UWAGA!

Miasto też musiało zwracać kasę

 
Elbląg, Na inwestycje w porcie Elbląg dostał 30 mln złotych z UE, półtora miliona musiał oddać
Na inwestycje w porcie Elbląg dostał 30 mln złotych z UE, półtora miliona musiał oddać (fot. MS, archiwum portEl.pl)

2,3 miliona złotych – taką w sumie kwotę ze środków unijnych musiał oddać Urząd Miejski w Elblągu w latach 2011-2016. To efekt korekt naliczonych przez instytucje zarządzające po rozliczeniach niektórych inwestycji. Jakich?

W ostatnim czasie emocje wśród mieszkańców wywołała informacja o kwocie miliona złotych, jaką Elbląskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej musiało zwrócić do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Powodem były błędy w procedurze przetargowej dotyczącej wartej ponad 12 milionów inwestycji – modernizacji części miejskiej sieci ciepłowniczej. Jak się okazuje, to nie jedyna inwestycja w mieście, w przypadku której instytucje zarządzające unijnymi funduszami nakazały dokonanie korekt i zwrot pieniędzy. W latach 2011-2016 (o takie z tego okresu wnioskowaliśmy w Urzędzie Miejskim) elbląski samorząd musiał oddać w sumie ponad 2,3 mln złotych, a korekty dotyczyły dziewięciu inwestycji:
       1. Budowy miejskiej sieci szerokopasmowej w Elblągu – korekta w wysokości 68 380,99 zł
       2. Przebudowy ulic oraz drogowych obiektów inżynierskich stanowiących ciąg drogi wojewódzkiej nr 503 w obszarze miasta Elbląga - etap I od Placu Słowiańskiego do ul. Obrońców Pokoju – korekta w wysokości 87 044,16 zł
       3. Elbląskiego Święta Chleba - edycja VI i VII – korekta w wysokości 18 474,97 zł
       4. Projektu „Eksperyment edukacją przyszłości - innowacyjnego programu kształcenia w elbląskich szkołach gimnazjalnych” – korekta w wysokości 4 936,94 zł
       5. Odbudowy Ratusza Staromiejskiego w Elblągu – korekta w wysokości 547 283,45 zł
       6. Projektu „Wzrost innowacyjności i konkurencyjności elbląskich MŚP poprzez tymczasowe zatrudnienie wysoko wykwalifikowanej kadry” – korekta w wysokości 9.000,00 zł
       7. Modernizacji i rozbudowy infrastruktury Portu Morskiego w Elblągu” – korekta w wysokości 1. 524 497,90 zł
       8. Zapewnienia dostępności komunikacyjnej kompleksu turystyczno-rekreacyjnego Europark w Elblągu poprzez przebudowę ul. B. Chrobrego oraz budowę odcinka drogi w ciągu drogi powiatowej 2012 N – korekta w wysokości 7.048,64 zł
       9. Termomodernizacji oświatowych obiektów użyteczności publicznej w Elblągu – korekta w wysokości – 95.940,18 zł.
       Największa korekta – 1,5 mln złotych, jak wynika z powyższego zestawienia (pkt nr 7), dotyczy budowy mostów zwodzonych i przebudowy bulwaru Zygmunta Augusta. Co było jej przyczyną? Jak informuje Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy prezydenta Elbląga, były to uwagi dotyczące… procedury zamówień publicznych, a więc przebiegu przetargu. Podobnie było w przypadku wszystkich pozostałych inwestycji, za wyjątkiem termomodernizacji budynków oświatowych, kiedy to okazało się, że miasto musi zwrócić ponad 90 tysięcy złotych, bo szkoły wynajmowały komercyjnie zmodernizowane obiekty, mimo że nie powinny.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Szkoda, że konkretnie nie podano od jakich inwestycji i za czyich żadów zwracano kasiorkę?! PO pewnie przodownikiem. .. .. ? A czy przy tych kwotach zwróconych też czynności prowadziło CBA? Czy przy tych inwestycjach wymienionych Urząd ?Zamówień Publicznych postawił 10 zarzutów?
 • I gdzie są winni pod każdą decyzja podpisał się konkretny urzędnik z imienia i nazwiska. Odpowiedzialność się rozmywa Urzędasy Święte krowy narzekać tylko potrafią że mało zarabiają
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  32
  1
  dfkba(2016-11-08)
 • winni NIEPRAWIDŁOWOŚCI powinni długie lata spędzić w zakładzie karnym!
 • ha ha co na to Klim i Wróblewski??
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  4
  invictus(2016-11-08)
 • ale to chyba także inwestycje pana WW, i przez te dwa lata też tego nie dopilnował
 • Słonina ostatnio medale dostaje, a tu proszę- przez niego i Wróbla musimy oddawać1,5 mln zł za mosty. Brawo! PS. Czy miasto wystąpi z regresem o spłatę utraconej unijnej kasy do dyrektorów szkół łamiących regulamin UE?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  1
  RedaktorJabłkalski(2016-11-08)
 • Kiedy miasto-Prezydent i UM - zacznie działać by wreszcie wygnać z Elbląga statki Ostródy to przestarzały sprzęt. Czy nie czas by pływały nowe jednostki jak ten statek co zrobił furorę w lato rejsami po rzece i do Krynicy i Fromborka. KIEDY ruszy rekonstrukcja Osady Truso z tego obiektu wyciśnie sioę pieniądze popatrzcie na Biskupin jakie ma obłożenie turystami.
 • Punkty 5 i 7 przekraczają kwotę 2 mln PLN. Proszę o informację kto odpowiadał za dopełnienie formalności związanych z rozliczeniem tych inwestycji oraz gdzie obecnie pracuje i na jakim stanowisku.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  20
  0
  Anonimek1(2016-11-08)
 • mam nadzieję że niebawem winni za ten układ polityczno-biznesowy stosowany w EPEC-u pójdą siedzieć za kratami!
 • nie za tego prezydenta
 • Czy większość zwrotu kasy nie dotyczy przypadkiem rządów pana Sloniny i jego zastępcy p. Wróblewskiego? No i co panie Wróblewski?
 • urzędnicy z naszego miasta i nie tylko to święte krowy a one się nigdy nie mylą
Reklama