UWAGA!

Elblążanki rozbijają szklany sufit

 
Elbląg, Irene Natividad, prezydentka GlobeWomen uderzyła w dzwon na warszawskiej Giełdzie
Irene Natividad, prezydentka GlobeWomen uderzyła w dzwon na warszawskiej Giełdzie (fot. ew)

Szklany sufit to niewidzialna bariera utrudniająca kobietom dojście do wysokich pozycji w biznesie czy w polityce. Udział kobiet w zarządach spółek nie tylko w Polsce, ale i na świecie jest obecnie nadal niewielki. Przełamywanie tej bariery jest jednym z priorytetów Kongresu Kobiet, w tym także kongresowiczek z Elbląga i okolic.

Wczoraj (25 września) Stowarzyszenie Kongresu Kobiet, Global Summit of Women i Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie, po raz pierwszy w historii dokonali wspólnie kobiecego otwarcia sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych. Po Nowym Jorku, Toronto, Johannesburgu, Stambule, Tokio i Madrycie, Warszawa stała się kolejnym rynkiem, który przejmują panie.
       Na sesji obecna była Irene Natividad, prezydentka prestiżowej organizacji GlobeWomen, która od 22 lat organizuje światowe szczyty kobiet – Global Summit of Women. Irene przyjechała do Polski prosto z Waszyngtonu, by wspólnie z Polkami uroczyście rozpocząć sesję na Giełdzie Papierów Wartościowych, uderzając w giełdowy dzwon. W ten sposób symbolicznie pokazała, że i polskie kobiety walczą o rozbicie szklanego sufitu. W tym historycznym wydarzeniu udział wziął również Prezes GPW Ludwik Sobolewski. A obok niego wiele kobiet z świata biznesu i nie tylko. Nie zawiodła także grupa elbląska, która liczyła tym razem prawie dwadzieścia osób.

 

Dużym wsparciem okazała się także obecność posłanki Elżbiety Gelert, która niezwykle mocno wspiera inicjatywy elbląskich kobiet. I tym razem elbląskie kobiety nie zapomniały o swoich czerwonych koszulkach, dzięki którym stały się na kongresie rozpoznawalne i popularne. Tym razem widniał na nich przekreślony napis „Szklany sufit”. Podczas wczorajszego wydarzenia niejednokrotnie podkreślano dużą rolę elblążanek w kongresie.
       W ramach spotkania Irene Natividad dokonała prezentacji wyników raportu CDWI dotyczącego udziału kobiet we władzach światowych spółek. I tak podczas gdy w Norwegii udział kobiet w zarządach spółek wynosi 40, 1 proc., w Polsce jest to zaledwie 12,2 proc. Porównywalnie we Francji wskaźnik ten wynosi 23,7 proc. Zaskakujący jest wynik liberalnych Niemiec, które pozostają w tyle za Polską z wynikiem 11,2 proc. Norwegia jest ewenementem w skali europejskiej. W tym kraju bowiem wprowadzono kwoty regulujące liczbę kobiet w zarządach spółek. Niewiarygodny jest także przyrost udziału kobiet w zarządach postępujący z upływem czasu. I tak we Francji w roku 2007 zanotowano, że w zarządach zasiada 8,4 proc. kobiet. W roku 2012 liczba ta niemal się potroiła i wynosi obecnie 23,7 proc.
       Podczas sesji podkreślono również, że współczesne Polski są bardzo dobrze wykształcone. Jednak ich udział na stanowiskach prezesów nadal jest bardzo niski i wynosi obecnie 5,5 proc. W radach nadzorczych zasiada jedynie 12 proc. kobiet. Zauważalny jest więc duży rozdźwięk między bardzo dobrym wykształceniem kobiet a ich procentowym udziałem w zarządach. Wczorajsze wydarzenie to symboliczny krok kobiet w kierunku rozbijania szklanego sufitu tj. wykorzystania kobiecego potencjału również i na wysokich stanowiskach.
       Kobiece otwarcie sesji giełdowej podkreśliło ogromne znaczenie kobiet w budowaniu gospodarczej i ekonomicznej siły Polski, Europy i Świata.
      

ew
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
 • super, świat został uratowany, można spać bezpiecznie. ..
 • W Pani Warakomskiej jest tyle seksu, co w starym parowozie. Wiem coś o tym. Byłem maszynistą.
 • Maszynisto. A rozum nie wystarczy ? U człowieka?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  bileterka(2012-09-26)
 • Nie ma miłe Panie, nad Waszymi pięknymi głowami, nic oprócz gwiazd. Nie popadajcie zatem w obawę, że może się Wam na głowy posypać szkło z sufitu jakoby nad głowami zawieszonego. Nie ma też obawy, że lecieć w górę w stronę słońca, zwanego przez innych karierą ktokolwiek, Wam zabroni lub udaremni. Drzwi, a raczej sufit szeroko jest otwarty. Śmiało -która pierwsza -czy razem czy osobno ? Chyba póki co jednak razem. Słusznie. Nawet dziecko wie, że ptaki te co odlatują do ciepłych krajów, lecą stadem. Bezpieczniej i raźniej, a podróż daleka. Wy miłe Panie, nie daleko się wybieracie, ale to podróż również w niewiadome. Bo udajecie się na - giełdę papierów wartościowych - od samej nazwy skóra cierpnie, do - spółek skarbu państwa i jeszcze Bóg raczy wiedzieć gdzie. On wie i Wy. Rozumiem konspiracja. Lepiej nie zapeszać. Zadziwia mnie, a mnie trudno zadziwić skąd ten nagły u Pań zryw. Nie wiedziały Panie, że to wszystko stoi przed Wami otworem od lat ? Skąd tyle animuszu ? Nagłe olśnienie ? Mądrze, i prawdziwie śpiewał Czesław N. - Dziwny ten Świat. Szczególnie kobiecy. Pamiętajcie miłe Panie, że gdyby Wam nie wyszło, a wszystkim nie wyjdzie, niech pamiętają o Was te którym wyjdzie. I na koniec, pamiętajcie o tych -co gdzieś się tam kręcili - a to chyba nazywa się prokreacja. Czy jakoś tak.
 • Zapewne jak tam dotarły to wiedzą co to jest bessa, hossa, korekta, split czy fixing, Do garów panowie, panie szelki na ramiona i niech biją dzwonki.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  emerytowany mak(2012-09-26)
 • BZDURA na resorach, pracowałem długie lata w firmie zarządzanej przez kobiety - tak rządziły wspaniale że firma upadła a same one najmocniej gnębiły pracownice zachodzące w ciąże i mające dzieci !
 • na foto widać same babska siedzące w biurach i rządzące ludzmi !
 • Sam byłem światkiem w firmie gdzie kobieta w ciąży chciała się zwolnić do domu bo zle się czuła i usłyszała od szefa kobiety że ciąża to nie choroba i musiała zostać w pracy :)
 • ŚCIEMNIARY co robią sobie PR polityczny pod wybory ! Zapytajcie się pracowników poczty w ELblągu jakie mają zdanie o rządzeniu przez kobiety ( dzięki nim wielu jest bezrobotnymi dziś )
 • Kobiety górą i tak trzymać!!!!!:)
 • elblążanki były na tym kongresie www.youtube.com
 • W Elblągu na Zawadzie w spółdzielni mieszkaniowej Zakrzewo zastąpienie Pani Prezes Panem Prezesem wyszło mieszkańcom raczej na dobre. Taka jest opinia mieszkających tam kobiet. Gdyby tak jeszcze Szpitalem Wojewódzkim zajął się jakiś mężczyzna.
Reklama