UWAGA!

Niższy VAT na mieszkania

Sejm przyjął dziś ustawę o VAT, wprowadzającą definicję budownictwa społecznego, a wraz z nią obniżoną stawkę VAT na mieszkania (do 150 m2) i domy (do 300 m2) od przyszłego roku. Bezterminowo będzie też działała ulga w podatku VAT dla osób budujących mieszkania systemem gospodarczym. Decyzja Sejmu to świetna wiadomość dla kupujących.

Obie informacje są świetne dla kupujących mieszkania lub domy. Co prawda, wejście w życie ustawy nie oznacza automatycznie, że ceny mieszkań spadną, ale z pewnością z powodu tych rozwiązań nie wzrosną. A gdyby definicji budownictwa społecznego nie było, groziłby nam skokowy wzrost cen. Trzeba też pamiętać, że nieaktualny od dziś argument o wyższym VAT w mieszkaniówce od 2008 roku, był jednym z najczęściej wymienianych przez deweloperów i pośredników, zachęcających do kupna mieszkań w celach inwestycyjnych. Wprowadzenie wyższej stawki VAT miało bowiem zapewnić „gorączkę zakupów” w okresie przed wejściem ustawy, względnie łatwy zysk dla inwestorów, którzy zdecydowaliby się czekać ze sprzedażą mieszkań w 2008 roku. Teraz, gdy wiadomo już, że stawka VAT dla większości mieszkań pozostanie na poziomie 7 proc., sytuacja rynkowa może rozwinąć się w innym kierunku. Inwestorzy, którzy kupili mieszkania w celach spekulacyjnych, nie mają już argumentów, by czekać z realizacją zysków, to zaś może oznaczać podaż mieszkań z ich strony.
     Decyzja Sejmu oznacza także, że najpewniej nie będziemy mieli powtórnej gorączki na rynku materiałów budowlanych. Zachowanie ulgi VAT dla osób samodzielnie budujących lub remontujących mieszkania (będzie można nadal ubiegać się o zwrot podatku VAT w wysokości różnicy między stawką 7 i 22 proc.), oznacza że inwestorzy, którzy planowali zakup niezbędnych materiałów dopiero w przyszłym roku, nie muszą się już spieszyć z zakupami, by zachować ulgę. Nie będzie więc zwiększonego pod koniec roku popytu na cegły, cement czy okna i inne materiały, stanowiące większość kosztów w systemie budowy domów „metodą gospodarczą”.
     W tym kontekście uchwalona ulga podatkowa ma podwójne znaczenie. To też oddech ulgi, dla wszystkich, którzy już szykowali się do szturmu składów z materiałami pod koniec roku.
Emil Szweda, analityk Open Finance
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama