UWAGA!

Tanie mieszkania na wynajem w Elblągu?

 
Elbląg, Tanie mieszkania na wynajem w Elblągu?
(fot. MS, archiwum portEl.pl)

Władze Elbląga chcą przystąpić do rządowego programu „Mieszkanie Plus”. W najbliższym czasie mają się odbyć rozmowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, który będzie finansował budowę tanich mieszkań na wynajem.

Program Mieszkanie Plus rząd przyjął na początku października. Zakłada on m.in. budowę tanich mieszkań na wynajem na gruntach skarbu państwa, a także na gruntach gminnych i prywatnych. Czynsz ma wynosić jedynie 10-20 złotych za metr kwadratowy miesięcznie. Program cieszy się dużym zainteresowaniem samorządów, kolejne miasta i gminy ogłaszają, że do niego przystąpią.
       - Do programu Mieszkanie Plus przystąpiło już około 30 miast, Elbląg też powinien. Zgłosiłem w tej sprawie interpelację, ale prezydent mnie uprzedził, informując o tym, że miasto jest zainteresowane tych programem. Na razie nie będziemy wnosić jako klub PiS własnego projektu uchwały w tej sprawie, czekamy na szczegóły od prezydenta i odpowiedź z Banku Gospodarstwa Krajowego, który będzie finansował ten program – powiedział nam Rafał Traks, radny PiS.
       - Mieszkań komunalnych o pełnym standardzie jest u nas za mało. W ostatnim okresie za pośrednictwem wszelkiego rodzaju środków przekazu docierają informacje o wprowadzanych programach mających na celu zwiększenie dostępności do mieszkań na wynajem. Jest to powszechne rozwiązanie stosowane w większości państw europejskich, idealnie wpisujące się w ograniczone możliwości finansowe społeczeństwa a także odpowiednie dla występującej migracji zarobkowej - mówiła podczas sesji radna Maria Kosecka.
       Prezydent Witold Wróblewski poinformował radnych na czwartkowej sesji, że Elbląg zgłosił swój akces do programu Mieszkanie Plus. - Bank Gospodarstwa Krajowego poinformował nas, że zgłoszą się do nas na rozmowy, więc czekamy. Widocznie wniosków jest dosyć dużo i to trochę potrwa. Jesteśmy gotowi na rozmowy – mówi Witold Wróblewski.
       Jakie tereny pod budowę tanich mieszkań czynszowych mogą wchodzić w grę? Tego na razie nie wiadomo. - Będziemy rozmawiać, na ile jest możliwe realizowanie tego tematu przez Bank Gospodarstwa Krajowego, który musi zbilansować swoje możliwości. Bez poznania szczegółów nie ma na razie o czym gadać – stwierdził prezydent.
      
RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • super. mógłby też obniżyć czynsze. aktualnie w Elblągu czynsze, są wyższe niż w np. Białymstoku i wielu innych miastach.
 • zależy gdzie są wyższe. .. .oczywiście w spółdzielniach typu nad jarem/ zakrzewo - będziesz płacić jak za hotel - trzeba bowiem utrzymać rozpasane towarzystwo rodem z prl- typu prezesi/ sprzątaczki / księgowe / hydraulicy - wychodzi siedem-osiem stów za trzy pokoje wcale nie największe dla 4 osobowej rodziny samego czynszu.
 • To sa tanie mieszkania na wynajem? Gdzie za przykladowo 42m2 moge placic 20zl za m2 co daje miesiecznie 840zl plus woda i inne opłaty? Jakiś żart heh. Patologiczne rodziny dostaja mieszkania komunalne,a uczciwie pracujacy czlowiek musi tyrac nawet po godzinach pracy zeby miec pieniądze na wynajem i życie.... Moze lepiej zrobic cos w kierunku lepszego dostania kredytu mieszkaniowego, bo naprawde poprzeczki w bankach są zawyżone. Wolałabym spłacać kredyt i miec własne mieszkanie niż dorabiać miasto .
 • 20 zl za metr to niby tanio? Za mieszkanie 50m wychodzi 1000 zl. No sorry ale w Elblagu za takie pieniadze jest pelno mieszkan a nawet taniej mozna wynajac...
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  17
  0
  yyyy?(2016-10-28)
 • Tanie mieszkania? Czynsz 10-20 PLN za m2,łatwo obliczyć np 45m2 powierzchni daje nam min 450 PLN nawet do 900,do tego media co da nam łącznie około 1200PLN. W Elblągu niektórzy nawet tyle nie zarabiają, więc o czym mowa? Kolejne nabijanie kasy do budżetu.
 • Współczuję tym, którzy wpadli na pomysł że będą żyć z wynajmu i zainwestowali swoje oszczędności w mieszkanie na wynajem
 • Żeby przystąpić to trzeba mieć pieniądze, a onych to pan Wróblewski i pan Nowak, raczej nie mają? A swoją drogą czynsz od 10-20 zł za metr za wszystkie media? To jak z 500 +, pozostali pokryją koszty?
 • Szkoda, że redakcja pomija milczeniem fakt wystąpienia na sesji w tej sprawie Radnej Marii Koseckiej. Było to obszerne wystąpienie które wprawnemu dziennikarzowi na pewno nie umknie. O co więc chodzi? Mamy do czynienia z preferowaniem tylko określonych środowisk?
 • No i dobrze, że miasto chce przystąpić do tego programu. Oglądałem transmisję i z tego co pamiętam to chyba radna Kosecka mówiła, że na zachodzie modą jest właśnie tani wynajem mieszkań a nie kredytowanie na całe lata
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  braworealizujmyprojekt(2016-10-28)
 • Panie redaktorze w życiu różnie bywa. Obiektywizm jest Pana słabą stroną.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  4
  1
  Szkoda(2016-10-28)
 • Proszę także przyjrzeć się opłatom za energię. Dystrybucja droższa niż zużycie energii elektrycznej. ) 200 % od zużytej energii/Przykładowo zużycie energii 50 zł netto a dystrybucja 113.28 plus 23 % Vat.
 • maciejka77 ma słuszną rację, w spółdzielniach jest ogromny przerost administracji. Moim zdaniem prezes powinien być społeczny, kieruje pracami powołany kierownik, no i księgowy, który rejestruje finanse. Można zlecić księgowość firmie zewnętrznej, jak np. sprzątanie. Relikt przeszłości jaką jest społdzielnia rodem z PRL jak do tej pory ma się całkiem dobrze.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  6
  3
  samarytanin(2016-10-28)
Reklama