UWAGA!

Wnioskowałeś o zwolnienie ze składek? Musisz złożyć deklaracje

 Elbląg, Wnioskowałeś o zwolnienie ze składek? Musisz złożyć deklaracje
fot. Anna Dembińska

Aby skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień w ramach Tarczy 5.0 należy przekazać do ZUS deklaracje rozliczeniowe najpóźniej do końca października.

W ramach tarczy antykryzysowej 5.0 przedsiębiorcy mogą skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień. Prawo do tej formy pomocy przysługuje płatnikom sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji, wystaw.

- Warunkiem uzyskania zwolnienia jest m.in. prowadzenie działalności przed 30 czerwca 2020 r. Należy również wykazać 75 proc. spadek przychodów w porównaniu z miesiącami z 2019 roku (porównujemy pierwszy miesiąc z wniosku o zwolnienie z analogicznym miesiącem 2019 r.). Wnioski o zwolnienie można składać do końca listopada - wyjaśnia Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy w województwie warmińsko-mazurskim

Aby skorzystać ze zwolnienia z opłacania składek za lipiec, sierpień i wrzesień należy przekazać do ZUS dokumenty rozliczeniowe najpóźniej do końca października.

- Zdarza się, że przedsiębiorcy zapominają o przekazaniu tych informacji na czas. Spóźnienie w tym przypadku będzie oznaczało brak możliwości skorzystania ze zwolnienia. Jasno o tym mówi ustawa – podkreśla rzeczniczka. W ramach tarczy 5.0 prowadzący firmy mogą wnioskować także o świadczenie postojowe. Prawo do niego uzyskają osoby, które prowadzą działalność jako agenci turystyczni i przewodnicy turystyczni. W przypadku agentów turystycznych warunkiem otrzymania środków (2080 zł) będzie rozpoczęcie prowadzenie działalności gospodarczej przed 1 kwietnia 2020.

Przedsiębiorcy, którzy chcą skorzystać ze świadczenia postojowego muszą odnotować przestój w prowadzeniu biznesu w następstwie wystąpienia COVID-19. Nie mogą też podlegać ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu, chyba że podlegają ubezpieczeniom emerytalnym i rentowym z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Nieco inne warunki muszą spełnić przewodnicy turystyczni. W ich przypadku działalność powinna mieć charakter sezonowy i w 2019 r. być wykonywana przez okres nie dłuższy niż 9 miesięcy. O pomoc mogą ubiegać się przewodnicy, którzy zawiesili działalność gospodarczą, ale po 31 sierpnia 2019 roku. „Tarcza 5.0” wprowadza również dodatkowe świadczenie postojowe. Na taką pomoc mogą liczyć prowadzący działalność gospodarczą, którzy wcześniej już otrzymali postojowe. Prawo do dodatkowego świadczenia będzie przysługiwało przedsiębiorcom, sektora turystycznego, hotelarskiego, organizacji i obsługi targów, konferencji. Chodzi m.in. o transport turystyczny, wystawianie i występowanie w przedstawieniach teatralnych czy prowadzenie dyskotek, salonów gier elektronicznych, plaż, jarmarków. Wnioskującymi o to świadczenie mogą być osoby, jeśli uzyskały przychód z działalności w miesiącu (poprzedzającym miesiąc złożenia wniosku), niższy co najmniej o 75 proc. w stosunku do przychodu uzyskanego w tym samym miesiącu w 2019 r. Dodatkowe świadczenie postojowe przysługuje nie więcej niż trzykrotnie.

Anna Ilukiewicz, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa warmińsko-mazurskiego

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • spadek o 75% - bariera nie do przebicia. Dlaczego poprzednio barierą był spadek o 15% - pewnie z chęci wykazania tak zwanej pomocy udawanej
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  5
  2
  Jurek z Elbląga(2020-10-28)
 • "Jasno mówi o tym ustawa"choć w czerwcu pracownicy ZUS mówili co innego w przypadku osób zamozatrudnionych, których deklaracje generują się automatycznie. A teraz okazało się, że osoby złożyły korektę deklaracji po terminie to już deklaracji głównej okazuje się, że nie było, bo się nie wytworzyła, prawdopodobnie dlatego, że z automatu wpłynęło L4 i mimo to, że ktoś nie złożył wniosku o wypłatę zasiłku chorobowego to i tak deklaracja się nie wytworzyła. To na cholerę jest ten wniosek o chorobowe? Albo ja decyduję, czy chcę to chorobowe i składam korektę deklaracji i wniosek, albo nie chcę i deklaracja powinna być z automatu. Takie to kombinowanie ze strony ZUS. Niby ZUS ma L4,a nie zapłaci bo nie ma korekty i wniosku, a jak złożysz korektę deklaracji i wniosek, to nie dostaniesz ani zwolnienia, ani chorobowego, bo po terminie. Wszystko trzeba wydrapać z ZUS, nic nie dostaniesz od tak. Nikt nie bierze pod uwagę tego, że jak człowiek chory to może się spóźnić z dostarczeniem tych papierów.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  1
  0
  ChorySystem(2020-11-02)
Reklama