UWAGA!

W co gra EKO?

 Elbląg, W co gra EKO?
(fot. Witold Sadowski, archiwum portEl.pl)

Energa Kogeneracja straszy miasto perspektywą wyłączenia starych kotłów na węgiel przy ul. Elektrycznej, a tymczasem na stronie internetowej innej spółki Grupy Energa pojawił się przetarg w sprawie budowy na tym terenie czterech kotłów gazowych. Otwarcie ofert ma nastąpić już w lutym.

Ogłoszenie o przetargu pojawiło się na stronie internetowej spółki Energa OZE (dawniej Energa Wytwarzanie). Dotyczy budowy na terenie elektrociepłowni w Elblągu czterech kotłów gazowych. Zainteresowane inwestycją firmy mogą składać swoje oferty do 13 lutego. Wtedy też odbędzie się otwarcie ofert i poznamy konkretne kwoty takiej inwestycji.

Przypomnijmy, że kilka tygodni temu Grupa Energa ogłosiła zamiar sprzedaży części aktywów Energi Kogeneracja m.in. w Elblągu i Kaliszu. Tymczasem przetarg na temat budowy nowej elektrociepłowni przy ul. Elektrycznej pojawił się tuż przed świętami. Inwestorem jest EKO, a przedmiotem zamówienia są „w szczególności prace projektowe, prace budowlane, dostawa, montaż, rozruch, ruch regulacyjny i próbny, szkolenie personelu Zamawiającego, przekazanie do eksploatacji w Energa Kogeneracja Sp. z o.o. wraz z uzyskaniem wymaganych decyzji administracyjnych oraz gwarancja i rękojmia, wykonanej w formule „pod klucz” kompletnej, nowoczesnej instalacji, tj. 3 kotłów gazowych rezerwowoszczytowych wodnych o mocy 38 MWt każdy, zasilanych gazem ziemnym wysokometanowym typu E oraz 1 kotła gazowego parowego o wydajności 19 t/h zasilanego gazem ziemnym wysokometanowym typu E, instalacji wyprowadzenia mocy cieplnej, instalacji elektrycznej i sterowania oraz całej niewymienionej infrastruktury towarzyszącej koniecznej dla prawidłowego funkcjonowania instalacji”.

Zainteresowane firmy mogą składać oferty do 13 lutego 2020 roku, tego też dnia nastąpi otwarcie ofert. Budowa, jak przewidują zapisy przetargowe, ma ruszyć już w kwietniu przyszłego roku i zakończyć się do 29 grudnia 2021 roku.

EKO ogłosiło jeszcze jeden przetarg - na zwiększenie mocy istniejącej już instalacji na biomasę. Tutaj na oferty EKO czeka do 24 stycznia, prace mają się zakończyć jeszcze w 2020 roku. 

Czy te postępowania oznaczają, że spółka chce wyprzedzić plany prezydenta Elbląga, który przed świętami ogłosił, że samorząd będzie budował własną elektrociepłownię? Czy to tylko kolejny element gry z samorządem, wymuszający powrót do negocjacyjnego stołu w sprawie docelowego modelu zaopatrzenia miasta w ciepło? Dodajmy, że to właśnie EKO ma podpisane umowy przyłączeniowe do instalacji Polskiej Spółki Gazownictwa ważne do 2025 roku.

Wysłaliśmy pytania w tej sprawie do biura prasowego Grupy Energa. Czekamy na odpowiedzi.

 

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Fryderyk Chopin
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  1
  Halyna.(2019-12-30)
 • Spółka skarbu państwa. Kasa nagle się znalazła na inwestycje, Kto "pociąga sznurki ", oj gdzieś bardzo wysoko. I to. .. bardzo : )
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  18
  1
  pampi-ZAWADA(2019-12-30)
 • Tak jak pisałem wielokrotnie wcześniej graja tylko i wyłącznie na czas i dla wzrostu słupków sondażowych co dziwi są tam byli pracownicy EPECu i dobrze znają reguły gry i zapewnienie ciepła mieszkańcom, a jednak brną dalej?!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  10
  2
  Kat_Na_Idiotów(2019-12-30)
 • Orlen się przytula do Energi to i na inwestycję znalazły się fundusze. Gdyby nie było politycznych opłat za CO2 to funduszy by było z górką.
 • gra pozorów, w odpowiedzi na artykuł o wybudowaniu przez miasto nowej elektrociepłowni. .. rozpoczyna się zabawa w kotka i myszkę. Miasto stwierdzi, że skoro EKO się rozbudowuje to miasto rezygnuje z budowy nowej elektrociepłowni, a później zwycięzca przetargu EKO, ogłosi upadłość czy coś takiego i mieszkańcy dalej pozostaną w kupie. Miasto powinno działać niezależnie od tego co się dzieje w innych spółkach i dążyć do niezależności a nie monopolu spółki.
 • Miasto to sobie może pomarzyć o budowie źródła ciepła dla miasta. Jak się nie ma kasy to kończy się tylko na gadaniu.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  16
  5
  ja wiem(2019-12-30)
 • Spółka Energa OZE wydała zgodę na budowę gazówek pod warunkiem podpisania umowy wieloletniej z miastem, nie będzie umowy to inwestycja będzie przerwana jak inne wcześniej.
 • Wybudować rurociąg do Torunia i od ojca redemptorysty brać ciepło z wód termalnych.
 • W tej firmie jest taki b.. że sobie nawet nie wyobrażacie!
 • @energetyk - Bo przyszli z EPEC-u
 • B...tam się zrobił, od kiedy zrobili z normalnego zakładu korporację tam rządzą.
 • czuje że ktoś na tym dobrze zarobi
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  7
  0
  piniondz(2019-12-30)
Reklama