UWAGA!

Skandynawia szuka kompetentnych ludzi

 Elbląg, Od lewej: Daniel Larsson, Szczepan Figiel, Leszek Leśniewski, Jens Brinksten
Od lewej: Daniel Larsson, Szczepan Figiel, Leszek Leśniewski, Jens Brinksten (fot. Anna Dembińska)

Biznesmeni i samorządowcy z Warmii i Mazur, a także z krajów skandynawskich przyjechali do Elbląga, żeby rozmawiać o potencjale naszego regionu, a także wymieniać się doświadczeniami. Podczas konferencji "Otwarci na Skandynawię", organizowanej w Elblągu od sześciu lat, mówiono m.in. o nowych technologiach. Zobacz więcej zdjęć. 

Czwartkowa (18 października) konferencja była nie tylko okazją do zaprezentowania walorów województwa zagranicznym gościom, ale i okazją do rozmowy na temat tego, czego w Polsce szukają inwestorzy skandynawscy i jakie miejsca ich interesują.
       - Chodzi o to, żeby stworzyć miejsce, gdzie firmy ze sobą współdziałają i tworzą cały ekosystem, w którym współpracują ze sobą rząd, akademia, lokalne władze, firmy, organizacje. Zagraniczni inwestorzy też tego szukają, w takich miejscach znajduje się kompetencje – mówił Daniel Larsson z Ambasady Szwecji w Warszawie w Ratuszu Staromiejskim. - My w Polsce nie szukamy, jako szwedzkie firmy, taniej siły roboczej. To już dawno minęło. Obecnie szukamy kompetentnych, wykształconych ludzi, nie zapominajmy, że jest ich w Polsce ogromna ilość.
       Daniel Larsson dodał również, że Szwecja nie chce tylko inwestować w produkcję w Polsce, ale i szuka tu zagranicznych inwestorów.
       - W samym Sztokholmie mamy 20 tysięcy firm z branży IT. One szukają partnerów do rozwoju swoich produktów, kompetentnych ludzi – mówił przedstawiciel szwedzkiej Ambasady.
       Leszek Leśniewski, doktor nauk ekonomicznych, ekspert ds. gospodarki krajów nordyckich zaznaczył, że kraje nordyckie są najbardziej konkurencyjne na tle innych krajów europejskich. Wystarczy spojrzeć na indeksy, które to pokazują, m.in. Światowego Forum Ekonomicznego.
       - Z czego to wynika? Przede wszystkim z innowacyjności. Kraje nordyckie przeznaczają na nowe technologie do 5 proc. PKB – wyjaśniał. - To także kraje, w których najlepiej się żyje. Jeśli spojrzymy na ranking OECD "Better Life Index" to też są one "top of the top". Jakie składowe bierze się pod uwagę w tym rankingu? M.in. dostęp do nowych technologii.
       Jak dodał należy go również zapewniać również ludziom starszym, których w krajach skandynawskich, ale i w Polsce, jest coraz więcej.
       - Jeżeli spojrzymy na mapę najbardziej innowacyjnych regionów Europy, a są nimi kraje nordyckie oraz Niemcy, Belgia, Holandia, Luksemburg, to województwo warmińsko – mazurskiego jest w tej drugiej grupie – mówił Leszek Leśniewski. - Z punktu widzenia gospodarczego na pewno jesteśmy w stanie doganiać te kraje, ale to, kiedy to nastąpi, zależy m.in. od tego, co dany region może zaoferować czy od zainteresowania samorządu.
mw

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama