UWAGA!

Kryzys w Elblągu powoli odpuszcza

 
Kryzys w Elblągu powoli odpuszcza

Kryzys finansowy wpędził wiele firm w kłopoty. W efekcie mieliśmy ciągły spadek produkcji, sprzedaży oraz rosnące bezrobocie. Jako pierwszą, kryzys dotknął branżę budowlaną, a ta pociągnęła za sobą niczym domino inne od niej zależne sektory. Po roku 2007 wiele w gospodarce się zmieniło. Problemy z płynnością finansową i pogarszająca się sytuacja zaowocowały zamknięciem wielu firm. Również banki zaostrzyły wymagania kredytowe i ograniczyły dopływ kapitału.

Dziś po niemal czterech latach, sytuacja powoli zaczyna się zmieniać. Można zauważyć niewielkie ożywienie i odrabianie strat. Potwierdzają to liczne dane statystyczne i wskaźniki makroekonomiczne. Jednak symptomy ożywienia możemy dostrzec również na naszym elbląskim rynku.
       Jak wynika z danych firmy ABO – Dobre Wnętrza, znacznie wzrosła liczba osób, które urządzają lub remontują swoje mieszkanie. W ubiegłym roku ( 2011) firma ABO sprzedała 1846 skrzydeł drzwiowych. Wynik ten jest dwukrotnie większy niż w roku ubiegłym (2010). Biorąc pod uwagę, że przeciętne mieszkanie potrzebuje średnio 4 skrzydeł drzwiowych oznacza to, że aż 460 gospodarstw podjęło decyzję o urządzaniu swojego mieszkania i dokonali zakupów tylko w samym sklepie ABO Dobre Wnętrza. Podobnie rzecz ma się z podłogami.
       W ubiegłym roku firma sprzedała blisko 16.000 m2 podłóg drewnianych i paneli co oznacza wzrost o blisko 75% w stosunku do roku 2010.
       Klienci coraz częściej wybierają materiały wyższej jakości. Kierując się trwałością materiałów oraz nowymi trendami wzornictwa, skłonni są zapłacić wyższą cenę. Udział w sprzedaży droższych artykułów w sklepie ABO Dobre Wnętrza wynosi 36% i jest wyższy w stosunku do sprzedaży produktów najtańszych (18%).
       Choć panująca sytuacja i nastroje konsumentów nie są na najwyższym poziome to biorąc pod uwagę powyższe aspekty oraz możliwą poprawę nastrojów w przyszłym okresie, rok 2012 może zapowiadać się całkiem nieźle dla branży budowlanej.
      
--------- Reklama --------
.
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl

Najnowsze artykuły w tym dziale

Artykuły powiązane tematycznie