UWAGA!

Odpadami zajmie się EPGK

 Elbląg, Załoga jest zadowolona, wstąpił nowy duch, chętnie przychodzą do pracy – twierdzi Marek Cymerys, dyrektor EPGK
Załoga jest zadowolona, wstąpił nowy duch, chętnie przychodzą do pracy – twierdzi Marek Cymerys, dyrektor EPGK (fot. Anna Dembińska)

Utworzenie Elbląskiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej, które powstało na bazie MPO i PDiM, było dobrym pomysłem – wynika z raportu po pierwszym roku działalności nowej miejskiej spółki. DO EPGK nie trzeba dokładać, jeszcze w tym roku spółka ma przejąć nawet cały pakiet usług związanych z wywozem odpadów od mieszkańców.

Na koniec 2017 roku Elbląskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej wykazało 95 tysięcy złotych zysku, przychody wyniosły 1,5 mln złotych i z miesiąca na miesiąc rosną. Dzieje się tak dzięki zastosowaniu przepisów tzw. ustawy in-house, które zezwala samorządom zlecanie prac miejskim spółkom bez konieczności ogłaszania przetargu.
       EPGK odpowiada już za letnie i zimowe utrzymanie dróg w Elblągu (umowa do czerwca 2020 r.), w tym roku ma też przejąć wywóz odpadów (dotychczasowe umowy z prywatnymi wykonawcami kończą się w październiku). Dodatkowo dbała też m.in. o świąteczne dekoracje miasta, zimowe utrzymanie dróg na terenie Spółdzielni Mieszkaniowej Nad Jarem, parafii św. Mikołaja i ETBS czy wywóz odpadów z terenów elbląskich cmentarzy.
       - Przejęcie wywozu odpadów w mieście to najważniejsze zadanie, które nas czeka. Na razie przejmiemy sektor drugi, który obecnie obsługuje konsorcjum złożone z MPO i firmy Remondis. Konsorcjum kończy swoją działalność i dlatego jesteśmy gotowi dokończyć za nich tę umowę. Docelowo przejmiemy trzy lub pięć sektorów – mówił Marek Cymerys, dyrektor EPGK, na dzisiejszym posiedzeniu komisji finansowo-budżetowej Rady Miejskiej.
       W 2018 roku EPGK zrealizuje umowy na kwotę prawie 8 milionów złotych. W swojej działalności korzysta z majątku wydzierżawionego od będących w likwidacji PDiM i MPO.
       - Dzierżawiony sprzęt jest wyeksploatowany i wymaga ciągłych napraw – twierdzą władze spółki, które za zakupy inwestycyjne wydały na razie ponad 900 tysięcy złotych (w tym na nowy samochód typu bramowiec i śmieciarkę), czego ponad 220 tys. to dofinansowanie z Powiatowego Urzędu Pracy na stworzenie nowych miejsc pracy. 
       - Przejęliśmy pracowników z PDiM i MPO. W MPO pozostało jeszcze 25 osób, które realizują umowy związane z obsługą sektora drugiego na wywóz odpadów. Docelowo one też do nas trafią – zapewnia Marek Cymerys. - W sumie w EPGK pracują 72 osoby. Stworzyliśmy 12 nowych miejsc pracy. Załoga jest zadowolona, wstąpił nowy duch, chętnie przychodzą do pracy – twierdzi dyrektor.
       EPGK, by realizować umowy na wywóz odpadów, musi kupić lub wyleasingować z własnych środków potrzebny do tego sprzęt. Trwają też przygotowania do budowy nowej siedziby spółki, która ma powstać na Modrzewinie, na działce o powierzchni 3,50 hektara. - Zleciliśmy opracowanie mapy do celów projektowych i wniosku o wydanie decyzji środowiskowej. Gdy je otrzymamy, ogłosimy przetarg na wykonanie projektu budowlano-wykonawczego – informują władze spółki.
      
RG

Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • troche bez sensu, żeby budować nową siedzibę i to jeszcze na modrzewinie. .. a za kanałem źle? nie można tam remontu zrobić?
 • no to juz wiadomo skad podyzwki za smieci - kolesie Wroblewskiego z nowej spolki chca wyjsc na plus kosztem elblazan
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  22
  6
  MariuszuProszeTeKamereWylaczyc(2018-04-25)
 • Hucpa w biały dzien! Monopol niczym za PRL! Po co przetargi organizować, żeby prywatne firmy zarobiły tak jak to jest we wszystkich normalnych miastach? Lepiej molocha utworzyć i go utrzymywać z publicznej kasy! A kto za to zapłaci? Pan zapłaci, Pani zapłaci... Społeczeństwo.
 • wreszcie Modrzewina doczekała się poważnego inwestora z branży najnowocześniejszych technologii, spółki z technologiami kosmicznymi , chylę czoła przed ludźmi zarządzającymi miastem, brawa i jeszcze raz brawa
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  12
  2
  Boczeklll(2018-04-25)
 • Przy takiej polityce w elblągu niedlugo co 5 budynek bedzie stał pusty, a bedą budowaly się nowe. Policja na lotnisku, a zostawia zabytkowy na Krolewieckiej i z lat 80 tych na Tysiąclecia. .EPGK wchlania MPO i buduje na modrzewinie, a zostawia na Zawodziu zabytkowy. Nie jest to ekonomiczne dzialanie.
 • A kto tu mówi o ekonomii?? Liczy się pijar - kasa i tak będzie (wyciągnięta z portfela społeczeństwa).
 • Policja na lotnisku bo niedługo dzielnicowi dostaną helikoptery to gdzie mają startować ?
 • Bye, bye kliner
 • W koncu bedzie normalnie jak dawniej teraz cliner traktuje nas jak petentow a obsluga ponizej krytyki smietniki jak by mogli zostawiali by na srodku drogi .Paniskom trzeba utrzec nosa .Popieram.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  15
  4
  Zatorzanin.(2018-04-25)
 • Marek jestes the best buziaki dla ciebie i Piotra z warsztatu . Tylko jedna prosba przestancie na koszt miasta latac do Duchowki na sniadania bo to boli . Pozdro jeszcze dla brygadzisty grupy bitumicznej z Pasleka Pana Piotra G szczotka do zamiatania idealnie lezy ci w dloniach .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  Masters Zadzi CIOCIO(2018-04-25)
 • Zastanawiam się nad tym czy każdy z nas nie chciał by prowadzić działalności na zasadach: ktoś daje pomysł, ktoś daje nam sprzęt, daje nam bazę klientów którzy nie mąja wybory korzystania z innych usług, a na koniec dostajemy dofinansowanie z urzędu pracy na miejsca które już są bo przecież oni już pracowali w MPO... a prowadząc działalność ledwo można dostaw środki na staż! Czy nikt tego nie widzi ? Spółki Państwowe mogę więcej?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  9
  1
  Miły gość (2018-04-25)
 • A Januszom i Grażynom znowu coś nie pasuje. Pincet+ przepili i za rekiny biznesu robią.
Reklama