UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Kto wywiezie śmieci?

 
Elbląg, Kto wywiezie śmieci?
fot. Michał Skroboszewski (arch. portEl.pl)

Trzy firmy złożyły swoje oferty w postępowaniu przetargowym na wywóz śmieci z niektórych dzielnic Elbląga. Przetarg obejmował wywóz śmieci z sektora „N” oraz nr 2 i 5.

Sektor „N” obejmuje nieruchomości, w których nie zamieszkują mieszkańcy. Urzędnicy przeznaczyli na ten cel 882 tys zł. Niestety – potencjalni wykonawcy swoje usługi wycenili drożej: elbląski Cleaner na 1,087 mln zł, a EPGK – 1,003 mln zł.

Sektor nr 2 urzędnicy „wycenili” na 4,7 mln zł. Potencjalni wykonawcy: Cleaner – 4,813 mln zł, EPGK – 4,764 mln zł, olsztyńska Koma 5,392 mln zł. W przypadku sektora nr 5 ceny kształtowały się następująco: suma jaką chce przeznaczyć ratusz: 4,1 mln zł. Potencjalni wykonawcy: Cleaner – 4,178 mln zł, EPGK – 4,099 mln zł, Koma – 4,661 mln zł. Teraz ofety oceni komisja przetargowa. Efekt jej pracy powinien być znany w ciągu kilku tygodni. 

To już kolejny przetarg, który ma wyłonić operatora wywożącego śmieci. Poprzedni został unieważniony z powodu zbyt dużych rozbieżności finansowych.

Obecnie trzy (numery 1, 3 i 4) obsługuje komunalna spółka Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej, pozostałe (2 i 5) – elbląska firma Cleaner. Umowy z wykonawcami kończą się 31 grudnia 2020 roku.

Po 1 stycznia 2021 roku sektory 1, 3 i 4 nadal ma obsługiwać EPGK na mocy przepisów tzw. ustawy o in-house, firma wywożąca odpady w pozostałych sektorach ma być wyłoniona w przetargu.

W 2019 roku w Elblągu zebrano ponad 53 tysiące ton różnego rodzaju odpadów,w tym 33 tys. ton niesegregowanych. Koszt obsługi całego systemu to ponad 20 milionów złotych. Przychody z opłat od mieszkańców nie pokrywają kosztów działalności systemu gospodarki odpadami, w ubiegłym roku deficyt wyniósł 1,6 mln złotych.

SM
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama