UWAGA!

Przedsiębiorczość mile widziana

 Elbląg, Spotkanie prowadziła Joanna Czerepko
Spotkanie prowadziła Joanna Czerepko (fot. MS)

Jak wesprzeć rozwój przedsiębiorczości w Elbląskim Obszarze Funkcjonalnym, obejmującym Elbląg, powiat elbląski i braniewski? O tym dyskutowano podczas ostatnich konsultacji społecznych, które odbyły się w Ratuszu Staromiejskim.

Prawie 2,5 tys. km kw i około 220 tys. mieszkańców – taki zasięg ma Elbląski Obszar Funkcjonalny. To 10 procent całego województwa, ale i obszar o jednym z największych poziomów bezrobocia. W powiecie braniewskim wynosi ono 29,5 proc., w elbląskim – 26 proc., w Elblągu – 15,1 proc. Jak takich warunkach rozwijać przedsiębiorczość, która jest kołem zamachowym gospodarki? O tym dyskutowano podczas konsultacji społecznych programu EOF.
       – Najmniej działalności gospodarczych jest w sektorach rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo. Najwięcej osób zatrudnionych jest w sektorze „pozostałe usługi”. Trend ten utrzymuje się od 2012 r. W latach 2009-2011 najwięcej zatrudnionych było w sektorze „przemysł i budownictwo” – wyjaśniała Joanna Czerepko z firmy, która stworzyła program. - Mocne strony jeżeli chodzi o przedsiębiorczość, to przede wszystkim początek współpracy szkół wyższych z przedsiębiorcami, ale także to, że lokalni przedsiębiorcy chcą działać na rzecz rozwoju regionalnego i chcą wspierać rozwój gospodarczy EOF. Mocną stroną jest również atrakcyjne położenie obszaru, związane z dobrą komunikacją zewnętrzną. Ważny jest także port morski, który również jest elementem komunikacji. Istotna jest też rola uczelni wyższych, które oferują mieszkańcom m.in. możliwość przekwalifikowania się. Duży potencjał można zauważyć w branży meblarskiej i w turystyce. Atrakcyjne jest również, że są jeszcze wolne tereny inwestycyjne w strefie ekonomicznej, która oferuje ulgi podatkowe.
       Do słabych stron należy zaliczyć bezrobocie długotrwałe i bezrobocie osób młodych, czy niekorzystne czynniki demograficzne. Na terenie EOF brakuje wysoko wykwalifikowanej kadry. Jest również za mało silnych organizacji, które budują zaplecze dla innowacyjności.
       Wiele z tych słabych stron mogą wzmocnić fundusze unijne w najbliższej perspektywie finansowej 2014-2020 i właśnie po to powstała strategia rozwoju przedsiębiorczości w Elbląskim Obszarze Funkcjonalnym.
       – To przede wszystkim nowe możliwości zdobywania zawodu, wykorzystania środków z Unii Europejskiej czy wzrost zainteresowania podmiotów zagranicznych współpracą w EOF – wyjaśniała Joanna Czerepko.
nd

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Dziękuje miałem działalność w Elblągu i już po działalności.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    1
    123245(2015-06-20)
  • Przyszedł bym na prywatne korepetycje z przedsiębiorczości do Pani Joasi :)
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    1
    1
    Jonasz(2015-06-20)
  • Jakiś mądry, który życie znał miał powiedzieć, że. .. że nie z każdej mąki choćbyś chciał zawsze będzie chleb Nie wystarczy orać, ani siać gonić resztką sił Trzeba jeszcze dobry przepis znać, żeby skutek był, skutek był Du-du-dużo, dużo nas I więcej będzie wnet Du-du jest i piec i gaz A skutków jakoś nie Coraz większa ślinka płynie z ust Dziki rośnie smak Tylko na to, żeby chlebek rósł wciąż pomysłu brak Chociaż się pojawia raz po raz taki co już wie Jednak w końcu wciąż wystaje nam wielkie gołe De Gołe De Du-du. ..
  • piszą programy, biorą na nie fundusze, mają pracę ot polska
Reklama