UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Przedsiębiorczość mile widziana

 
Elbląg, Spotkanie prowadziła Joanna Czerepko
Spotkanie prowadziła Joanna Czerepko (fot. MS)

Jak wesprzeć rozwój przedsiębiorczości w Elbląskim Obszarze Funkcjonalnym, obejmującym Elbląg, powiat elbląski i braniewski? O tym dyskutowano podczas ostatnich konsultacji społecznych, które odbyły się w Ratuszu Staromiejskim.

Prawie 2,5 tys. km kw i około 220 tys. mieszkańców – taki zasięg ma Elbląski Obszar Funkcjonalny. To 10 procent całego województwa, ale i obszar o jednym z największych poziomów bezrobocia. W powiecie braniewskim wynosi ono 29,5 proc., w elbląskim – 26 proc., w Elblągu – 15,1 proc. Jak takich warunkach rozwijać przedsiębiorczość, która jest kołem zamachowym gospodarki? O tym dyskutowano podczas konsultacji społecznych programu EOF.
       – Najmniej działalności gospodarczych jest w sektorach rolnictwo, leśnictwo, łowiectwo i rybactwo. Najwięcej osób zatrudnionych jest w sektorze „pozostałe usługi”. Trend ten utrzymuje się od 2012 r. W latach 2009-2011 najwięcej zatrudnionych było w sektorze „przemysł i budownictwo” – wyjaśniała Joanna Czerepko z firmy, która stworzyła program. - Mocne strony jeżeli chodzi o przedsiębiorczość, to przede wszystkim początek współpracy szkół wyższych z przedsiębiorcami, ale także to, że lokalni przedsiębiorcy chcą działać na rzecz rozwoju regionalnego i chcą wspierać rozwój gospodarczy EOF. Mocną stroną jest również atrakcyjne położenie obszaru, związane z dobrą komunikacją zewnętrzną. Ważny jest także port morski, który również jest elementem komunikacji. Istotna jest też rola uczelni wyższych, które oferują mieszkańcom m.in. możliwość przekwalifikowania się. Duży potencjał można zauważyć w branży meblarskiej i w turystyce. Atrakcyjne jest również, że są jeszcze wolne tereny inwestycyjne w strefie ekonomicznej, która oferuje ulgi podatkowe.
       Do słabych stron należy zaliczyć bezrobocie długotrwałe i bezrobocie osób młodych, czy niekorzystne czynniki demograficzne. Na terenie EOF brakuje wysoko wykwalifikowanej kadry. Jest również za mało silnych organizacji, które budują zaplecze dla innowacyjności.
       Wiele z tych słabych stron mogą wzmocnić fundusze unijne w najbliższej perspektywie finansowej 2014-2020 i właśnie po to powstała strategia rozwoju przedsiębiorczości w Elbląskim Obszarze Funkcjonalnym.
       – To przede wszystkim nowe możliwości zdobywania zawodu, wykorzystania środków z Unii Europejskiej czy wzrost zainteresowania podmiotów zagranicznych współpracą w EOF – wyjaśniała Joanna Czerepko.
nd
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Dziękuje miałem działalność w Elblągu i już po działalności.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  123245(2015-06-20)
 • Przyszedł bym na prywatne korepetycje z przedsiębiorczości do Pani Joasi :)
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  Jonasz(2015-06-20)
 • Jakiś mądry, który życie znał miał powiedzieć, że. .. że nie z każdej mąki choćbyś chciał zawsze będzie chleb Nie wystarczy orać, ani siać gonić resztką sił Trzeba jeszcze dobry przepis znać, żeby skutek był, skutek był Du-du-dużo, dużo nas I więcej będzie wnet Du-du jest i piec i gaz A skutków jakoś nie Coraz większa ślinka płynie z ust Dziki rośnie smak Tylko na to, żeby chlebek rósł wciąż pomysłu brak Chociaż się pojawia raz po raz taki co już wie Jednak w końcu wciąż wystaje nam wielkie gołe De Gołe De Du-du. ..
 • piszą programy, biorą na nie fundusze, mają pracę ot polska
Reklama