UWAGA!

Nasze śmieci coraz droższe

 
Elbląg, Podwyżki dotkną zarówno mieszkańców, którzy segregują, jak i nie segregują śmieci
Podwyżki dotkną zarówno mieszkańców, którzy segregują, jak i nie segregują śmieci (fot. AD, archiwum portEl.pl)

Elblążan czekają w przyszłym roku podwyżki opłat za wywóz śmieci i to nawet sięgające 25 procent. Miasto coraz więcej dokłada do wywozu odpadów, w ubiegłym roku opłaty zebrane od mieszkańców nie pokryły kosztów. Zabrakło 1,5 miliona złotych.

Obecnie każdy elblążanin deklarujący segregację śmieci płaci za ich wywóz 8 zł, jeśli mieszka w lokalu zajmowanych przez najwyżej cztery osoby, a takich jest najwięcej w mieście. Osoby niesegregujące płacą 14 zł. Projekt uchwały, która ma być głosowana na najbliższej sesji Rady Miejskiej 27 października, przewiduje, że w 2017 roku opłaty wzrosną odpowiednio do 10 i 17,50 zł, co oznacza podwyżkę nawet o 25 procent. Podwyżki czekają też właścicieli lokali użytkowych, za pojemnik do 120 litrów mają płacić 8,13 zł (zamiast 6,50 zł) w przypadku śmieci segregowanych i 11,88 zł (zamiast 9,50 zł) w przypadku śmieci niesegregowanych.
       Skąd podwyżki? Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały, powodem są rosnące koszty odbioru i zagospodarowywania odpadów, a także dezynfekcji pojemników. Nie bez znaczenia jest też rosnąca ilość odpadów odbieranych od mieszkańców. Tylko w 2016 roku było ich więcej niż rok wcześniej o 3,6 tysiąca ton.
       „Zwiększające się koszty powstające w latach 2014-2016 pokrywane były z nadwyżek z lat
       poprzednich, które wynosiły w 2013 roku 1,4 mln zł, w 2014 – 2,6 mln zł, w 2015 – 900 tys. zł. Nadwyżka z roku 2015 nie pokryła kosztów wygenerowanych w roku 2016, powstał deficyt w wysokości 1,5 mln zł. Planowana podwyżka pozwoli na uzyskanie dochodów z tytułu opłaty w 2017 r. na poziomie 15,9 mln zł przy planowanych kosztach 15,5 mln zł. Umożliwi samofinansowanie się systemu i spłatę deficytu w ciągu 4 lat - czytamy w uzasadnieniu uchwały o podwyżkach.
       Z wyliczeń urzędników wynika, że 3-osobowa rodzina segregująca śmieci zapłaci miesięcznie 30 zł za wywóz odpadów (zamiast 24 zł), 4-osobowa – 40 zł (zamiast 32 zł), 6-osobowa – 52,50 zł (zamiast 42 zł). W przypadku rodzin niesegregujących śmieci stawki wyniosą odpowiednio: 55,50 zł (zamiast 42 zł), 70 zł (zamiast 56 zł) i 90 zł (zamiast 72 zł).
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Segregowane śmieci do skupu :) i zmniejszy się strata za wywóz, tylko wtedy Zuo Mpo nie zarobią i znowu będzie podwyżka.
 • mniej Prezesom płacić wynagrodzenie a nie horrendalne wynagrodzenia!!!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  1
  cudzy(2016-10-14)
 • Co chwile się czysta, że miasto/UE kupiło nowe maszyny do recyklingu, 90% naszych śmieci jest odzyskiwana i sprzedawana dalej(i to nie za małą kasę), więc dlaczego wywóz drożeje ? Chyba taniej już będzie wywozić te śmieci taksówką. .. poważnie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  2
  tajnyy(2016-10-14)
 • Pamięta ktoś może jak wyglądał przetarg na wywożenie śmieci. Firma z Ełku czy jakiegoś innego miasteczka chciała wozić ten syf za połowę stawki ale wtedy pisaliście żeby popierać elbląskie firmy bo zatrudnienie, bo podatki dla Elbląga. No to teraz płaćcie na kolesi z Zarządu i Rady Nadzorczej i cicho być.
 • Polska firma ze Szczecina, która obsługuje m. in. Olsztyn ma unikalną polską (!!!) technologię bezobsługowego sortowania/odzyskiwania odpadów (używają tam m. in. gorącej pary pod ciśnieniem jak pamiętam). To technologiczna awangarda w skali świata. Odzyskują min. 99% odpadów i są tańsi od konwencjonalnych firm przewozowo/składowo/odpadowych (!!!) - co jest po prostu ewidentnie logiczne. Jako podatnik żądam od miasta przyjrzeniu się tej ofercie.
 • -dobrze prawi, polać mu.
 • .. ."a także dezynfekcji pojemników". .. co jak i kiedy, nie pamiętam kiedy to było
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  też_ja(2016-10-14)
 • Zaprzestać dopłacać. Zobaczymy co wtedy wyniknie. Może Kliner nie padnie. A jeżeli tak, trudno będą inni co dadzą rade. Przyjdzie "nowa zmiana" i zobaczymy. Najwyżej ktoś mniej zarobi i nie kupi Porsche, Lexusa, czy nowej willi (pałacu).
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  2
  stroskany(2016-10-14)
 • Co za głupie wpisy typu: "miasto dokłada". A miasto to niby jakiś człowieczek co ma zarejestrowaną działalnosc gospodarcza i musi zarabiać żeby przezyć??? Niby skąd miasto ma pieniadze na cokolwiek jak nie od nas mieszkańców z wszelkiej maści podatków. Gdyby sie nie opłacało tych smieci wywozic to nikt by sie tym nie zajmował. Skoro to robia to znaczt, że firmy na tym zarabiają. Inna spraw, że każda firma chciałaby co roku podwyzke o 25% bo prezes musi wyminic kochanke na nowa i zaszpanowac przed nią nowym mercem czy leksusem, a byc może tez uwic jej jakies skromnę 100 metrowe gniazdko w atrakcyjnym miejscu Elblaga
 • redaktor @smieciarz - Miasto to my wszyscy. Więc Pan też dokłada.
 • @PolskiAnarchista - Tej ofercie odpadów na gorąco podlanych sosem z pampersów na pewno powinno się przyjrzeć. .. Przede wszystkim jednak prokurator bo służby ochrony środowiska są skorumpowane. ..
 • @śmieciarz - Mam nadzieję, że miasto kontroluje te "wzrastające" tysiące ton?
Reklama