UWAGA!

Obligacje na wykup obligacji

 Elbląg, Obligacje na wykup obligacji
(fot. AD)

Na wczorajszej (14 listopada) sesji Rady Miejskiej radni podjęli uchwałę o emisji obligacji komunalnych o wartości 34,4 milionów zł. Obligacje zostaną przeznaczone na spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów i wykup wcześniej wyemitowanych obligacji.

Miasto wyemituje maks. 34 400 obligacji o wartości nominalnej 1000 zł każda na łączną kwotę do 34,4 min zł. Emisja nastąpi do 31 grudnia tego roku. Uchwałę przyjęto niemal jednogłośnie (21 radnych głosowało za, dwóch wstrzymało się, a jedna osoba nie głosowała).
       Emisja obligacji polegać będzie na złożeniu propozycji nabycia indywidualnym adresatom w liczbie mniejszej niż 100 osób. Będą to obligacje na okaziciela.
       Cena emisyjna obligacji będzie równa wartości nominalnej. Wydatki związane z przeprowadzeniem emisji zostaną pokryte z dochodów własnych miasta. Wykup przez miasto pierwszej transzy tych obligacji nastąpi za trzy lata, kolejne wykupywane będą co roku, ostatnia transza za jedenaście lat (w 2024 r.). Obligacje zostaną wykupione według wartości nominalnej. Wydatki związane z wypłatą oprocentowania zostaną pokryte z dochodów własnych miasta.
      
      
      
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • czyli miasto zbankrutowało :D BRAWO
 • Polecam Provident. Kredyt na spłatę kredytu. Tu jest Polska.
 • Mniej wpływów; niższe czynsze, tańsze bilety, przetargi na obsługę linii autobusowych przegrały wszystkie elbląskie - będzie mniej podatków. Ale w jednym jest sukces więcej obligacji. Maksyma polskiego polityka się sprawdza; po mnie choćby potop.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  arek234(2013-11-15)
 • O czym ty piszesz? Jakie tańsze czynsze z 4zł na 8zł a po nowym roku może 7 zł? Czyli 7 jest mniejsze od 4? 30% podwyżki biletów, 20% podwyżki wody i ścieków rok temu przegłosowane przez twoich idolów z PO zapomniałeś? Stawka godzinowa w Elblągu 10 lat temu 10 zł dzisiaj też taka samo a nawet często niższa. Czemu nie wspomnisz o odsetkach od zadłużenia zaciągniętych przez poprzednie władze, o rzucaniu się z motyką na słońce z inwestycjami w drogi, mosty, modrzewiny, wycieczki, ślimaki bez stabilnego zaplecza finansowego, myślicie że przedsiębiorcy będą płacić wysokie podatki w biednym Elblągu? Będzie coraz mniej firm może część przeniesie się do 3-miasta a Wy zostaniecie z marzeniami o stadionach, basenach, skoczniach wybudowanych z kredytu ot narodowa fantazja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  1
  Lolelb(2013-11-15)
 • Czyli jeśli jest elbląska firma droższa to i tak powinna wygrać przetarg wbrew przepisom o trybie przetargów i wolnej konkurencji? Pamiętajmy wygrywają firmy spoza Elbląga ale często zatrudniają mieszkańców miasta więc nie piszcie że taka wielka strata bo nikt z Gdańska czy Wrocławia przyjedzie jeździć autobusami w Elblągu czy sprzątać szpital. Wszyscy znamy elbląskie firmy praca za grosze często na czarno, znajomki przejmowali sprzątanie autobusów, klatek w domach, obozy pracy w hotelach, kawiarniach, szwalniach, sklepach, budowach taka jest elbląska rzeczywistość którą nie chcecie widzieć.
 • Jak się miło czyta o wykupie obligacji lecz nasuwa się pytanie przez kogo one powinny zostać wykupione. Na pewno nie przez podatników, którzy i tak są ogołacani przez szereg podatków. Gdzie podziali się ci wspaniali politycy obiecujący złote góry przed wyborami ma się rozumieć. Dlaczego w naszym kraju politycy za swoje błędy oraz wszelkiego rodzaju ruchy nie są pociągani do odpowiedzialności finansowej i karnej. Przykładem niech będzie to województwo, którego pod żadnym pozorem nie powinno być w cywilizowanym świecie, a u nas jest. Dzięki czemu może rozwijać się tylko i wyłącznie prowincjonalne miasto określane "wojewódzkim", a zastanawiam się czy w normalnym świecie określane byłoby "powiatem". Ludzie mieszkający w tym regionie już dużo wcześniej powinni domagać się rozpisania referendum nad likwidacją tego sztucznego tworu, który doi wszystko co się tylko da. Czy demokracja polega właśnie na tym czy może ja i wielu innych obywateli jesteśmy upośledzeni na umyśle widząc tego rodzaju sytuację, która brnie w ślepy zaułek. Jak się skończą unijne dotacje to dopiero będzie lament i płacz. Pisząc te kilka słów zastanawiam się czy nie szkoda mojego czasu na pisanie, a pozostałych obywateli na czytanie bo to przecież nic innego jak bicie głową w mur.
 • Sami sobie jesteśmy winni dlaczego coraz mniej osób chodzi na wybory, dlaczego dajemy się nabrać na takie chwyty jakie próbowano w Elblągu a wyszły w Warszawie że jedna opcja polityczna wciąga na swoją stronę niegłosujących wyborców wykorzystując kruczki prawne a ślepa wierna masa idzie za nimi. Potem ogłaszanie że 300 tys. niezadowolonych warszawiaków to sukces. Wybory tak można zacząć rozliczać władze, zamiast słuchać różnych sondaży wyborczych zagłosować na nowe złożonych z młodych wykształconych osób bez układów, a młodzi niech nie boją się założyć nowe partie to wasz czas to wasza przyszłość zbudować Polskę od nowa a nie liczyć na zmywak w Anglii. Powtarzam sondażami sterują nami wyborcami, nie głosujemy na inne partie do według sondażu nie ma szans ale gdyby poszyli wszyscy co mówią że mają wyje. .. ane to moglibyśmy wywalić klikę która rządzi nami od 23 lat styropianowcy i spadkobiercy pzpr.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  1
  Lolelb(2013-11-15)
 • A jakie oprocentowanie? I czy będą po emisji na giełdzie?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sceptyk(2013-11-16)
 • Do Lolelb. ; Większych bzdur dawno nie czytałem. A czytam dużo. Zgnilizna w Elblągu i wspaniała warszawska firma co da pracę elbląskim kierowcom. Nie będzie nimi pomiatać, da lepsze umowy o pracę i zapłaci podatki w mieście? Narodowa fantazja to wiara, że PIS może coś dać. Po za przywilejami dla garstki lojalnym, miernych, pozbawionych moralnego kręgosłupa działaczy.
 • Nie napisałem że jakaś firma jest wspaniała, może jakaś odpowiedź konkretna odpowiedź na pytanie na temat przetargów wolałbyś żeby miasto więcej dopłacało do komunikacji miejskiej byle była to elbląska firma za wątpliwe podatki i jak to zrobić nie naruszając procedur przetargowych? Dla mnie jest bzdurą co napisałeś o czynszach czy wiesz o tym że co 3 budynek gminny jest praktycznie do wyburzenia a Ty chcesz na czynszach nabijać kasę miasta? Wiesz po co są mieszkania komunalne? Wiesz może o tym że coraz więcej ludzi chodzi po różnego rodzaju zapomogi i dodatki nie z powodu że nie pracują tylko coraz mniej zarabiają. Podstawą rozwoju miasta są firmy nie bilety czy czynsze, czy wyciąganie jak najwięcej kasy z obywateli, biedni obywatele biedne firmy ciężko to zrozumieć? POzdrawiam!:)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lolelb(2013-11-16)
 • pętla na szyi, kredyt na spłate kredytu. .. ..
 • Właśnie w Elbląskiej Telewizji obejrzałem retransmisję z obrad rady miasta. Zauważyłem że, tylko jeden z radnych miał w tej kwestii coś sensownego do powiedzenia, a mianowicie pan Gawroński który, słusznie zauważył że, uchwała dotycząca wyemitowania obligacji w żaden sposób nie rozwiązuje problemu długu tylko go powiększa i przesuwa odpowiedzialność jego spłaty na tych którzy za kilka lat będą Elblągiem rządzić. Całkowicie zaskoczyło mnie stwierdzenie przewodniczącego rady który, poinformował że, jest to jak na razie jedyna propozycja która pozwoli uchwalić budżet na 2014r. To po to miasto zatrudnia tylu specjalistów i innych doradców oraz wydaje pieniądze na różne ekspertyzy i oceny żeby tylko jedna propozycja była! Nie chce mi się wierzyć że w tak dużym mieście jak Elbląg, nie można zebrać zespołu ludzi którzy wypracują takie rozwiązania które, pozwolą na to że, miasto przestanie się w końcu zadłużać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  3
  0
  tom3222(2013-11-16)