UWAGA!

Odmładzanie Placu Grunwaldzkiego

2007-05-15
Aktualizowany 2007-05-15 08:23
Elbląg, Kamienica znika
Kamienica znika (fot. Paweł Serocki)

Ostatnie lata zmieniły wygląd elbląskiego śródmieścia. Przy ul Teatralnej powstały Zielone Tarasy z Multukinem i centrum handlowym, a aktualnie prowadzona jest gruntowna modernizacja ul. Nowowiejskiej. Na tym nie kończą się starania miejskich urbanistów.

Niebawem nowe rozwiązania architektoniczne będą realizowane w rejonie Placu Grunwaldzkiego. Trwa tam rozbiórka starych kamienic, których ze względu na fatalny stan techniczny nie opłaca się już remontować. To preludium działań niezbędnych do ukształtowania nowoczesnego wyglądu otoczenia tego placu.
     - Żeby ukształtować ten plac, niezbędne są „ściany” tworzące jego otoczenie - mówi Jacek Bocheński, urbanista miejski. - Tego dotychczas właściwie nie było. Jedną ze „ścian” będzie fasada hotelu, który ma szansę już wkrótce pojawić się w tym rejonie. Z drugiej strony będzie narożnik od strony wylotu ul. Związku Jaszczurczego, która zostanie otwarta do Alei Grunwaldzkiej. Tam pojawi się budynek mieszkalno-usługowy. Chcemy, żeby kształt tego budynku odpowiadał temu miejscu, żeby był utrzymany w formie śródmiejskich kamienic.
     O tym, że plac jest jednym z ważniejszych punktów w mieście, nie trzeba nikogo przekonywać. Trasa od dworca w kierunku śródmieścia właśnie w tym rejonie wchodzi w strefę centrum miasta. Stąd też zabiegi urbanistów o porządną, atrakcyjną estetycznie, architekturę otoczenia Placu Grunwaldzkiego.
     
Andrzej Minkiewicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • skoro juz piszecie o placu grunwaldzkim to pomyslcie cos o przejsciu dla pieszych przy hali elzam to chyba szcaescie ze nie doszlo tam jeszcze do tragedii
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  staly czytelnik(2007-05-15)
 • Pewnie juz jakis plan dla tego przejscie jest, bo niedlugo ma ruszyc tez przebudowa ciagu komunikacyjnego od Grunwaldzkiej (Polna), przez Tysiąclecia i Warszawską, i dodatkowo jeszcze Rycerska-Pocztowa-Robotnicza-Browarna-Mazurska
 • Sezon ogórkowy trwa. Pitawal bije wszystko - poza oczywiście sensacjami Pana M. Wybory za nami, przed nami świetlana przyszłość. Jak na kazaniu niedzielnym - słuchamy tej mowy trawy. Władza - największy niemowa naszych czasów udaje pracowity zapał. Ci sami redaktorzy, te same słowa niemówiące nic i ten szczególny urok smrodku o jednakowym od lat zapachu bylejakości.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2007-05-15)
 • ależ ty jesteś nudny-ab.To od ciebie trąci smrodkiem-czyżby naftaliną?ZULUS
 • Ciekawe zdanie "O tym, że plac jest jednym z ważniejszych punktów w mieście, nie trzeba nikogo przekonywać." Jakoś nie za bardzo jestem przekonany o "ważności" placu. Może mała sonda wśród turystów: "wymień ważne punkty w mieście", i "dlaczego plac grunwaldzki jest ważny - odpowiedź uzasadnij" :)
 • Można by oczywiście podjąć nutę Aborygena, bynajmniej nie fałszywą i zapytać tych urbanistów, którzy od lat dbają i się troszczą, czemu to miassto ma tak beznadziejną formę i wygląd ? Prawie nie znam pana Bocheńskiego, ale nie wydaje mi się by był człowiekiem przypadkowym i merytorycznie nieprzygotowanym, wnioskuję więc, że stanowisko urabanisty podobnie jak konserwatora zabytków to pozory stosowania standartów, w rzeczywistości są to marionetkowe urzędy, dowody - proszę przejść się po mieście.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Bob B.(2007-05-15)
 • Nie jestem zwolennikiem projektow / wielu / m.in. obwodnica wschod ,europark itp. Pana Bocheńskiego , ktore totalnie rozmijaja sie z oczekiwaniami mieszkancow terenow ,ktorych dotyczą . Tu podoba mi sie otwarcie ul. Zw. Jaszczurczego na ul. Grunwaldzką ,jak bylo przed laty.
 • apropo remontowania ulic, jak dobrze kojarze, na poczatek roku byla przewidziana calkowita modernizacja mickiewicza. i? mamy uz polowe roku, nowowiejska w remoncie, na ogrodowej tylko nowe dziury kopia, dziurawia alejki przy PWSZ i nic.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  sexo_unlogged(2007-05-15)
 • kiedy rusza hotel ? - żuczek
 • Zrobic polna za sklepem biedronka wszystkie budynki mieszkalne obok budynku TP nie nadaja sie do uzytku.
 • mam nadzieję, że nowy plac Grunwaldzki nie będzie tak samo szpetny jak wymienione "Zielone" Tarasy z których zieleń pozostała tylko w nazwie. A w naiwności swojej widzialem (oczyma wyobraźni) kaskadowo schodzące galerie pełne zieleni i kwiatów. Trzymam kciuki za plac, może nowe pomysły architektów będą bardziej natchnione u uczynią miasto odrobinę piękniejszym.
 • Jedna Nowowiejska jeszcze wiosny nie czyni. Stan jezdni w mieście jest tragiczny, zresztą jak widzę , że na Nowowiejskiej kładą dywanik asfaltowy 5 cm, to oznacza też porażkę na starcie i w dalszym ciągu brak rozumu inwestora. Ale jezdnie to jedno, a jak wyglądaja chodniki w mieście. Rozpacz po prostu. Witaj Europo.
Reklama