UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Talisman wróci pod Braniewo

 
Elbląg, Głowica, o której mówi Tomasz Gryżewski. Ma około jednego metra wysokości.
Głowica, o której mówi Tomasz Gryżewski. Ma około jednego metra wysokości.

Firma Talisman Energy Polska zakończyła odwiert poszukiwawczy w Rogitach koło Braniewa i przenosi się pod Brodnicę, ale w rejon Braniewa wróci i to niebawem. Rozmawiałem o tym z Tomaszem Gryżewskim, dyrektorem ds. korporacyjnych Talisman Energy Polska.

Piotr Derlukiewicz: – Wasze koncesje pozwalają tylko na poszukiwanie gazu łupkowego.
      
Tomasz Gryżewski: – My i wszystkie inne firmy, które dotąd otrzymały koncesje, mają koncesje tylko poszukiwacze. Dopiero po wykonaniu prac poszukiwawczych, udokumentowaniu złoża, będziemy oceniać, czy chcemy podejmować etap wydobywczy. Jeśli tak, to będziemy się starać o koncesję wydobywczą, w której zostaną określone warunki i zasady wydobywania gazu.
      
       – Na co pozwala Wam ta koncesja?
      
– W każdej z tych trzech koncesji, które mamy [Gdańsk West, Braniewo i Szczawno – red.], a więc także tej w rejonie Braniewa, sytuacja jest taka, że możemy przeprowadzić jeden odwiert i skończyć, drugi i skończyć, trzeci i skończyć. Z tego, co wiem, mamy decyzje i mamy wolę wykonania tego wszystkiego, na co ta koncesja maksymalnie nam pozwala, bo wierzymy, że tutaj są zasoby gazu. Taki odwiert jak ten, który zakończyliśmy w Rogitach, to koszt od 7 do 12 milionów dolarów. Razy trzy – takie koszty na tej koncesji pewnie poniesiemy, żeby po zakończeniu trzeciego odwiertu zebrać wiedzę, jaka jest rozległość złoża i wtedy podjąć decyzję, czy zaczynamy kolejne etapy poszukiwawcze, czy etap produkcyjny.
       Proszę pamiętać, że nie jesteśmy jedynym operatorem w tym rejonie, oprócz nas jeszcze co najmniej trzy firmy prowadzą tutaj poszukiwania. Będziemy się wymieniać z nimi danymi geologicznymi, więc będziemy wiedzieć nie tylko, co jest tutaj, w rejonie Braniewa, ale też, co jest dalej – pod Elblągiem czy też w kierunku Ornety. Nasi geolodzy będą mieć obraz geologiczny tego, co się tutaj może znajdować.
      
       – Kiedy może się rozpocząć etap wydobywczy?
      
– Decyzje będą podejmowane, przypuszczam, za dwa lata. Wtedy wszyscy ci, co mają koncesje poszukiwacze, zaczną się ubiegać – wierzę w to – o kolejne, już nie na poszukiwania, ale na wydobycie.
      
       – Załóżmy, że na terenie koncesji Braniewo znajdziecie tak duże złoża gazu, że warto je eksploatować...
      
– Dobrze, załóżmy, że ten gaz został tutaj znaleziony... Wtedy takich studni wiertniczych, zakończonych taką głowicą, będziemy musieli wykonać około dziewięciu, bo jedna – przy dobrych warunkach geologicznych – produkuje między 1,5 a 2,5 tysiąca metrów sześciennych gazu na dobę. I wtedy musimy już rozmawiać z wojewodą, z rządem, co możemy z tym robić. Gaz – pamiętajmy o tym – należy do państwa. My tylko dostajemy marżę za jego wydobycie i odsprzedanie państwu po określonych stawkach. Państwo musi nam powiedzieć, czy ten gaz tutaj magazynujemy, czy go kompresujemy, czy go dostarczamy gazociągiem, a jeśli tak, to jakim i dokąd.
      
       – Skoro jest Pan przekonany, że wrócicie w rejon Braniewa, to czemu teraz wyjeżdżacie?
      
– Mamy taką zasadę: koncesja Gdańsk – jeden odwiert, Braniewo - jeden odwiert, Szczawno – jeden odwiert i zaczynamy drugą turę. Skończymy drugą turę i zaczynamy trzecią. Chcemy się bardzo dobrze przygotować do zakomunikowania, że... jesteśmy bogatym państwem.
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Bardzo nieciekawe informacje można przeczytać o tej firmie w wikipedii dla kasy wspierali morderców w sudanie !
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wikipedysta(2012-02-23)
 • O Talisman Energy en.wikipedia.org
 • Dymać w oczodoły ich i cały ten gaz i Tuska
 • Mam nadzieję że wkrótce Kuwejtczycy będą nam zazdrościć.
 • www.dailymotion.com Wszyscy powinni obejrzeć film GASLAND oraz przeczytać ostatnie artykuły w PRZEKROJU "Ciszej nad tymi łupkami" i "Chevron: ropa, zbrodnia i kara." Na Lubelszczyźnie, firma wydobywcza wyszła ze spotkania z mieszkańcami, gdy zobaczyła, że są zaproszone media i niezależni eksperci... Metoda szczelinowania wprowadza pod ziemię ok. 500 chemikaliów, a Chevron powiedział... że to kwasek cytrynowy... Wschodnie stany USA nie zdecydowały się na wydobycie po protestach mieszkańców. We Francji plakaty ostrzegające przed gazem wisiały wszędzie, nawet na urzędach! Obejrzyjcie film, to zrozumiecie dlaczego...
 • do autora wpisu o GASLAND: jak zwykle oponenci tacy jak ty szkodzą własnej sprawie bo opowiadają nieprawdę. Tylko stan Nowy Jork (i chyba Pensylwania) wprowadził MORATORIUM na NOWE ODWIERTY. Czyli dalej wydobywa się tam gaz łupkowy. Można to sprawdzić na anglojęzycznych stronach gazet. Moratorium kończy się w tym roku i nie wiadomo czy zostanie przedłużone. I wcale nie jest tak, że wszyscy w tym stanie są przeciw - znaczna część właścicieli gruntu popiera przemysł gazowy.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  czytanie_ze_zrozumieniem(2012-02-24)
 • No to trzeba będzie przepędzić stąd bandytów na jankeskim pasku, którzy nam chcą region chemikaliami napompować - nie dla trucia Polski!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  yanks go home!(2012-02-24)
 • Ci niezależni eksperci od gazu łupkowego to pewnie ci sami od wiatraków w Gronowie Elbląskim? Chcesz mieć energię musisz ingerować w ten czy w inny sposób w środowisko. Inaczej dalej będziemy żebrać a to u rosjan, a to u norwegów i płacić coraz większą kasę bo kilku niezależnych ekspertów (oczywiście nie za darmo) rozczula się nad zagładą środowiska naturalnego rzęsistka pochwowego czy innego badziewia a milcząca (do czasu) większość bedzie marzła bo kolejny raz kochani sąsiedzi kurek zakręcili.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  jacuś(2012-02-25)
 • pl.gloria.tv ; www.harmonica.pl ; bejda.blogspot.com ; expresskaszubski.pl ; roztocze.az.pl iddd.de/fracPL5.pdf ; newworldorder.com.pl ; newworldorder.com.pl ; www.przeglad-tygodnik.pl ; biznes.onet.pl ; cia.media.pl ;
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Jak niszczy się Polskę(2012-02-26)
 • służby rosyjskie zaatakowały portel :)))))
 • www.youtube.com to jest #%&$@ skandal, co kilku kolesi robi z zasobami naturalnymi naszych dzieci i następnych X pokoleń !
 • Do "niewolników" typu jacuś: 1) ekologia to jedno (i i tak mylisz siętu totalnie - bo z jakiej ziemi Twoje dzieci będą jadły chleb? Tu chodz i o wody gruntowe - rozumiesz to??? To jest podstawa naszej egzystencji). 2) TY i nasze dzieci będą g##no miały z tego czy innego gazu - podobnie jak przyszłe pokolenia w Iraku, Libii, Ameryce Południowej, Afryce czy Azji. Nie kumasz tego, że my nie zobaczymy ani gazu za półdarmo, ani nie będziemy uniezależnieni od czegokolwiek - tylko zmieni się "dealer"! Na świecie rządzi kilka największych korporacji i banków - a to jest tylko gra, w której jesteśmy pionkami na globalnej szachownicy. Ich budżety już dawno przekroczyły wielkość budżetów krajów takich jak Polska - ogarniasz to? Kto komu czyści buty? Pytanie retoryczne - czy ktoś wierzy, że przez gaz łapówkowy jego cena stanieje w Polsce o 90% (podobnie jak np. kraje arabskie płaciły za ropę - Libia, Iran... teraz już wiesz, dlaczego tam się robi inwazje i "humanitarne" wojny). www.youtube.com PS. Nie wiem nic o jakiś opłacanych ekologach - mnie po prostu w####wia to, co robią z moim krajem, moją ziemią i moimi zasobami naturalnymi - BEZ MOJEGO UDZIAŁU.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Lokalny Patriota(2012-02-26)
Reklama