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  1
  zaścianek(2016-09-28)
 • Pan Radny RK powinien to zaplacic. Wierzylam mu, a kazalo sie ze z calej politycznej burzy zostala strata dla mieszkancow i miasta i to wymierna. Panie SLD-owiec zwroc Pan miastu ponad milion zl ktore dzieki Panu miasto (EPEC) musi zwrocic.. Nie sr..a sie do wlasnego gniazda. Trzech kolegow z SLD (K, B, N) robi rozpierduche... a Prezydent im na to pozwala. Pytam - gdzie są aresztowania, gdzie przekrety i zarzuty prokuratorskie?! No gdzie?! Jedno wielkie bicie piany, ktore nas mieszkancow bedzie kosztowalo wiecej za metr ogrzanego mieszkania. Co Pan na to Panie Rychu!? W duszy masz mieszkancow- prawda?! Wazne tylko to ze o Tobie piszą specjalisto od wszystkiego - cieplowniku-amatorze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  11
  7
  Placaca_za_CO(2016-09-28)
 • hahaha nieprawidłowości przy przetargach, hahaha a kiedy porządna kontrola w EPWiK ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  1
  hamulcowy(2016-09-28)
 • Do hamulca, skończ gościu wstydu oszczędź. Jesteś,......albo po co se nerwy psuć.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  10
  Hamulcowy. To.... (2016-09-28)
 • kiedyś, za komuny, za błędy czy inną korupcję. .. .rozstrzelano ileś osób. .. .może. .. ..
 • Panie Redaktorze, jak zwykle stronniczo. Może Pan podsumuje, ile EPEC zapłacił za "ciepłe życzenia" ? Błąd? Jaki błąd. Może w skrócie naruszenia prawa wymienione w protokole CBA. Wtedy będzie obiektywnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz Pokaż ten wątek
  9
  1
  Błądzą.Zanaszepieniądze.(2016-09-28)
 • redaktor @Błądzą.Zanaszepieniądze. - Skoro to naruszenie prawa, jak Pan pisze, to dlaczego nikt nie powiadomił od ponad roku prokuratury? Ani CBA, ani Urząd Zamówień Publicznych. A przypominam, że każdy kto wie o złamaniu prawa, ma taki obowiązek. Zgodnie z treścią art. 304 § 2 KPK instytucje państwowe i samorządowe, które w związku ze swą działalnością dowiedziały się o popełnieniu przestępstwa ściganego z urzędu, są obowiązane niezwłocznie zawiadomić o tym prokuratora lub policję. Nie dziwi to Pana?
 • Panie Redaktorze, czytam i szanuję różne wypowiedzi. Ale obawiam się ze Pana odpowiedź nie do końca jest trafna. .jeśli nikt nie powiadomił prokuratury od roku to znaczy że nie było naruszenia prawa? Tak rozumując skoro nie było naruszenia prawa to Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i GW chce wyłudzić pieniądze. Tylko dlaczego EPEC zgodził się oddać pieniądze?
Reklama