UWAGA!

Truso, ale nie takie

Elbląg, Truso, ale nie takie
(fot. Zoriana)

Nasze środowisko uważa realizację Truso w obecnej formie za bezcelowe wydawanie i marnotrawienie publicznych pieniędzy – piszą w liście otwartym „Do Mieszkańców i Władz Miasta Elbląga” rekonstruktorzy historii z Elbląga.

My, odtwórcy historyczni (wikingowie i rycerze), wyrażamy ogromne zaniepokojenie trybem pracy nad projektem „Rewitalizacja centrum miasta – rozwój funkcji turystycznych Elbląga: rewitalizacja Wyspy Spichrzów – budowa bazy obsługi sportów wodnych i turystyki „Osada Truso”, polegająca na zagospodarowaniu przyczółka południowego, ulokowaniu obiektów obsługi sportów wodnych z dostosowaniem ich do obsługi turystycznej wraz z infrastrukturą techniczną niezbędną do obsługi turystów oraz umocnieniu brzegów”. Wartość projektu wynosi 43,054 mln zł, z czego 24,346 mln zł pochodzić będzie z funduszy unijnych.
       Projekt ten nie był konsultowany ze środowiskiem odtwórców historycznych w Elblągu. Uważamy, że realizacja projektu bez udziału naszego środowiska jest poważnym błędem. Brak jakiekolwiek konsultacji oraz rozmów przy planowaniu budowy i funkcji obiektu to niewykorzystanie naszego potencjału, który mógłby być spożytkowany przy jego realizacji, i rezygnacja z darmowych porad ekspertów.
       Doświadczenia w realizacji podobnych projektów w Europie i Polsce wskazują na zdecydowaną potrzebę współpracy ze środowiskami rekonstruktorów, gdyż w przeciwnym razie powstają obiekty martwe, pozbawione klimatu i aktywności lokalnej.
       Nasze środowisko uważa realizację Truso w obecnej formie za bezcelowe wydawanie i marnotrawienie publicznych pieniędzy.
       Jednocześnie napawa nas smutkiem, że Elbląg nie wykorzystuje środowiska odtwórców historycznych do promocji naszego miasta w Polsce i Europie, gdzie elbląscy rekonstruktorzy mają wysoką markę, są doceniani i zapraszani. Przykro nam, że łódź wikingów, machiny oblężnicze, gra „Piekarczyk”, rycerze i wikingowie itd. są mile widziani wszędzie, tylko nie w Elblągu.
       Mamy nadzieję na poprawę tej sytuacji i pozostajemy otwarci na wszelkie gesty i propozycje rozmów ze strony instytucji i osób zaangażowanych w ten projekt. Pamiętajmy, że razem możemy zdziałać znacznie więcej niż osobno i to z korzyścią dla naszego Miasta i całego regionu.
       Podpisali: Ottar Woj z Truso, Brat Helmrich, Kormak z „Weleta”, Jurate z Witlandu, Warm z Witlandu, Bernulf, Zbigniew Kupiec z Truso.
       W 2010 roku odtwórcy historii z Elbląga organizowali lub współorganizowali imprezy w Elblągu, Braniewie, Leśnie na Kaszubach, Olsztynku, Pruszczu Gdańskim i na kurhanach Zaporowo koło Braniewa oraz w Mamonowie w obwodzie kaliningradzkim (Rosja). Uczestniczyli w imprezach: na Wolinie, w Iłży, Krakowie (Kopiec Kraka), Opolu, Kołobrzegu, Wrocławiu, Wieluniu, Kaliszu, Rynie, Kowalu, Warszawie, Karlinie, Gdańsku, Toruniu, Jeleniej Górze, Poznaniu, Pułtusku, Bydgoszczy, Tczewie, Malborku, Starych Jabłonkach, Czersku, Jonkowicach, Drohiczynie, Ciechanowie, Biskupinie oraz Kijowie (Ukraina).
      
      
Wojciech Ławrynowicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • zabawa na 102 !
 • to pod ratusz pikietę robić, walić mieczami w tarcze
 • Szanowny Pan Wojciech Ławrynowicz napisal "porad ekspertów" - PANIE Expert od kiedy lodzie wikingow byly budowana z cietych desek a nie lupanych i laczone za pomaca zelaznych gwozdzi ?!?!?! Moze zrobicie lodzie wikingow z zywicy epoksydowej - teniej i szybciej ? :)
 • Pan Prezydent chyba wie lepiej co robić niż wy, więc nie zawracajcie mu głowy i dajcie w spokoju dokończyć jego genialne pomysły.
 • Mam pytanie czy Pan Wojciech Ławrynowicz jest jeszcze członkiem PO
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  interes(2010-12-02)
 • To skoro takie dobre układy z PO to może Nowaczyk was wysłucha. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  roland ze spychowa(2010-12-02)
 • WojŁawrynowicz Wielce sympatyczny anonimie, łodzie wikingów były budowane z dartych desek i łączone za pomocą żelaznych nitów. Żagle tkane były z wełny specjalnych gatunków owiec. My to wiemy. Ale nie stać nas na realizowanie aż tak dokładnych rekonstrukcji, bo na budowę łodzi przy technologii darcie zużycie drewna było by 4 krotnie większe. A żagiel kosztowałby tyle, co 2 luksusowe mercedesy. Na tak drogie technologie mogą sobie pozwolić tylko Duńczycy budując łodzie w Muzeum Łodzi Wikingów w Roskilde pl.wikipedia.org . W Polsce jest 8 łodzi wikingów z tego 7 było budowanych za pieniądze prywatne(4 z nich są nad Kanałem Elbląskim). I by ci dać satysfakcje informuje cie, że na bitwach walczymy tępymi mieczami, a nie ostrymi(co nie jest zgodne z prawdą historyczną) ,... aaa i dodam, że jak wikingowie X wieku zamiast zabijać oponentów w dyskusji wieku, to dyskutujemy z nimi na argumenty. ;)Pozdrawiam
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WojŁawrynowicz(2010-12-02)
 • WojŁawrynowicz interes i roland ze Spychowa. Od ponad 3 lat nie jestem członkiem PO.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WojŁawrynowicz(2010-12-02)
 • Azael Jak to się pozmieniało. .. wikingowie, robili takich łodzi wiele, żagli też nie brakowało, mieli swoje naturalne technologie. .. przyszedł XXI wiek i teraz wykonanie łódki technologią sprzed 1000 lat stanowi nie lada wyzwanie finansowe. .. szkoda, że tyle rzeczy stoi na głowie. Życzę rozwoju grupie.
 • WojŁawrynowicz I jeszcze do sympatycznego anonima. Piszemy „…porad ekspertów”, bo na temat imprez historycznych oraz budowy i funkcjonowania replik osad średniowiecznych wiemy bardzo dużo. Załoganci łodzi „Welet” pod wodzą Kormaka budowali chatę na Wolinie www.jomsborg-vineta.com i do tej pory zawsze mogą z niej korzystać. Od wielu lat spędzamy polowe września w Biskupinie www.biskupin.pl mamy tez kontakt z Ladem nad Wartą www.www.festiwal-lad.pl , Kaliszem www.muzeum.kalisz.pl , Grzybowem www.grodgrzybowo.pl itp. oraz z zagranicą : Torgelow Niemcy pl.wikipedia.org i z parkiem kijowskiej Rusi koło Kijowa io.ua . Kupiec Zbigniew z racji swojej pracy, zna prawie wszystkie imprezy i rekonstrukcje średniowieczne w Polsce. A ja jako ekspert byłem zapraszany na konferencje w Rosji organizowaną przez Uniwersytet Kanta w Kaliningradzie.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  WojŁawrynowicz(2010-12-03)
 • ponurzy elblazanie zazdroszcza kazdemu kto w jakikolwiek sposob sie wychyla przed szereg. moim skromnym zdaniem to sa naprawde bardzo ciekawi ludzie, maja swoj sposob na ciekawe zycie. zdecydowanie powinno sie wykorzystywac ich wiedze. niestety, przy obecnym prezydencie, ktory wybral mofel wladzy niemal despotyczny, zadne konsultacje z kimkolwiek nie sa mozliwe. podczas wyborow pojdzmy po rozum do glowy
 • Wspaniali ludzie z pasją. Tak trzymać!!!! O ile łatwiej by się nam żyło gdyby właśnie te duże i te mniejsze sprawy i nowe realizacje zawsze byłyby konsultowane z pasjonatami z danej dziedziny. Hala sprtowa - sportowcy, kibice. Nowe drogi rowerowe - rowerzyści, turyści. Rekonstrukcje historyczne - właśnie tacy pasjonaci jak ta grupa. .. .itp O ile ciekawsze byłyby te wszystkie nowe pomysły i realizacje, i o ile mniej pomyłek i niezadowolenia. Walczcie o swoje zdanie - ZAWSZE WARTO!!!!
Reklama