UWAGA!

Przesłuchają Prezydenta

Elbląg, Bydgoska prokuratura chce przesłuchać w charakterze świadka prezydenta Elbląga Henryka Słoninę
Bydgoska prokuratura chce przesłuchać w charakterze świadka prezydenta Elbląga Henryka Słoninę (fot. archiwum PS)

Prokuratura w Bydgoszczy przesłucha w najbliższych dniach jako świadka prezydenta Elbląga Henryka Słoninę. Chodzi o sprawę z 2003 roku, dotyczącą miejskich gruntów i Zakładów Mięsnych Elmeat.

Sprawa Zakładów Mięsnych Elmeat do dzisiaj odbija się czkawką samorządowcom, pracownikom i inwestorom. Plany były ambitne - po zburzeniu siedziby zakładów przy ul. Żeromskiego (stanął tam hipermarket), Elmeat miał wybudować nowoczesną, spełniającą unijne wymogi przetwórnię przy ul. Mazurskiej, na terenie Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Nowy zakład powstał, ale dzisiaj świeci pustkami. Elmeat jest w stanie upadłości, ponad stu pracowników czeka na zaległe pieniądze, a urzędnicy są wzywani na przesłuchania do prokuratury.
       W najbliższych dniach przesłuchanie w charakterze świadka czeka prezydenta Elbląga Henryka Słoninę, który w 2003 roku zgodził się, by na gruncie, wtedy należącym do miasta, ustanowić hipotekę, która miała być zabezpieczeniem 4-milionowego kredytu, jaki Elmeat wziął w Banku Gospodarki Żywnościowej. Najwyższa Izba Kontroli w swoim raporcie stwierdziła, że prezydent nie miał prawa tego zrobić bez zgody Rady Miejskiej. Po ujawnieniu raportu posłanka PiS Iwona Arent złożyła do prokuratura doniesienie na prezydenta, bo jej zdaniem przekroczył on swoje uprawnienia.
       Sprawę prowadzi Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy, która dotychczas nie przedstawiła nikomu zarzutów.
       Prezydent Henryk Słonina twierdzi, że nie musiał mieć zgody Rady Miejskiej, miał bowiem upoważnienie ówczesnego Zarządu Miasta, by podjąć taką decyzję.
       - Poręczyłem kredyt tylko do wartości działki, której miasto było wówczas właścicielem. Jej wartość nie przekraczała 500 tys. złotych [działka była wtedy warta 122 tysiące złotych - red.]. Właśnie do tej kwoty bez zgody rady mogę podejmować decyzje o poręczeniu kredytu. Pozostałą wartość kredytu zabezpieczały obiekty wybudowane przez firmę. To ona zdecydowała o hipotece na prawie całą kwotę - wyjaśniał Henryk Słonina w grudniu 2008 roku na łamach „Dziennika Elbląskiego”.
       Co ciekawe, kilka tygodni temu Sąd Rejonowy w Elblągu wydał postanowienie, w którym całą hipotekę na 4 miliony złotych wykreślił z ksiąg wieczystych. Sąd uznał, że hipoteka jest nieważna, bo zgodę na jej ustanowienie powinna wydać... Rada Miejska.
      
      
kojot
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Może w końcu ktoś postawi mu jakieś zarzuty, bo ile można na to wszystko patrzeć. A te domy na mazurach i pensjonat nad morzem, to też ciekawe skąd i za co.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  ja widze(2009-07-13)
 • Szanowni Państwo więcej na stronie kliknij tu www.rafzen.pl Kliknij tu www.rafzen.pl Z poważaniem Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Kulas(2009-07-13)
 • florek Informacja-zapytanie do Pana Jerzego Kilasa:podaje Pan dwa adresy internetowe, które nie mają nic wspólnego ze sprawą zakładów mięsnych ELMEAT w Elblągu. Pierwszy adres informuje o przedwojennym torze wodnym na Zalewie Wiślanym, link do drugiego adresu nie istnieje. Tym samym jest Pan niewiarygodny.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  florek(2009-07-13)
 • Jerzy Kulas jest tak samo wiarygodny jak jego koleś Edward Pukin - dwa elbląskie niespełnione oszołomy !
 • Szanowni Państwo podpowiedź na stronie kliknij tu www.rafzen.pl i Kliknij tu www.zalewwislany.pl Z poważaniem Jerzy Kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Kulas(2009-07-13)
 • florek Ponownie, nijak to się ma do zakładów mięsnych ELMEAT. Podane adresy stron w internecie nic nie mają wspólnego ze sprawą zakładów mięsnych, jedynie poruszają problem Zalewu iślanego. Chociaż sprawa zakładów mięsnych jest interesująca>Przypuszczam, że pan Jerzy Kulej promuje tutaj swoją własną politykę nic nie mającą wspólnego z zakładami mięsnymi. Podane strony w internecie zupelnie są nie na temat.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  florek(2009-07-13)
 • Szanowni Państwo kolejna podpowiedź na stronie kliknij tu www.youtube.com Z poważaniem Jerzy kulas
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jerzy Kulas(2009-07-13)
 • Panie Jerzy Kulas. nadal pokazuje Pan swoją niewiarygodność, te strony nie mają nic wspólnego z treścią artykułu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Juras.(2009-07-14)
 • a ja rozumiem pana kulasa, to taka zabawa w zgaduj-zgadule. Taka sama zabawa jak z różowymi kajdankami. Co nie panie kulas?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jARECZNICA(2009-07-14)
 • A może dowiemy sie czy ma p. Słonina i w ilu Spółkach Miasta udziały. .. ..
 • Do wszystkich którzy powyżej krutykuja Pana Kulasa. Szczerze mówiąc nie wiem co myslec o jego stronie i jego działaniach. Na pewno ma sporo racji. Bo sam osobiście chcę aby Elbląg stał się prężnym miastem, jeśli nie przemysłowym to na pewno turystycznym, żeby moje dzieci mogły w nim pracowac i godnie żyć a nie jak ich rodzice jeździć do pracy ponad 100 km dziennie. Dlatego dziwi mnie, że nie mamy w Elblągu portu z prawdziwego zdarzenia, portu turystycznego, przystani żęglarskiej i całej infrastruktury dzięku której żęglarze mogli by swobodnie funkcjonować. I nieważne czy to będzie na ziemi miejskiej czy na ziemi prywatnej. Będa turyści będzie praca, będą pieniądze. A tak co mamy ? wielkie g. .. i prywatę w urzędzie miasta. A Pan Słonina ? jak chorągiewka na wietrze, tam gdzie widzi swój interes tam kieruje swoją uwagę. Dlatego takie inwestycje jak galeria Porto 55 nie powstaną.
 • Bez przesady; -) z tego co wiem Porto 55 powstanie i to jeszcze w tym roku jak dobrze pójdzie
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  alchemik(2009-07-14)
Reklama