UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Zadłużamy się, więc oszczędzamy

 
Elbląg, Zadłużamy się, więc oszczędzamy
fot. AD

Henryk Horbaczewski, który opiniował projekt budżetu w imieniu Klubu Radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej, dostrzega zagrożenia płynące z wysokiego zadłużenia miasta i podkreśla konieczność podjęcia działań oszczędnościowych, m.in. reorganizacji sieci szkół. Mimo to uważa, że budżet ‘2012 jest odważnym krokiem na drodze kontynuowania modernizacji Elbląga.

Dziś (29 grudnia) elbląscy radni przyjęli budżet miasta na 2012 rok. Zanim doszło do głosowania, radni projekt opiniowali. Jako trzeci zrobił to Henryk Horbaczewski w imieniu Klubu Radnych Sojuszu Lewicy Demokratycznej.
       – Jest to budżet odważny, po raz pierwszy w najnowszej historii Elbląga przekroczył on 600 mln zł – mówił Horbaczewski w imieniu radnych SLD. – Z satysfakcją stwierdzamy, że w ramach tego budżetu kontynuowana będzie modernizacja naszego miasta, rozpoczęta kilka kadencji temu pod rządami Sojuszu Lewicy Demokratycznej. Mamy jednak świadomość tego, że w tej kadencji przejęliśmy zarówno dokonania, jak i obciążenia finansowe wynikające z dotychczasowych inwestycji.
       Zwrócił uwagę, że Elbląg nie jest samotną wyspą i także podlega ogólniejszym tendencjom: – Mamy również świadomość, że mimo podejmowanych wysiłków, mimo stosownych zapisów w budżecie, nie uda się nam osiągnąć takich celów społecznych, jak minimalizacja bezrobocia i powstrzymanie odpływu wykształconej młodzieży z naszego miasta. Nie jesteśmy w stanie przeciwstawić się zjawiskom ogólnokrajowym i ogólno unijnym.
       Jak przystało na polityka lewicy, zwracał uwagę na społeczne aspekty budżetu: – Doceniamy wysiłki miasta w zakresie pomocy społecznej, będziemy nadal wspierać wszystkie działania w tej dziedzinie. Pozytywnie oceniamy podjętą próbę racjonalizacji usług medycznych w Elblągu. Wiemy, że są to działania spóźnione i bardzo trudne. Dobrze, że są one prowadzone rozważnie i ze stosowną troską o nienaruszanie interesów pacjenta. Chcemy, aby tak było dalej. Wnosiliśmy jako klub radnych o wypracowanie elbląskiego systemu informacji o ochronie zdrowia, przyczyni się to do złagodzenia skutków podejmowanych działań reorganizacyjnych i poprawi dostęp mieszkańców Elbląga od opieki zdrowotnej.
       Dużo miejsca Henryk Horbaczewski poświęcił konsekwencjom wysokiego zadłużenia miasta.
       – Udało nam się po raz kolejny udźwignąć finansowanie elbląskiej oświaty, która pochłania ponad 32 proc. budżetu. Ale uważamy, że jest to wydatek, który należy podjąć – powiedział, dodając zaraz. – Musimy jednak pamiętać, że nas też obowiązują zasady racjonalnej gospodarki i racjonalnej organizacji szkół w mieście. Jest to problem niezapisany w budżecie, ale znany i stopniowo dojrzewający do podjęcia – w warunkach otwartych konsultacji społecznych.
       Ale nie tylko w oświacie należy szukać oszczędności: – Budżet na 2012 rok nasz klub postrzega w ścisłym związku z projektem wieloletniej prognozy finansowej Elbląga na lata 2012-2041 – podkreślił Henryk Horbaczewski. – W tym kontekście popieramy decyzję o pozyskaniu do budżetu 107 mln zł z obligacji komunalnych, jest to niezbędne do sfinansowania zadań inwestycyjnych. Zdajemy sobie jednak sprawę, że przez to zbliżymy się znacznie do granicy bezpieczeństwa finansowego miasta. Każdy następny budżet będzie musiał być składany z uwzględnieniem tego faktu. Klub radnych SLD zawsze proponował i będzie proponował działania w sferze gospodarczej na miarę możliwości. Jesteśmy przeciwni inwestowaniu ponad stan. Obecnie, kiedy zbliżyliśmy się do zadłużenia granicznego, może się zdarzyć, że nie po wszystkie środki finansowe, które będą do pozyskania, będziemy mogli sięgnąć – właśnie z powodu znacznego zadłużenia miasta. Dlatego już dziś powinniśmy myśleć w kategoriach przyszłości, następnej i następnych kadencji. Naszym pierwszoplanowym zadaniem powinny się stać działania organizacyjno-oszczędnościowe oraz wysiłki mające na celu utrzymanie wszystkich zadań społecznych, szczególnie tych, które dotyczą najuboższych mieszkańców Elbląga.
      
Piotr Derlukiewicz
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Kiedy się ludzie w końcu obudzicie i przestaniecie wgapiać się w brednie sprzedawane Wam przez polityków? www.youtube.com
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Polski Anarchista(2011-12-30)
 • a tu parę słów o obecnym wielomiliardowym przekręcie, z który będziemy płacić my, nasze dzieci, i ich dzieci... wszystko za przyzwoleniem (przy udziale) wszystkich partii politycznych (to nie ma tak naprawdę znaczenia których -wszystkie to jedenten sam klub) -miłej lektury: www.youtube.com
 • Spójrzcie sobie na to zdjęcie - czy widzicie w tych ludziach specjalistów, naukowców, społeczników, ludzi nieprzeciętnych o wysokiej inteligencji, otwartych na świat, i gotowych rozwiązywać jego problemy. .. widzi tu ktoś kogoś takiego?; )
 • czy jadące w kolumnie pojazdy TRZY, CZTERY, JEDEN ZA DRUGIM nauka jazdy, łamią zasady ruchu drogowego?, to jest kolumna pojazdów, utrudnienie innym użytkownikom dróg- niech nasza elbląska policja w końcu zwróci na to uwagę i postępuje zgodnie z zasadami Kodeksu Drogowego
 • finansowanie oświaty to nauczycieli bo reszta pracowników zdycha z głodu nie było pieniędzy na podwyzki płac dla pracowniów nie bedących nauczycielami a na nagrody dla nauczycieli na koniec roku dodatkowe znalazły sie mimo zadłuzenia a kwota nagrody wypłaconej dodatkowo nauczycielom zbezpieczyłaby podwyżkęGODNĄ od stycznia do końca roku wszystkich pracownikówz obsługi i administracji szkół czy ktoś o tych ludziach myśli czy tylko o sobie kochane SLD i inni PRZYWODCY jesteście siebie warci!!!
 • tak troska o ubogich jest ogromna dlatego likwiduje sie noclegownie dla bezdomnych
 • zadłużamy sie na dodatkowe podwyżki dla siebie i nagrody
 • Ale jest zawsze nadzieja że będzie lepiej i trzeba myśleć optymistycznie, a cóż ostatnie 12 lat w racjonalnym gospodarowaniu chyba zaprzepaszczone niestety !!!!
 • rewolucja !!!
 • Odniosę się właśnie do nagród na koniec roku dla nauczycieli, nie wspomną o ich wysokości, właśnie jestem pracownikiem oświaty ale tej z niższej półki i stwierdzam, że administracja jest tylko do "roboty" a nie do wynagradzania. Dodaje się jej ciągle nowych obowiązków a le niestety pensji nie. Słusznie, te nagrody, które otrzymali nauczyciele na koniec tego roku wystarczyłyby na podwyżki dla pracowników niebędących nauczycielami w każdej szkole. Dlaczego o nas się zapomina, a jak juz przypomni to są tylko ochłapy, które pozostają po podwyżce w UM. Przykre, ale prawdziwe.
 • jestem nauczycielem i zadnej nagrody nie dostałam No ale ja tez nie mam żadnych układów wiec moze dlatego mnie pominieto ale nie słyszałam od moich znajomych żeby jakies nagrody dostali wiec przesta chrzanic
 • tak widzę tam jednego ale zza winkla hahaha to on! to ten ktory nie dostał sie w szereg pelnia crole spolecznika, dziennikarza; D smiesznie dziennikarze wygladaj jak takie pachołki, psy ktore szukaja dziury w całym :)
Reklama