UWAGA!

Rewitalizacja, czyli co może się zmienić w mieście

 Elbląg, Z programu rewitalizacji ma być sfinansowana m.in. modernizacja basenu przy ul. Spacerowej. Zdjęcie z września 2017 roku z konkursu FotoreportEl
Z programu rewitalizacji ma być sfinansowana m.in. modernizacja basenu przy ul. Spacerowej. Zdjęcie z września 2017 roku z konkursu FotoreportEl (fot. lucjan128)

Dolinka, Na Stoku, Zawodzie, Osiek oraz obszar między ulicą Mickiewicza i Traugutta – te tereny miasta mają być objęte lokalnym programem rewitalizacji. To drugie podejście urzędników do tego tematu. Pierwsze zakończyło się niepowodzeniem, bo zapisy poprzedniego programu były niezgodne z wytycznymi Urzędu Marszałkowskiego.

Lokalny program rewitalizacji Rada Miejska w Elblągu uchwaliła w czerwcu 2016 roku. Okazało się jednak, że jego zapisy nie są zgodne z wytycznymi Urzędu Marszałkowskiego. A to oznaczało, że żaden projekt samorządu, instytucji czy organizacji pozarządowej związany z rewitalizacją nie mógł liczyć na dofinansowanie.
       - Wykonawca poprzedniego planu nie podjął się jego poprawy, dlatego w trybie pilnym zleciliśmy opracowanie nowego dokumentu firmie Projekty Miejskie. Mamy nadzieję, że uda się go wprowadzić na sesję w kwietniu, bo w maju rozpoczną się pierwsze konkursy, z których możemy ubiegać się o dofinansowanie – mówi Janusz Nowak, wiceprezydent Elbląga.
       Nowy program rewitalizacji obejmie około 7 procent obszaru miasta, który zamieszkuje prawie 30 tysięcy elblążan. Będzie dotyczył m.in. takich obszarów jak Dolinka, Na Stoku, Zawodzie, Osiek oraz terenu między ulicą Mickiewicza a Traugutta. Z dokumentem można się zapoznać pod tym linkiem i do 3 kwietnia zgłosić swoje uwagi do urzędu lub poprzez platformę „Elbląg konsultuje”. Dzisiaj w ratuszu odbyło się też spotkanie konsultacyjne, na którym oprócz urzędników, dwójki radnych i mediów pojawiło się zaledwie kilku mieszkańców.
       - Celem programu jest uczynienie z obszaru rewitalizowanego miejsca wysokiej jakości życia, zapewniającego warunki rozwoju i równe szanse dla wszystkich mieszkańców i grup społecznych. Chodzi o pewną społeczną zmianę, którą można osiągnąć za pomocą różnych narzędzi – wyjaśniał podczas spotkania Jarosław Kadłubowski z Projektów Miejskich.

  Elbląg, O programie rewitalizacji dyskutowano podczas dzisiejszych konsultacji społecznych
O programie rewitalizacji dyskutowano podczas dzisiejszych konsultacji społecznych (fot. Michał Skroboszewski)


       W Elblągu ma się do tego przyczynić m.in. 13 projektów, o których dofinansowanie będzie ubiegał się samorząd i organizacje pozarządowe. Na liście znalazły się m.in. - rewitalizacja kąpieliska miejskiego przy ul. Spacerowej, parku Dolinka, modernizacja Domu Zacheusza, targowiska miejskiego, lodowiska przy ul. Karowej, stworzenie Centrum Integracji Społecznej przy ul. Stawidłowej, realizacja programu Aktywne Zawodzie czy też stworzenie świetlicy środowiskowej i izby pamięci ojca Klimuszki w klasztorze franciszkanów przy ul. Obrońców Pokoju.
       Urzędnicy zapewniają, że lista nie jest zamknięta. Będą się mogły na niej znaleźć projekty kulturalne, edukacyjne, rozwijające usługi publiczne, dotyczące osób niepełnosprawnych, seniorów, bezdomnych i wiele innych.
      

RG

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
  • Wybudujcie dla chłopaków z sg w piaskach jakiś budynek socjalny bo stoją tam jak. na Syberii masakra
  • Na ul. Próchnika już sie nic nie zmieni. Pokrzywione chodniki,stare latarnie,samochody parkujące gdzie popadnie. Widziałam nawet zniszczone rozjeżdżone ogródki przed domem ala parkingi ! O zgrozo ! Gdzie straż miejska i zarządcy tych budynków? Za budynkami koszmar złożony z obskórnych blaszaków. Przejdzcie sie tam i coś zmiencie wreszcie. Ludzie nie chodzą na takie pogadanki bo nie wierzą że cos zmienicie i to za nasze podatki.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    9
    1
    Mieszkanka osiedla(2018-03-21)
  • A ul. Okrzei ? Chodniki pamiętające Gomułkę, zastawione przez samochody, rozjeżdżone i zamienione w ulice przestrzenie między blokami, parkingi gdzie popadnie na dawnych trawnikach i kawałkach zieleni między blokami.
  • Zapraszamy na ulice chipina. Kopwrnika i sklodowskiej. Ciemności egipskie a ulica dziura na dziurze. Na chopina powinien byc zakaz postoju na ulicy. Tylko dla zamieszkałych
  • Wszystko fajnie, tylko dlaczego o tych konsultacjach i spotkaniu w ratuszu dowiadują się mieszkańcy już po fakcie? Mamy sporo uwag (i wniosków racjonalizatorskich;) do np. miejskiego projektu rewitalizacji basenu przy ul. Spacerowej, które z pewnością wniesiemy do UM przed 3 kwietnia, ale o takich sprawach warto dyskutować również w gronie właśnie mieszkańców i urzędników miejskich odpowiedzialnych za planowanie i realizację tych projektów, a nie tylko poprzez drogę urzędową, z której mieszkańcy i tak niczego w sprawie planów i propozycji się nie dowiedzą. PS. Czy i kiedy planowane jest podobne spotkanie konsultacyjne w/s rewitalizacji przed 3 kwietnia br. ?
  • Ciekawe co z tym placem zabaw na traugutta ktory wygral rozbudowe w tamtym roku - do dzis stoi rozkopany a na plotach ZAKAZ WSTĘPU TEREN BUDOWY
  • na daszynskiego zrobic porzadek z samochodami przy szkole do domu nie mozna dojechac
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    9
    2
    mieszkankadaszynskiego(2018-03-21)
  • Prawie pól tysiąca urzędniczych eterów w Urzędzie Miasta Elbląg a co za tym idzie wypłaty nagrody jubileuszów ki trzynastki itd. To chyba raczej dużo jak na 80 tysięczne miasto. Ile nas wszystkich podatników kosztuje utrzymanie takiej armii ludzi. A ktoś obiecał uszczupleni administracji.
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    6
    3
    Podatnik1(2018-03-21)
  • Ponieważ mieszkańcy mają tyle do gadania co Żyd na gestapo.
  • na daszynskiego zlikwidowac trawnik kturego nikt nie kosi i zrobic parking
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    8
    0
    rencista(2018-03-21)
  • A amfiteatr nadal ruina czeka na remont-rozbudowę. Tak samo wodospad z boku stoi ściana z której spływają kiedyś woda. Atrakcją uciekła.
  • @Razem - Drogi razem informacje o tym były już znacznie wcześniej, a ponadto zawarte są od dłuższego czasu w obwieszczeniach urzędu. Zawsze polecam, aby najpierw wszystko sprawdzić, a nie podawać błędne informacje.
Reklama