UWAGA!

Spotkanie przeciwpowodziowe

Elbląg, Spotkanie przeciwpowodziowe

Z prezydentem Henrykiem Słoniną spotkała się dziś (17 listopada) Halina Czarnecka, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Celem spotkania było zaprezentowanie zakresu i zaawansowania prac, które władze Elbląga będą realizowały w ramach „Programu Kompleksowego Zabezpieczenia Przeciwpowodziowego Żuław – do roku 2030”.

Miasto Elbląg jako pierwsze spośród beneficjentów tego Programu przygotowało studium wykonalności i prawdopodobnie w przyszłym tygodniu złoży wniosek o dofinansowanie do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Urządzeń Wodnych.
       W ramach I etapu projektu, którego realizacja przewidziana jest do 2015 roku w naszym mieście przebudowany zostanie system przeciwpowodziowy prawego brzegu rzeki Elbląg – rejon od rzeki Fiszewki oraz polder Nowe Pole – Zatorze.
       Powstanie również Lokalny System Monitorowania i Wspomagania Reagowania na Zagrożenia Powodziowe. Zostanie zbudowanych dziesięć stacji telemetrycznych, na których będą wykonywane automatyczne pomiary hydrologiczne a także wiatrów i opadów. Dane te będą analizowane przez system.
       Szacunkowy koszt tych zadań wynosi ponad 42 mln zł, z czego prawie 36 mln zł pochodzić będzie z funduszy unijnych.
       Na liście rezerwowej zaś znajdują się zadania „Przebudowa systemu przeciwpowodziowego prawego brzegu rzeki Elbląg – rejon ulicy Dolnej i Stoczniowej oraz „Przebudowa systemu przeciwpowodziowego lewego brzegu rzeki Elbląg”. Żuławski Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych w Elblągu zrealizuje natomiast zadanie związane z przebudową wałów na rzece Elbląg – od miasta Elbląg do rzeki Babicy.
       Podczas spotkania Prezydent podkreślał, że ten projekt jest bardzo dużą szansą dla Elbląga. Podziękował również Halinie Czarneckiej za przychylność, pomoc i wspieranie działań elbląskiego samorządu. Zaznaczył, że przyszedł czas na realizację tych oczekiwanych przez elblążan inwestycji oraz że ambicją władz Elbląga jest również, w przypadku wystąpienia oszczędności, wprowadzenie zadań z listy rezerwowej.
       – Ten program to efekt zaangażowania nas wszystkich. Ja również pragnę podziękować za współpracę i pogratulować zapału i determinacji. Do zrobienia mamy bardzo dużo. Tu, na terenie Żuław, podstawową rzeczą jest zabezpieczenie przeciwpowodziowe i bez realizacji tych działań nie można mówić o rozwoju życia społecznego – podkreślała dyrektor Czarnecka.
       Zarówno Prezydent, jak i Pani Dyrektor zgodnie przyznali, że już dziś należy zacząć przygotowywać się do nowej perspektywy finansowej, w której będzie można się starać o dofinansowanie kolejnych zadań, których celem będzie ochrona przeciwpowodziowa. Niezbędna jest także edukacja mieszkańców Żuław, która będzie prowadzona w ramach programu.
      
      
oprac. PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • szkoda tylko ze Pan Prezydento od dłuższego czasu nie spotyka sie z obywatelami, a tym bardziej teraz ze swoimi wyborcami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Motorek(2010-11-17)
 • Widać wyniku już są znane dla wąskiej rzeszy ludzi :D
 • Drodzy wyborcy. Starać się o dofinansowanie to trzeba znów u Marszałka Protasa via G. Nowaczyk. To tak jak z tym sukcesem pozyskania 43 mln na rewitalizację które we wtorek przywiózł Marszałek Pan Protas z Panem Nowaczykiem. Więc spotkanie Pana Słoniny z Panią dyrektor należy zaliczyć do kategorii czystej kurtuazji wyborczej. A kasę znów będzie musiał załatwić wicemarszałek. Takie są fakty. Dla przypomnienia. budżet UE w roku 2011 podzielony zostanie na dwanaście równych części z uwagi na sytuację kryzysowa. W związku z tym należy się przygotować na sytuację że ambitny cel jakim jest pozyskanie tych środków nie zostanie przez samorząd osiągnięty. Chyba że znów ktoś się za nami wstawi.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  regulator(2010-11-17)
 • do regulator: pieniądze na ten cel są przyznane, bo projekt jest na liście kluczowej programu operacyjnego infrastruktura i środowisko. żeby je otrzymać wymaganych jest szereg dokumentów i marszałek nie ma nic do tego, więc proszę nie mącić ludziom w głowach, jak się nie ma wiedzy w danej sprawie
 • Do ROBAN. Czytaj dokładnie. Mowa o funduszach unijnych które muszą być dopiero pozyskane. A więc niema ich i z dużym prawdopodobieństwem może nie być.
 • BlaBlaBla. Będziemy, zrobimy, pozyskamy. Tak jak z GÓRĄ CHROBREGO. Też pozyskaliśmy.
 • Ty ROBAN. Co ty piszesz przecież wniosek ma być złożony dopiero w przyszłym tygodniu. Zresztą wystarczy spojrzeć na proporcję między nadzieją i oczekiwaniem od funduszy UE a wkładem własnym którego pewnie brak.
 • Czy to ma znaczyć że Pan Słonina chce być do 2030 roku.
 • Do Robana. Można stworzyć tomy wspaniałych projektów ale ci co tworzą projekty nie dzielą środków finansowych.
 • proponuję najpierw zapoznać się ze stanem faktycznym pieniądze Elblągowi są przyznane. Elbląg jest jednym z beneficjentów i ma przyznanych ponad 42 mln złotych. teraz aby nie stracić tych pieniędzy trzeba złożyć odpowiednie dokumenty i to jest cała filozofia. dla niedowiarków, polecam strony RZGW w Gańsku, które jest koordynatorem projektu, czy strony Ministerstw. naprawdę warto poczytać zanim znowu będzie się krytykować, www.rzgw.gda.pl
 • tak, tak wyraznie było napisane, że ratusz już jest na ukończeniu a kasa dopiero teraz się znalazła, bo była obiecanai wniosek był dobry. Mamy okres wyborczy gdyby to tylko zależało od marszałka kasy napewno by nam nie przyznali teraz, ewentualnie po wyborach. Urząd marszałkowski już kasę załatwił na drogę 503 jak widać kasa jest, to i robota wre-śmiech na sali. Pamiętajmy przy urnach.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  69robi(2010-11-18)
 • roban ~ raczej to www.gdansk.rzgw.gov.pl ..gdzie m.in napisano (półtora roku temu), że w I etapie środki finansowe pochodzić będą głównie z unijnego POIiŚ w wysokości 550mln zł (dla Elbląga 36mln) ..realizacja dwóch zadań m.Elbląg miała rozpocząć się w roku 2009
Reklama