UWAGA!

Ruszył przetarg na projekt kanału przez Mierzeję

 
Elbląg, Tak miałby wyglądać kanał przez Mierzeję (wizualizacja Urząd Morski w Gdyni)
Tak miałby wyglądać kanał przez Mierzeję (wizualizacja Urząd Morski w Gdyni)

1,5 miliona euro ma kosztować projekt budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną. Urząd Morski w Gdyni ogłosił przetarg w tej sprawie, do 7 listopada czeka na oferty od projektantów.

Przetarg dotyczy zaprojektowania nie tylko samego kanału przez Mierzeję, ale także połączeń drogowych i mostowych oraz modernizacji wejścia do elbląskiego portu na odcinku od Zalewu Wiślanego do mostu w Nowakowie i oraz od mostu w Nowakowie w stronę Elbląga (odcinek 2,5 km). Projektanci muszą także ująć w dokumentacji szczegóły dotyczące toru wodnego od Zatoki Elbląskiej do Mierzei Wiślanej oraz zaplanować utworzenie sztucznej wyspy lub wysp na samym Zalewie. Urząd Morski w Gdyni oszacował koszty przygotowania dokumentacji na 1,5 miliona euro. Zainteresowane firmy mają czas na złożenie ofert do 7 listopada. Dokumentacja ma być gotowa w ciągu 18 miesięcy od dnia podpisania umowy.
       Przypomnijmy, że sam kanał przez Mierzeję Wiślaną w miejscowości Nowy Świat w gminie Sztutowo (między Skowronkami a Przebrnem) ma mieć 1,1 km długości, do 80 metrów szerokości i 5 metrów głębokości. Inwestycja ma skrócić szlak wodny z Zatoki Gdańskiej do Elbląga o 52 mile morskie (ok. 94 km) i kosztować około 800 milionów złotych.
       - Harmonogram inwestycji przewiduje, że w 2017 roku ma być gotowa dokumentacja techniczna, na przełomie 2018 i 2019 roku ma ruszyć budowa, a pierwsze statki mają przepłynąć kanałem w 2022 roku. Inwestycja na pewno będzie sfinansowana z pieniędzy budżetu państwa, nie będziemy się starali o unijne dofinansowanie – mówił w kwietniu w Elblągu Marek Gróbarczyk., minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.
      
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Brawo PIS. Tak trzymac!
 • Co to jest 1,5 miliona za talk duzy projekt. Pewien były prezydent Elblaga z PO za wykonanie projektu stadionu wybecelował ponoc Miejskiego zapłacił ponoc bańkę (1 milion złotych. )To był dopiero projekt kasa z którego jeszcze wnuki projektanta i tych wszystkichcwaniaczków beda korzystać
 • Jak zabiorą 500+, to może im styknie na ten durny projekt.
 • W koncu! Teraz Rosja bd mogła nas pocałować w....
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  34
  6
  Czapajew(2016-10-10)
 • Wydać miliardy żeby mogły wpływać kontenerowce-miniaturki jak ten na obrazku. Super pomysł.
 • Wielkie BRAWA !!! Niech nasz region się rozwija. Kocham Elbląg i mieszkańców, którzy chcą w nim mieszkać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  24
  1
  helamaGb6(2016-10-10)
 • Dla Elbląga to dobry projekt. Natomiast z perspektywy całego kraju jest on bezsensowny. Po co budować następny port koło Gdańska i Gdyni. Jedynie fakt rusofobi partii takiej jak PiS i jej zwolenników może wyjaśnić fakt że takie coś może powstać. Z drugiej strony to może być jedyna szansa dla Elbląg
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  14
  wujo(2016-10-10)
 • żal d. .. e ściaka zazdrośniku jeden, taki typ jak ty to porażka. PełOwiec całą mordą
 • Peowcy czas HEJT rozpocząć, żółć i jad wylewać !
 • Pamietajmy o puszczeniu linii wąskotorowej!!!!Myśle, że w kolejnym roku należy się zastanowić nad uruchomieniem punktów sprzedaży biletów na stacjach. Na pewno tam, gdzie jest najwięcej osób, czyli w Stegnie i Jantarze. Według mnie, przy tak dużej wymianie pasazerów konduktorzy nie są w stanie dotrzeć do każdego. A nie każdy też będzie szukał konduktora w zatłoczonym składzie. No i ta linia do Krynicy. Trzeba za tym chodzić, żeby w projekcie na przekop było miejsce na tory.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  14
  0
  Mierzejanin(2016-10-10)
 • A de.. z Elblągu zamknęli kolej nadzalewowa. CBA powinna sprawdzić niegospodarnosc tej decyzji
 • Należy bezwzględnie odtworzyć kolejkę do Krynicy morskiej!!!! To by było zamiast 65 tys 165 tys sprzedanych biletów!!!!!
Reklama