UWAGA!

Miasto powinno postawić na usługi biznesowe

 
Elbląg, Jakie są widoki na gospodarczy rozwój Elbląga
Jakie są widoki na gospodarczy rozwój Elbląga (fot. Michał Skroboszewski)

Czy Elbląg ma szansę stać się silnym ośrodkiem nowoczesnych usług dla biznesu? Zdaniem autorów raportu, przygotowanego na zlecenie Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, należymy pod względem potencjału do krajowej czołówki miast, w której działają Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe. Co z tego wynika?

Raport stworzył Związek Liderów Sektora Usług Biznesowych, a powstał on na podstawie badań przeprowadzonych przez zespół naukowców pod kierownictwem dr. Janusza Góreckiego. Objęły one 35 miast, w których działają Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe.
       Z raportu wynika, że największy potencjał związany z rozwojem nowoczesnych usług biznesowych w tym gronie ma Opole, Tarnów, Płock i Elbląg. Nasze miasto wypadło lepiej niż np. Kalisz, Legnica Koszalin czy Gorzów Wielkopolski. Wyniki opublikowano w ubiegłym tygodniu na jednej z ministerialnych konferencji.
       Zdaniem autorów raportu, Elbląg stoi przed realną szansą na „urozmaicenie krajobrazu gospodarczego ośrodka. Miasto powinno skoncentrować się na jak najlepszym wykorzystaniu swoich przewag konkurencyjnych (czynników atrakcyjności) dla inwestycji BPO/SSC/IT/R&D” (m.in. centrów outsourcingowych, usługowych, badawczo-rozwojowych – red.).
       Co radzą naukowcy? - Rekomendowane jest wzmocnienie istniejącego przekazu dla inwestorów (m.in. poprzez profesjonalizację aktualnej oferty dla inwestorów), aktywny networking m.in. poprzez uczestnictwo miasta w wydarzeniach branżowych. Szczególnie skuteczne mogą być działania nakierowane na mniejszych inwestorów skandynawskich z branży IT - piszą autorzy raportu. - Planowane do realizacji powierzchnie biurowe należy koncentrować w obszarze śródmieścia miasta (są one bardziej preferowane przez pracowników i mogą wygenerować korzystne efekty w otoczeniu, wzmacniają rolę miastotwórczą). Rekomendowana jest większa aktywność miasta w obszarze identyfikacji i wsparcia talentów z obszaru miasta i jego funkcjonalnego otoczenia w oparciu o ścisłą współpracę z miejscowymi uczelniami wyższymi. W perspektywie średnio i długoterminowej – wzmacnianie lokalnego kapitału ludzkiego poprzez podnoszenie jakości szkolnictwa i aspiracji edukacyjnych na obszarze zaplecza miasta na każdym stopniu kształcenia. Dalsze intensywne wsparcie i pobudzanie kreatywnych działań kulturalnych”.
       Przypomnijmy, że już kilka miesięcy temu Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii ogłosiło, że Elbląg znalazł się w gronie 30 miast w kraju, objętych pilotażowym programem, który ma przyciągnąć inwestorów z sektora usług biznesowych. Efektem jest umowa, którą Agencja Rozwoju Przemysłu podpisała z elbląskim samorządem w sprawie budowy na Wyspie Spichrzów biurowca o powierzchni 10 tys. m kwadratowych. Inwestycja ma kosztować prawie 50 mln zł i przyczynić się do stworzenia 1200 miejsc pracy.
        - Elbląg to miasto z dużymi możliwościami. Nie tylko ze względu na planowane inwestycje rządowe, ale także dzięki dobremu położeniu geograficznemu i walorom turystycznym. To jedno z najstarszych miast w Polsce, które niestety nie wytrzymało konkurencji o pracownika z trójmiejską aglomeracją. Program Fabryka może ten trend odwrócić. Dzięki niemu, zgodnie z planami, do połowy 2022 roku powstanie nowoczesny, kilkukondygnacyjny budynek, który oprócz przestrzeni biznesowych, będzie miał też część usługową, dostępną dla mieszkańców Elbląga. Jestem przekonany, że ta inwestycja pomoże miastu rozwinąć skrzydła, zapewniając przestrzeń dla rozwoju biznesu i miejsca pracy dla mieszkańców – mówił w styczniu tego roku w Elblągu Dariusz Śliwowski, wiceprezes Agencji Rozwoju Przemysłu.
      
       Zobacz pełen raport na temat potencjału miast
      

      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ma to sens. Kadry są już wyszkolone albo właśnie się uczą. Tylko trzeba powiedzieć inwestorom, że jest taki Elbląg. Niestety ale nasza władza słabo to miasto reklamuje.
 • już od dwóch lat nie można wyremontować czerwonego szlaku w Bażantarni - koszt ok. 100 tys zł. Prezydent nie potrafi się dogadać w sprawie ciepła, a co z oczyszczalnią ścieków ?Nie potrafi lub nie chce zrobić porządku w EPWiK, EPECu. Praktycznie wszystkie inwestycje miejskie są "spartolone". I można tak dalej ale po co ? Ale ktoś za pieniądze i to niemałe pisze jaki to potencjał ma Elbląg. Papier wszystko wytrzyma
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  21
  2
  wredny_typ(2019-03-11)
 • A winnych trzeba szukać UM Elbląg.
 • Elbląg to zad... np. Ostróda wielkie targi samochodowe, militarne, budownictwa, ogrodnictwa, sala EXpo, wystawy turystyka a nawet Malbork !!W Elblagu marazm, nepotyzm niszczenie wszystkiego, wydawanie pieniędzy na pierdoły a nie na rozwój!!!!Ja kiedyś mieszkałem przez 20 lat w Malborku teraz przez 53 w Elblągu! [wzieli mnie do wojska i tu zostałem]jak mieszkałem w Malborku to nie wiedziałem że jest takie miasto jak Elbląg na zakupy jeżdziłem do Tczewa, Gdańska Gdyni!!I teraz jestem zły że nasi włodarze z potężnego przedwojennego miasta zrobili wiochę, komuna i Po znisczyła cały przemysł miejsca pracy zrobili grajdołek dla kumpli!!!
 • i jeszcze cenzura wpis usunie czerwone mendy
 • Trzeba bylo nie wybierac leniwego, spiacego misia.
 • Mieszkancy zdecydowali w wyborach, kilka miesiecy temu. Nie chca tu zadnych inwestycji, tu ma byc toczace sie leniwym zyciem miastko, ciche spokojne, z niska zabudowa. Duzo zieleni, absolutnie zadnego trujacego przemyslu, a na modrzewinie posadzi sie cebule i buraki. Tak mieszkancy zdecydowali i taka wladze na 5 calych lat wybrali. To ze pis chce cos tu robic, to nie ma znaczenia, beda protesty.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  10
  Obserwator.(2019-03-11)
 • myślałem kiedyś ze portel jest okej! ale wszystkie portale bez mydła wchodza Wróblowi!!!!!
 • Ech, I co glosowales dalej za tym marazmem?
 • To jest wszystko wina ludzi tu mieszkajacych, nie wszystkich, ale wiekszosc chce zyby bylo tak jak bylo. Srednia wieku robi swoje, uklady ukladziki, klki jescze rodem z prl, no i w ogole towarzysze. To jest kwadratura kola nic sie z tym nie da zrobic, musi minac kilka pokolen i wtedy i odbicie od dna.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  4
  Glosrozsadku1(2019-03-11)
 • Kilkukondygnacyjny budynek za 50 mln zł "motorem napędowym" rozwoju Elbląga? Nie ma to jak marzenia o szklanych domach.
 • niestety taki marazm o jakim piszecie czeka nas przez 4,5 roku dopuki nie zmieni się ta czerwona władza co nami rządzi w UM. Przez te 4,5 roku miasto cofnie się znowu w rozwoju. Ten prezydent biznesu nie czuje, nic nowego w tym mieście nie powstaje młodzi uciekają. .. miało być jakieś referendum i co cisza
Reklama