UWAGA!

Kolektory słoneczne ogrzeją powiat

Rozpoczęły się prace budowlane związane z realizacją projektu „Zmniejszenie zużycia energii poprzez budowę kolektorów słonecznych w całorocznych obiektach użyteczności publicznej powiatu elbląskiego”, realizowanego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.

Przedsięwzięcie Powiatu Elbląskiego to pierwsza tego typu inicjatywa w regionie oparta na wykorzystywaniu odnawialnych źródeł energii.
       Projekt Powiatu Elbląskiego zakłada montaż niezależnych instalacji solarnych w sześciu obiektach użyteczności publicznej. Łączna liczba jednostek wytwarzania energii, które zostaną zainstalowane, wyniesie 293 sztuk o powierzchni 615,3 m2, pokryją one 51 procent zapotrzebowania na ciepłą wodę użytkową. Zostaną zainstalowane w:
       – Domu Pomocy Społecznej w Tolkmicku – plan zakłada instalację układu 80 kolektorów słonecznych, które w razie potrzeby będą wspomagane przez istniejące kotły grzewcze;
       – Zakładzie Aktywności Zawodowej w Kamionku Wielkim – ze względu na odległość między poszczególnymi budynkami instalacja solarna podzielona będzie na trzy części. Łącznie projekt zakłada instalację 32 kolektorów słonecznych. W przypadku małej ilości energii słonecznej użyte zostaną kotły gazowe;
       – Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym w Kamionku Wielkim – źródłem ciepła będzie układ zawierający 43 kolektory słoneczne, które w razie potrzeby będą wspomagane przez istniejące kotły olejowe;
       – Domu Pomocy Społecznej w Rangórach – zaprojektowano układ 28 kolektorów, który w miarę potrzeb będzie przekazywał ciepło do istniejącej, konwencjonalnej instalacji grzewczej;
       – Domu Pomocy Społecznej we Władysławowie – zaplanowano układ 30 kolektorów, wspomagany przez kocioł olejowy;
       – Zespole Szkół Ekonomicznych i Technicznych w Pasłęku – układ 62 kolektorów słonecznych, które w razie konieczności wspomagane będą przez istniejące kotły grzewcze.
       Całkowita wartość zadania wynosi prawie 1,3 mln zł, a dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego pokryje 80 procent wydatków.
      
oprac. mk
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Z takim nasłonecznieniem to wiele się nie zaoszczędzi, chyba na cos po prostu musieli wydać tą kasę
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  guliwer(2011-07-30)
 • Oby tylko wybrali wiarygodną i solidną firmę wykonawczą !!!!
 • Jeszcze z dwa wiatraki każdy po 2MW i mogą zapomnieć o rachunkach za ogrzewanie i prąd i zarabiać na sprzedaży
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  papkis(2011-07-30)
 • u nas to ciemności panują, gdzie tu energia
 • Rozpoczęły się prace budowlane. .. .. A podaje się daty realizacji projektu 2007 -2013.To gdzie byłą realizacja przez 4 lata?
 • to nie są jakies kolektory cieplne tylko słoneczne czyli gwiezdne. Generują pole elektryczne dzięki promieniowaniui fotonów, a nie przez ogrzewanie przy bezchmurnym niebie. Moze wiatraczek to prosta sprawa, bo kazdy mial na rowerku kiedys, ale elektromagnetyzm to przeciez czesc podstawowa fizyki.
 • Tak jest w Polsce z urzędnikami - przygotowywują projekt 4 lata, a realizacja ma być w rok, lub 2 lata !!!!
 • To do wszystkich, którzy narzekają, że tak długo coś się dzieje. .. Cieszmy się, że są osoby które podejmują się takich działań i inicjatyw. Próbują coś ciekawego w naszym rejonie zorganizować. Polak to tylko potrafi krytykować. .. jak ktoś jest taki mądry to sam powinien zakasać rękawki, napisać projekt i do dzieła. .. ciekawe w jakim tempie by to Wam poszło. To do wszystkich "mądrych inaczej", którzy potrafią tylko krytykować, a jeśli chodzi o działania to są ostatni w kolejce do ruszenia za przeproszeniem "dupy".
 • Na pokazie dni Elbląga mogliśmy zaobserwować przekształconą uporzadkowaną wiązke światła, widzialnego przez oko - wygenerowane laserem emitujacym jakies impulsy tak szybko, że ludzkie oko nie zauważy przerw i przesunięć w pewnej pętli takiej jakby "latarki". Wtedy można zobaczyć np. ułożony wzór lub napis odpowiednio zaprogamowanego urządzenia. Natomist rozproszone w naturalnej postaci fale z kosmosu mogą być pasmem słyszalnym (inaczej dźwiękowe częstotliwości jak uformowane do komunikacji porozumiewawczej z odtwarzacza mp3 - to też przerobiony prąd ) albo strumień podczerwieni-termiczny. Mogą być też przedziałem odbieranym, ale nie przetwarzanym przez człowieka - to są, górne granice ultrafioletu-nadfiolet, kwanty tzw. rentgenowskie lub gamma. niezmagazynowane zasoby tych elementarnych cząstek ( przenikającej nienamacalności ) promienistych wyładowań są wszędzie i pochodzą od przemian jądrowych (w atomach).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wlasnie(2011-07-30)
 • Wszystko dla życia, ale z umiarem tak jak prędkości masy powietrza przechwycanego ze zjawiska występującej różnicy ciśnień w atmosferze ruchliwej planety - prądu wędrującego powietrza gazowego obracającego turbine. Są jeszcze skupione pokłady podziemne -mocy- w rozgrzanej wewnątrz lawy (ciekłych skamielin). Te kominy na pęknięciach skorupy i przy zetknięciu różnych kawałków to oczywiście wulkany elektrowni ze środka ziemii. Wystarczy podłączyć instalacje do tylko troche nagrzanych części obszarów - geotermalnych- i mamy sporej wydajności (w rejonach niegłębokiego występowania ), nieszkodliwe paliwo napędzające inne zmysłowe mechanizmy ekspansji zaspokajające byt oraz podtrzymanie rozmnażania egzystencji.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wlasnie(2011-07-30)
 • Wreszcie spoleczenstwa nauczyly sie nie tylko rozpalac ogniska
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wlasnie(2011-07-30)
 • Gdyby rządzili fundamentaliści pislamscy, było by to nie do pomyślenia. .. Oni promują ciemność i średniowiecze.
Reklama