UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Woda, której inni mogą nam zazdrościć

 
Elbląg, Woda w Szopach jest napowietrzana i dwukrotnie filtrowana
Woda w Szopach jest napowietrzana i dwukrotnie filtrowana (fot. Michał Skroboszewski)

Prawie 20 milionów złotych kosztowała budowa nowej stacji uzdatniania wody w Szopach, która zaopatruje w wodę pitną jedną trzecią Elbląga. Dzisiaj odbyło się jej oficjalne otwarcie. Zobacz zdjęcia.

Elblążanie zużywają średnio dziennie około 17 tysięcy metrów sześciennych wody. Jedna trzecia pochodzi z ujęcia w Szopach, leżących na terenie gminy Gronowo Elbląskie, pozostała część ze stacji Królewiecka i Malborska, które już wcześniej zostały zmodernizowane.

- Dwa lata temu była tu łąka, dzisiaj jest najnowocześniejsza stacja uzdatniania wody EPWiK. Dzięki inwestycji w Szopach uzyskujemy stabilność i bezpieczeństwo pod kątem ilości i jakości wody. Poprzednia technologia w tym miejscu tego nie gwarantowała. Nie będziemy musieli też eksploatować dwóch pozostałych ujęć do maksimum. Bardzo dobra jakość wody w Elblągu jeszcze się poprawi. To inwestycja, która zabezpieczy potrzeby naszych dzieci i wnuków, szczególnie w obliczu tego, że susza staje się coraz większym problemem w kraju – mówi Andrzej Kurkiewicz, dyrektor Elbląskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.

Woda z Szop trafia do południowo-zachodniej, zachodniej i centralnej części Elbląga, a poprzez sieć na Modrzewinie dopływa również do mieszkańców Krasnego Lasu i Próchnika. Nowa stacja uzdatniania wody ma wydajność około 6 tysięcy metrów sześciennych na dobę.

  Elbląg, Woda, której inni mogą nam zazdrościć
(fot. Michał Skroboszewski)

- Redukuje takie parametry jak żelazo, mangan, amoniak, barwy, mętność. Woda, którą pozyskujemy z głębokości 150 metrów, jest napowietrzana, dwukrotnie filtrowana i magazynowana w zbiornikach, z których jest tłoczona pompami do Elbląga. Jest w całości zautomatyzowana i elektronicznie nadzorowana – dodaje Andrzej Kurkiewicz.

- Ponad 100 milionów złotych kosztował pierwszy etap poprawy jakości wody w mieście realizowany wiele lat temu. Przebudowaliśmy stację przy Malborskiej i Królewieckiej. Dzisiaj po realizacji inwestycji w Szopach możemy być spokojni, że potrzeby elblążan jeśli chodzi o jakość i wody pitnej są zabezpieczone – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga. - Przed nami kolejne działania, a mówię tutaj o oczyszczalni ścieków, które - życzę EPWiK, by również przebiegły bez problemów.

Inwestycja kosztowała 20 milionów złotych i w całości została sfinansowana przez EPWiK z kredytu, jaki spółka zaciągnęła w Banku Gospodarstwa Krajowego.

RG
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Reklama