UWAGA!

Gorąco w EPEC

 Elbląg, Gorąco w EPEC
(fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

Zarząd Elbląskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej wprowadza zmiany organizacyjne w tej komunalnej spółce. Prezes zapewnia, że ich skutkiem nie będzie ani zmniejszenie liczby etatów ani płac. Przeciwko zmianom i sposobie ich wprowadzenia protestują związki zawodowe.

Niekonsultowanie zmian planowanych w strukturze EPEC ze związkami zawodowymi, utworzenie stanowiska trzeciego dyrektora w spółce, dwóch dodatkowych kierowników działów i zmniejszający się stan zatrudnienia pracowników na stanowiskach robotniczych – to główne zarzuty przewodniczących trzech działających w EPEC związków zawodowych. W piśmie skierowanym do prezesa spółki Andrzej Kulińskiego protestują przeciwko planowanym zmianom w spółce i sposobowi ich wprowadzania.

„Każda restrukturyzacja musi nieść ze sobą określony efekt ekonomiczny. Związkom zawodowym ani pracownikom nie zostały przedstawione żadne założenia ekonomiczne. Ogólne hasła to za mało. Wnosimy o przedstawienie szczegółowej analizy ekonomicznej uzasadniającej wprowadzenie zaproponowanych przez Pana zmian. Bez takiej analizy dalsze procedowanie zmian jest bezzasadne. Uważamy, że zarówno realizacja zadań, których źródło finansowania pochodzi ze środków UE, jak i budowa nowego źródła ciepła dla spółki może być realizowana przy zachowaniu obecnej struktury organizacyjnej przy wsparciu doświadczonych podmiotów zewnętrznych. Dowodem jest bieżąca realizacja drugiego etapu wymiany sieci ciepłowniczych w ramach UE przebiegająca bez zakłóceń - napisali związkowcy w piśmie do prezesa EPEC, dodając że nie zgadzają się na rozbudowę w spółce kadry kierowniczej. W kolejnym piśmie domagają się też odpowiedzi na pytania dotyczące dotychczasowej współpracy EPEC z niektórymi zewnętrznymi firmami.

Andrzej Kuliński, prezes EPEC, w odpowiedzi na nasze pytania stwierdził: „Uzgodnienie nowej struktury firmy i sposobu jej wdrożenia nie mieści się w obszarze konsultacji z organizacjami związkowymi. Uprawnienia organizacji związkowych opisane są w ustawie o  związkach zawodowych oraz kodeksie pracy. Odnośnie stanowiska Spółki wobec pisma Związków Zawodowych - odpowiedź najpierw otrzymają Organizacje Związkowe. Możemy jedynie wyrazić ubolewanie, iż Związki zawodowe angażują media, zamiast prowadzić konstruktywny dialog” - napisał.

Prezes EPEC zapewnił, że „nowa struktura została wypracowana na podstawie wcześniej wykonanego audytu, w którym to udział brała cała kadra menedżerska firmy. Związki Zawodowe, kadra kierownicza i pracownicy są na bieżąco informowani na temat przeprowadzanych zmian”. Dołączył harmonogram wprowadzanych zmian, z którego wynika, że już w połowie kwietnia 2019 roku zarząd EPEC przedstawił główne cele dotyczące rozwoju spółki, polityki wynagrodzeń i zatrudnienia, w lipcu 2019 poinformował o audycie kadrę menadżerską i związku zawodowe, w grudniu przedstawił im wyniki audytu. „Na przełomie grudnia ub.r. i stycznia tego roku odbyły się spotkania najwyższego kierownictwa odnośnie wdrożenia wyników audytu funkcjonowania Spółki.

Kadra menadżerska bezpośrednio brała  udział w rozmowach z konsultantami oraz przygotowywała materiały niezbędne do pracy nad analizą funkcjonowania Spółki, które stały się podstawą do propozycji zmiany struktury organizacyjnej (okres lipiec-październik 2019). Pracownicy otrzymali obszerną informację na temat planowanych zmian podczas spotkań z Zarządem oraz w przygotowanym na tę okoliczność biuletynie informacyjnym” - informuje Andrzej Kuliński.

Prezes EPEC zapewnia, że „zmiana struktury w spółce nie pociąga za sobą kosztów, przeciwnie – jednym z zadań jest takie przygotowanie struktury, aby móc zwiększyć przychody spółki. Nie ma przy tym planów redukcji etatów ani płac”.

A zmiany mają być wprowadzone m.in. po to, by przygotować spółkę do wymagań rynku i ją rozwijać, przygotować EPEC do budowy nowego źródła ciepła i zmniejszyć zależność przychodów spółki od taryfy cieplnej.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Trzeci dyrektor do spraw istotnych i piąty kierownik zamieszania. .. Bareja wiecznie żywy
 • Czekam na rząd, który z miejsca rozwiąże takie gniazda państwowych etatow służące do dojenia Rzeczypospolitej. Kiedy to nastąpi? My, przeciwnicy komuny, liczymy w tysiacleciach
 • A może to stanowisko dyrektora przygotowują dla wice z um, bo teraz społecznie biedulka zasiada w radzie
 • Gdański zaciąg doi elbląską spółkę. Czy Wróblewski jest głuchy i ślepy? Czemu pozwala się na degrandgoladę? w imię czego? Czemu nikt z ratusza nie ma odwagi powiedzieć STOP i pogonić to 3miejskie towarzystwo wzajemnej adoracji. SOLIDARNOŚĆ brać się do roboty i na taczkę zarząd wsadzić. Nigdy nie było w firmie tak źle jak teraz.
 • Nigdy nie bylo w tej firmie zle jak teraz: napisz ile zarabia kierownik, dyrektor, prezes, fizyczny. Tak wiem pensje od 4500 zł netto Pracownicy od grania na smartfonach maja odciski, tak tyraja. ..
 • Zatrudni kolejnego dyrektora, dwóch kierowników z wypłatą nie taką małą, co niesie konsekwencje podniesienia średniej w EPEC, szeregowych pracowników w najlepszym wypadku się nie zwolni - i będzie zadowolenie i podniecenie iż firma się rozwija bo są zatrudnienia i średnia płac rośnie, lub inny wariant za tych zatrudnionych 3 zwolni się innych 3 - zatrudnienie na tym samym poziomie średnia płac podskoczy - na tym polega polityka. A i będą walczyć jak wściekłe psy o stanowiska, a na końcu "ktoś"dostanie nominacje na wysokie stanowisko w kongregacji by później z EPEC negocjować ceny - znając słabe strony tej firmy komunalnej i strategię, ot taki galimatias.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  1
  Krzysztoff(2020-07-17)
 • Przyszlosc to ogrzewanie elektryczne. Innego rozwiązania nie znajdziecie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  15
  Gosc7373(2020-07-17)
 • @quasi praca - Nie chciał byś takiej pracy, za te nawet 4500 pln. Całą dobę w gotowości, gdy będzie awaria nie ważne wtedy nic tylko czas by usunąć awarię o ile w lato jeszcze da się to przeżyć o tyle w zimę przy wietrze, śniegu, zmarzniętej ziemii i temp. minusowej już tak fajnie nie jest. Jeszcze parę lat temu były zimy z nawet - 20.Ale najlepiej narzekać, że ktoś ma lepiej.
 • @Hector - Co? Ty czekasz na rząd? Przecież oni biorą przykład z rządu. Zapomniałeś już o córce leśniczego, zapomniałeś już jak Macierewicz zrobił w 18 miesięcy półkownika z kaprala. Przykład idzie z góry niestety.
 • Komunistyczny beton ma się w najlepsze Coś nikomu nie potrzebne robi więcej etatów w czasach kryzysu i niedostatku podobno Wicia jesteś miszczem, wróbelku ty mój
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  25
  4
  Zielarski(2020-07-17)
 • @Hector - Musisz być cierpliwy
 • A jak tam kontrola radnych w spółce? Będzie coś z tego, czy ich "przekonano", że nie warto?
Reklama