UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Weszły w życie przepisy przywracające niższy wiek emerytalny

Elbląg, Weszły w życie przepisy przywracające niższy wiek emerytalny
fot. Anna Dembińska, arch. portEl

Z dniem 1 października 2017 r. wchodzą w życie przepisy przywracające powszechny wiek emerytalny tj. do 60 lat w przypadku kobiet i 65 lat w przypadku mężczyzn.

Od października 2017 r. będą mogli przechodzić ubezpieczeni, którzy:
       – po 30 września 2017 r. skończą odpowiednio 60 lub 65 lat,
       – do 30 września 2017 r. skończyli lub skończą odpowiednio 60 lub 65 lat, ale nie osiągną do tego czasu jeszcze obowiązującego podwyższonego wieku emerytalnego, uzależnionego od płci i daty urodzenia,
       – do 30 września 2017 r. osiągną podwyższony wiek emerytalny, ale nie mają jeszcze przyznanej emerytury powszechnej.
      
       Wnioski o emeryturę, w związku z obniżeniem powszechnego wieku emerytalnego, przyjmowane są od 1 września 2017 r. , na 30 dni przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego. Natomiast uzyskanie prawa do emerytury następuje od miesiąca złożenia wniosku o to świadczenie, ale nie wcześniej niż od 1 października 2017 r. Wniosek może zostać zgłoszony na piśmie, najlepiej na formularzu EMP, lub ustnie do protokołu w organie rentowym, albo w formie dokumentu elektronicznego przez skrzynkę podawczą ZUS (PUE ZUS). Do Oddziału ZUS w Olsztynie we wrześniu wpłynęło prawie 6 tys. wniosków o rozpatrzenie uprawnień emerytalnych związanych z obniżeniem wieku emerytalnego.
      
       Obniżenie powszechnego wieku emerytalnego związane jest również z wcześniejszą możliwość uzyskiwania bez ograniczeń dodatkowych przychodów. Dotyczy to osób, które otrzymują wcześniejszą emeryturę, zmniejszaną z uwagi na przekroczenie dolnej granicy przychodów, wynoszącej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy, ostatnio ogłoszonego przez Prezesa GUS, a mają już skończone odpowiednio 60 lub 65 lat. Od 1 października 2017 r. z urzędu będą otrzymywały świadczenie w pełnej wysokości. W dalszym ciągu jednak prawo do emerytury będzie zawieszone bez względu na wysokość przychodu uzyskiwanego przez emeryta z tytułu zatrudnienia kontynuowanego bez uprzedniego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, na rzecz którego wykonywał je bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury.
      
Monika Górecka, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Olsztynie
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Elbląg Miastem Dumnym i Wolnym od PiS
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  3
  O(L)impia(2017-10-02)
 • no grozi nam dodatnie bezrobocie a przede wszystkim bolszewizm - co za tumaństwo. .
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  AMalejużniekoniecznie(2017-10-02)
 • skonczyli, ale nie osiagna, osiagna, ale nie skonczyli -czyli maslo maslane
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  1
  maslak(2017-10-02)
 • Uważam że fenimistki, wyznające ideologie fenimistyczne i chcą być tak samo traktowane, powinny iść na emeryturę w wieku 65 lat!!! I za każdym razem, gdy odbywają się ich manifestacje powinny podpisywać oświadczenia, że będą pracować do 65 r. ż. Jak chcą być równe to niech będą!!!!!
Reklama