UWAGA!

ZKM unieważnił przetarg na część autobusowych linii

 Elbląg, ZKM unieważnił przetarg na część autobusowych linii
(fot. Anna Dembińska, archiwum portEl.pl)

Nadal nie wiadomo, która firma od nowego roku będzie obsługiwać część linii autobusowych w Elblągu. Zarząd Komunikacji Miejskiej unieważnił przetarg na pakiet nr 1. Najkorzystniejszą ofertę złożył w nim elbląski PKS, ale Krajowa Izba Odwoławcza uznała, że firma zaniżyła cenę.

Nowi przewoźnicy linii autobusowych w Elblągu powinni zacząć funkcjonować od 1 stycznia 2021 roku. Na razie Zarządowi Komunikacji Miejskiej udało się wyłonić zwycięzcę przetargu na pakiet nr 2, obejmującego 8,4 mln wozokilometrów, 23 autobusy dla 60 pasażerów każdy. Zostało nim konsorcjum PKS-ów z Gostynina i Grodziska Mazowieckiego, które za siedmioletnią umowę zaoferowało 62,7 mln złotych.

O pierwszy pakiet (7 milionów wozokilometrów, 19 autobusów dla 85 pasażerów każdy) rywalizowało kilka innych firm, w tym najwięksi konkurenci - elbląski PKS i toruńska Arriva Bus, które dotychczas obsługują elbląską komunikację miejską. Przegrana w przetargu dla każdej z firm oznacza więc koniec współpracy z ZKM przez najbliższe siedem lat. Nic więc dziwnego, że rywalizacja o ten kontrakt jest niezwykle zacięta.

PKS zaoferował za swoje usługi 44,3 mln złotych, Arriva – 60,4 mln zł. ZKM szacował wartość zamówienia na 46,4 mln złotych. Komisja przetargowa uznała, że najkorzystniejszą ofertą złożył PKS, ale Arriva dwukrotnie odwołała się od tej decyzji do Krajowej Izby Odwoławczej. Za pierwszym razem ZKM unieważnił postępowanie i ponownie wybrał PKS, za drugim razem KIO odrzuciła ofertę PKS, uznając ją za zaniżoną cenowo. Wobec wyroku KIO elbląski ZKM ponownie unieważnił przetarg.

- Zamawiający wykonując wyrok KIO dokonał ponownej oceny ofert w postępowaniu na pakiet nr 1 zamówienia. Ocenie podlegały trzy oferty (bez PKS – red.). Cena każdej z ofert przewyższa kwotę, którą Zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia, w związku z czym zamawiający unieważnił postępowanie – czytamy w uzasadnieniu decyzji.

W najbliższych dniach ZKM w Elblągu powinien ogłosić więc nowy przetarg na pakiet nr 1, a do czasu wyłonienia jego zwycięzcy będzie negocjował z zainteresowanymi firmami kwestię obsługi części linii autobusowych po 1 stycznia 2021 roku.

RG

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Gospodarka

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
 • Ale wielkie mi negocjacje, wybierze elbląski PKS, który zrealizuje to okienko po stawkach z I przetargu.
 • a przepraszam - czy już wiadomo czym będzie się zajmował nasz piąty wiceprezydent nissan??
 • jak to kto- amfetarrivva!!!
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  2
  1
  misiek778(2020-11-04)
 • Ełk autobusy hybrydowe a większy Elbląg zbieranina byle czego. Do czego zmierza komunikacja w Elblągu. Istna zbieranina to samo w tramwajach.
 • Dosyć dziadostwo. Żądamy konkretnych rozwiązań ws komunikacji miejskiej w Elblągu. Żądamy rozbudowy linii tramwajowych w Elblągu. Nie ma wymówek brak kasy.
 • ZKM w naszym mieście to porażka. Dlaczego dalej z Krasnego, Bielan, Warszawskiej jedzie tylko 12 ????
 • Nie zkm unieważnił tylko kontrola wojewódzka ds. przetargów unieważniła ze względu na protest pozostałych uczestników !Bo dziwnym trafem Pks Elblag podał niższą cenę niż była wymagana w przetargu. .. .no tak coraz nowe auta stoja pod ZKM i w kieszeni jest więcej. .. .. domyśleć sie nie trudno
 • Zmienić z nowym przetargiem zarząd!!!
 • @aleksandra@12 - ZKM unieważnił. ZKM to unieważnił mitomanko. Nie istnieje nawet taki twór jak kontrola wojewódzka ds. przetargów. .. Krajowa Izba Odwoławcza nakazała podpisać umowę z firmą, na którą ZKM nie stać. Następstwem tego mogło by być wyłącznie podpisanie umowy bez pokrycia czego ZKM zrobić nie wolno, więc unieważnia przetarg z uwagi na brak środków zabezpieczonych na realizację umowy przetargowej.
 • czyś ty człowieku kiedykolwiek był w Ełku? a może wiesz jak wygląda tam rozkład tej "fantastycznej"komunikacji? zobacz np linię nr 18 gorąco polecam - 4 (CZTERY)kursy na dobę! Polecam internety sprawdzać!!!
 • @jestem z Ełka - Z Ełku jesteś analfabeto.
 • Dziwię się że firma przewozowa której autobusy są w tak złym stanie tragicznym, że gdy Policja czy ITD wycofa ich autobus z użytkowania proszą o pomoc PKS o podstawienie ich pojazdu celem zapewnienia ciągłości kursów (bo nie mają nic w zapasie )ma coś do powiedzenia w temacie przetargu. .. Na ich miejscu bym się wstydził i sam zakończył działalność w naszym mieście. W innych miastach zwinęli interes bo nie dali rady. Dziwne czasy nastały, oj dziwne.
Reklama