UWAGA!

Jak poprawnie wypełnić PIT?

 Elbląg, Jak poprawnie wypełnić PIT?
fot. Anna Dembińska, arch. portEl.pl

Już niedługo podatnicy będą musieli rozliczyć się z fiskusem. Poniżej przedstawiamy kilka porad, jak poprawnie wypełnić PIT.

Sposoby i terminy przesyłania informacji o dochodach za 2019 r.

- Jeżeli w 2019 r. zatrudniałeś osoby fizyczne lub wypłacałeś im np. wynagrodzenia z umowy o pracę, umowy zlecenia czy należności z praw majątkowych, po zakończeniu roku sporządzasz imienne informacje o wysokości dochodów tych osób (PIT-11, PIT-R) i zbiorcze deklaracje o pobranym podatku (PIT-4R, PIT-8AR).

- Przypominamy, o czym musisz pamiętać w 2020 r. m.in. podczas wypełniania PIT-11, aby poprawnie wpisać tam tzw. ulgę dla młodych pracowników.

- Sprawdź, jak poprawnie złożysz, podpiszesz i prześlesz PIT-11, PIT-R, PIT‑4R i PIT‑8AR.
      
       Podczas rozliczania za 2019 r. pamiętaj o właściwych wzorach formularzy za 2019 r.: PIT-11 (skorzystaj z wersji 25- wcześniejsze wersje PIT-11 nie będą dostępne do końca stycznia br.), PIT-R(20), PIT-4R(9) i PIT-8AR(80).
       Ich interaktywne wersje znajdziesz na podatki.gov.pl w zakładce e-deklaracje-pit/dla-platnikow. Oznaczenie wersji potwierdzisz w prawym dolnym rogu formularza.
      
       Ulga dla młodych w PIT-11
       Pamiętaj: tylko złożenie PIT-11 w wersji 25. formularza pozwoli na uwzględnienie tzw. ulgi dla młodych pracowników (tj. osób do 26 r.ż.) za 2019 r. w usłudze Twój e-PIT.
       Jeżeli za 2019 r. składasz więcej niż jeden PIT-11 – który dotyczy przychodów twojego pracownika i nie jest korektą poprzedniego – nie uwzględniaj w nim kwot wykazanych w poprzednio przesłanych PIT-11 (ponieważ nie sumuje się ich). W takiej sytuacji w PIT-11 podaj tylko kolejny numer formularza, który składasz za 2019 r. (w polu nr 5 PIT-11).
       Jeżeli przesłane przez ciebie w trakcie roku podatkowego PIT-11 zawierają kompletne dane niezbędne do sporządzenia zeznania podatkowego – nie przesyłaj PIT-11 po zakończeniu roku.
      
       Więcej informacji na ten temat – jak sporządzić informację PIT-11 za 2019 r. w wersji 25 w związku z wejściem w życie przepisów dotyczących tzw. ulgi dla młodych (tj. osób do 26. roku życia) znajdziesz na podatki.gov.pl https://www.podatki.gov.pl/pit/wyjasnienia-pit/jak-wypelnic-pit-11-z-uwzglednieniem-tzw-ulgi-dla-mlodych

Aneta Dziemidowicz, Urząd Skarbowy w Elblągu
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • a po co wypełniać Pit ? bo musisz !, przecież to jest jeden z filarów tego złodziejskiego systemu, co za różnica czy stefanek zarobił 40.000zł a pani jadzia 80.000 ? ukradli? nie, włamali się gdzieś ? nie, pojechali do Kolumbii po koks ? nie. a jeśli tak to od tego jest Policja. Więc po co składa sie Pit ? bo jest to narzędzie terroru i kontroli państwa nad obywatelem, które zawsze może być wykorzystane przeciwko tobie, zgłaszasz ile zarobiłeś bo państwo jest ciekawe czy nie przybyło ci zbyt dużo kasy sam idziesz siebie zakapować i składasz zeznanie podatkowe, zeznajesz że zarobiłeś tyle i tyle jak na UB, to nawet za tej strasznej komuny nie było czegoś takiego, zeznanie składali ci co zarabiali chyba pow. 7000 zł ? czy 8000 bo to byli dorobkiewicze pseudokapitaliści, w gospodarce prywatnej nieuspołecznionej, ten urząd jest bardzo niebezpieczny, podczas okupacji jest pierwszy do zdobycia bo tam są cenne dane kto ma kase wiec może mieć cenne rzeczy w domu, no i do tego musisz zapłacić podatek czyli karę za prace, a ile to wesołych miejsc pracy w tym urzedzie, oni niszczą firmy, niszczą ludzi, po za tym proszę spojrzeć w te papiery jak to wypełnić ? absurd, proszę dzwonić do wróżbity macieja, ale pazerni urzędnicy będą was przekonywać że są potrzebni bo robią dobrze bo dla nich jesteśmy tylko inwentarzem do dojenia i upokarzania !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  1
  jest fajnie(2020-01-21)
 • po za tym to jest środowisko potencjalnych wyborców i jak partia da 200zł podwyżki to będą skakać na wyborach, legalne kupowanie głosów, ale przecież tam pracują ? pasożytują dziesiątki tysięcy ludzi w samym zus 45.000,a całe państwo zatrudnia ok 200 tyś armię urzędników czyli zatrudnia ok 9,5% ludzi w skali kraju w porównaniu w USA jest to ok 14% w skali kraju, dzicz normalna ale beda wasz przekonywać że jest fajnie i będą tworzyć nowe ministerstwa i urzędy wesołe miejsca pracy dla swoich rodzinek i kolesi, przecież i tak z polaczków się ściągnie kasiorkę. .. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  3
  jest fajnie(2020-01-21)
 • Ludzie obudzcie się z letargu i nie głosujcie na Pi.S który prowadzi do upadku tego kraju Wartość pieniądza spada na łeb na szyję Starsi pracownicy którzy zasłużenie pracują i powinni zarabiać więcej to ich pensja stoi w miejscu A najniższa krajowa idzie do góry choć to nie ma sensu bo wszystko poszło do góry prąd chleb śmieci I Pan inżynier który kończył szkoły ciężko pracował będzie zarabiał tyle samo co (nikomu nie ujmując absolutnie) sprzątaczka lub kasjerka. Gdzie w tym sens. Albo płacą kobietom 500 plus co jest żenada bo szerzą patologie Ale robią to umyślnie żeby szerzyć tępactwo i mieć więcej narodu który będzie na ich partie głosował...
Reklama