UWAGA!

Remont, który młodym wyjdzie na zdrowie

 Elbląg, Dom Zacheusza przy ul. Królewieckiej w Elblągu
Dom Zacheusza przy ul. Królewieckiej w Elblągu (fot. Michał Skroboszewski)

Nowe gabinety do terapii, sala do zajęć sensorycznych, pokoje wychowanków. Ponadto przy budynku powstaną nowe miejsca parkingowe - tak rysuje się przyszłość Domu Zacheusza, w który Karan prowadzi Poradnię Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzież oraz leczy uzależnionych od środków psychoaktywnych, ale także od gier komputerowych czy hazardu. Rocznie przyjmuje ok. 1000 pacjentów. Po remoncie, który ma zakończyć się jesienią 2019 r., będzie to robić w komfortowych warunkach.

- Przebudowa i modernizacja Młodzieżowego Ośrodka Terapeutycznego Karan Domu Zacheusza jest możliwa dzięki pozyskaniu środków z Regionalnego Programu Operacyjnego - wyjaśnia prezydent Elbląga Witold Wróblewski. -  Wartość zadania to 3 mln 667 tys. zł, z czego 2 mln 609 tys. zł to dofinansowanie unijne. Jesteśmy już po przetargu, który wyłonił wykonawcę. Roboty budowlane wykona elbląska firma Przemysłówka 03. Zakończenie prac zaplanowano na 31 października 2019 r.
       O tym, jak ważna to inwestycja przekonywać nie trzeba ks. Edwarda Rysztowskiego, szefa Katolickiego Ruchu Antynarkotycznego w Elblągu, który prowadzi ośrodek. W Domu Zacheusza mieści się bowiem Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży, poradnia uzależnień od substancji psychoaktywnych, a także ośrodek stacjonarny dla młodzieży na 28 miejsc.
       - Istnieje duża konieczność podniesienia jakości świadczonych usług, jak i poszerzenia działalności - mówi ksiądz Edward Rysztowski. -  Coraz więcej dzieci ma coraz więcej różnorakich zaburzeń, uwarunkowanych genetycznie, wychowawczo, społecznie i te dzieci do nas trafiają. Ponad tysiąc dzieci rocznie jest przyjmowanych przez specjalistów psychiatrów, psychologów, terapeutów. Jednak wydłuża się kolejka. Czas oczekiwania na przyjęcie i diagnozę to dwa miesiące. To i tak nieźle, bo w podobnych ośrodkach w Gdańsku czy w Olsztynie jest jeszcze dłużej - zauważa.
       Karan pomaga młodym uzależnionym nie tylko od środków psychoaktywnych.
       - Dochodzą uzależnienia behawioralne – od gier komputerowych, od hazardu - mówi ks. Rysztowski. - Istnieje możliwość rozbudowania infrastruktury przy ul. Królewieckiej, która pozwoli nam na prowadzenie działań terapeutycznych również z dziećmi autystycznymi, z Aspergerem, a także pracę z całymi rodzinami. Lokalizacja Domu Zacheusza jest bardzo dogodna dla mieszkańców, dobrze skomunikowana, a dodatkowo planowana inwestycja obejmuje stworzenie miejsc parkingowych.
       Po remoncie w Domu Zacheusza powstaną cztery miejsca hostelowe, dla podopiecznych, którzy po leczeniu w środkach na terenie kraju, wracają, ale - z różnych względów - nie mogą do własnego domu. Dodatkowo powstaną nowe sale mieszkalne, bo w tej chwili chłopcy tłoczą się w pomieszczeniach 6-8-osobowych.
       - Będzie tez więcej łazienek, bo w tej chwili jest jedna ubikacja dla 20 chłopców - wskazuje ks. Edward Rysztowski. - Chcemy też w przyszłości zagospodarować pod rekreację teren przy budynku.
       Zmiany w Domu Zacheusza sprawią, że zatrudnieni zostaną kolejni specjaliści - psycholog, pedagog oraz terapeuci, co z kolei ma przyspieszyć proces przyjmowania , diagnozy i terapii pacjentów.
       Umowa na przebudowę i modernizację Domu Zacheusza została podpisana dziś (5 lipca) w Urzędzie Miejskim w Elblągu.
      
A

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama