UWAGA!

Usługi nie potanieją

1 października weszło w życie rozporządzenie Ministra Finansów wprowadzające obniżkę podatku VAT na usługi fryzjerskie, szewskie i krawieckie. W elbląskich zakładach usługowych sprawdzaliśmy, czy ulga jest równoznaczna z obniżeniem cen za świadczone usługi.

Stawka podatku VAT w wymienionej sferze usług została obniżona z dotychczas obowiązujących 22 proc. do 7 proc. Powinny więc ulec zmniejszeniu stawki za usługi.
     - To, że obniżyli, nic nie znaczy - stwierdza Michał Suski z zakładu fryzjerskiego. - Nikt nie mówi, że jednocześnie podniesiono opłaty za ZUS. Moje szefostwo przyjęło informację ministra do wiadomości, ale wiem, że tak jak co miesiąc, musi się nagimnastykować, żeby wypłacić pensje wszystkim pracownikom i uregulować podatki. Ceny usług fryzjerskich nie ulegną obniżeniu - mówi fryzjer.
     Identyczne zdanie ma prowadzący usługi szewskie Jerzy Chrust. - To mnie nie dotyczy, bo jestem na książce podatkowej - informuje. - Teraz dużo ludzi kupuje tanie obuwie na rynku lub w dużych marketach. Oni nie korzystają z moich usług, trochę pochodzą w tym obuwiu, a potem wyrzucają buty do śmietnika. Ja z tego, co zarobię, muszę żyć. Utrzymam ceny usług na obecnym poziomie.
     Tak więc nie ulegną radykalnej zmianie ceny za świadczone usługi, na co być może liczyli niektórzy elblążanie. Obniżenie podatku VAT miało zachęcić do nauki rzemiosła i tworzenia większej sieci usług. Wydaje się jednak, że ten cel nie zostanie osiągnięty, bo wciąż rosną koszty utrzymania małych firm.
     
Andrzej Minkiewicz - Telewizja Elbląska
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • jako korzystający z usług fryzjerskich, szewskich i krawieckich pragnę tą drogą serdecznie podziękować ministrowiFinansów
 • Ciekawe - że te dziwne, pozorne ruchy sprowadzają się ino wsiegda do jednego słusznego kierunku - w górę!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  AborygenMiejscowy(2006-10-12)
 • a w salonie fryzjerskim na ul. 1-go maja tuż obok Sądu nawet usługi podrożały z 12 PLN na 14PLN
 • Dopóki ludzie w tym mieście nie będą mieli pracy i godziwej płacy za nią, nie będą kożystali z żadnych usług. Jak wygospodarować jakiekolwiek pieniądze na fryzjera czy krawcową, skoro większość obywateli naszego miasta nawet nie jest zdolna robić opłat na bieżąco, bo cóż można zrobić za 650 zł miesięcznie?????
Reklama