UWAGA!

Znalazł się chętny na "zieloną szkołę"

 
Elbląg, Obiekt Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Piaskach znalazł dzierżawcę
Obiekt Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Piaskach znalazł dzierżawcę (fot. www.umelblag.pl)

Rosnące koszty utrzymania i słabnące zainteresowanie ofertą sprawiło, że radni podjęli decyzję o likwidacji Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Piaskach. Zdecydowali się jednak nie zbywać obiektu, a go wydzierżawić na 25 lat. Zainteresowanie wyraziły dwa podmioty, a ostatecznie - w wyniku przetargu - "zielona szkoła" przeszła w ręce Agencji Turystycznej Alfa z Elbląga.

W roku 2011 elbląscy uczniowie skorzystali jedynie z połowy zaplanowanych zajęć edukacyjnych w Piaskach. Od stycznia do września 2011 w ciągu 232 dni pracy ośrodka dzieci przebywały tam 65 dni, co stanowi zaledwie 49 proc. wykorzystania obiektu na zajęcia edukacyjne. A utrzymanie ośrodka kosztuje. Blisko 730 tys. zł (przy wpływach rzędu 150 tys. zł). Rosnące koszty utrzymania i słabnące zainteresowanie ofertą sprawiło, że radni podjęli decyzję o likwidacji Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Piaskach.
       Miasto postanowiło przekazać nieruchomość o pow. blisko 1500 m kw. w dzierżawę. Na 25 lat. Pierwszy przetarg został odwołany, a 23 sierpnia ogłoszono drugi. Dzierżawa ma trwać do 2037 r., czynsz roczny to 102 tys. zł plus opłaty dodatkowe – koszty eksploatacji, remontów itp. Dzierżawca zobowiąże się do prowadzenia ośrodka edukacji ekologicznej o charakterze wypoczynkowo-rekreacyjno-sportowym.
       Sprzeciw wyrazili radni opozycji: – Miasto praktycznie pozbywa się tego cennego majątku o ogromnych walorach przyrodniczych. Pojawia się bowiem obawa, czy odwołanie przetargu nie zmierza do sprzedaży nieruchomości. Przypomina to sytuację z 1867 r., gdy car Aleksander II sprzedał Alaskę Amerykanom. To była najgorsza transakcja handlowa w historii – grzmiał na wrześniowej sesji radny PiS Marek Pruszak.
       Termin składania ofert do drugiego przetargu upłynął 28 września. Dziś (5 października) w BIP na stronie internetowej Urzędu Miejskiego opublikowana została informacja, że dzierżawcą obiektu w Piaskach została Agencja Turystyczna Alfa.
       - Za agencją Alfa przeważyło to, że firma zaprezentowała dużo bogatszy program edukacyjny, większy zakres inwestycyjny oraz korzystniejszą kwotę dzierżawy. Ważna była też wiarygodność finansowa. W planach firma ma wybudowanie tam hali sportowej z boiskiem - mówi Tomasz Lewandowski.
      
A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • Gdzie teraz dzieci będą jeździły? Tu pytanie do przejmującego ośrodek ZIELONEJ SZKOŁY.
 • znowu wyliczanie jak niewiele dni dzieci spędziły w ośrodku. .a przecież odliczmy 2 tyg ferii, wielkanoc, 2 miesiące wakacji i zostaje ok. 3 m-cy minus weekendy bo wtedy elbląskich uczniów nigdy nie było. Tak więc podawanie takich argumentów nie jest fair.
 • dziwne a gdy się porozmawia z jakimkolwiek rodzicem to większość ich dzieci było kiedyś na zielonej szkole. .. i jak to się ma do statystyk????
 • Drodzy wielbiciele ośrodka w Piaskach!!! Przecież żeby napić się piwa nie trzeba od razu kupować browaru. Dzieci dalej będą tam jeździły a sprawą dzierżawcy jest znalezienie klientów na pozostały wolny czas - weekendy, ferie itd.
 • klakierski portel blokuje wpisy mówiące w czyje łapy wpadł ośrodek!!!!!
 • hehehe bylem tam :d pare lat temu :d z 6 :d fajna sprawa widzę nawet moje okno :d. super sprawa zielona szkoła !.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  DOLAIFJ(2012-10-06)
 • Firma turystyczna która ryzykuje dzierżawę za niemałe przecież pieniądze mam nadzieję nie dołączy do firm bankrutów. Nic nie stoi na przeszkodzie aby elbląskie szkoły wysyłały tam dzieci na zajęcia o ile ceny i warunki pobytu będą porównywalne do innych ośrodków wczasowych. Nic nie stoi na przeszkodzie aby Kutatorium dosponsorowało pobyt elbląskich dzieciaków w zielonej szkole. Trudno jest mi natomiast zrozumieć zachłanność pana Marka Pruszaka usiłującego zatrzymać ten ośrodek w niegospodarnych łapach elbląskich samorządowców. Niby uczciwy, niby katolicki a taki PASOŻYT i DRAŃ nie szanujący pieniędzy elbląskich podatników. Nie zapomnijmy o Marku Pruszaku przy urnie wyborczej. To już niedługo. Hero
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Heronim Zabiełło(2012-10-06)
 • Jeśli ktoś nie wie kto przejął ZIELONĄ SZKOŁĘ, niech sobie wpisze w wyszukiwarce AGENCJA TURYSTYCZNA ALFA. A co do pobytu dzieci na tejże szkole, mam obawy, by dzieci tam jeździły. Raczej będzie to kolejny pensjonat dla turystów, a dzieci już go nie zobaczą na oczy. Kochani kasa kasa kasa. .. .Jak nie wiadomo o co chodzi, to zawsze chodzi o pieniądze :-( Szkoda maluchów i tyle tylko powiem. .. .
 • Hero ty biedna sieroto. Juz nie wisz z kim trzymac. Co wpis to inna opcja.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Czytelnik_MOBI_41223(2012-10-06)
 • no tak. .. ośrodek poszedl na 25 lat. .. to jak darowizna. wygląda na to, że wywrotka "piasku" przed ratuszem nie pomogła. .. i tak zrobili swoje. na najbliższe posiedzenie Rady przygotowałem "nowe przedsięwzięcie" zapraszam wszystkich mieszkańców. .. .Sławomir Sobieszczuk
 • MOBI. .. .W tym przypadku trzymam z dzieciakami. Jeżeli koszt utrzymania ośrodka w Piaskach zarządzanego przez władze Elbląga wynosił około 700 tys. zł rocznie a wpływy były około 150 tys. rocznie to po oddaniu ośrodka w dzierżawę Kuratorium zaoszczędzi ponad pół miliona złotych za które można wysłać dzieciaki np. do Hiszpanii. Pytanie: czego bronił pan Marek Pruszak na sesji Rady Miasta bo na pewno nie dobra dzieci. Hero.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Heronim Zabiełło(2012-10-06)
 • PRYWATNA Agencja da radę, a dziesiątki urzędników nie miały pomysłu na utrzymanie ośrodka, do zwolnienia !!!!!
Reklama