UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Zamknij Zamknij
Reklama w Elblagu
Rek

Aurora i laureat Oscara na pożegnanie Chile

Elbląg, Aurora i laureat Oscara na pożegnanie Chile

Film „Aurora” i nagrodzony Oscarem obraz „Niedźwiedzia opowieść” zakończą wyprawę po Chile w kinie Światowid. Projekcję poprzedzi opowieść dra Bartosza Filipa o chilijskiej kinematografii. Na spotkanie w ramach projektu Światowid – filmowe oblicza świata zapraszamy w środę, 26 października o godz. 18.

Realizowany przez kino Światowid projekt kina obfituje w tematyczne seanse filmowe, prelekcje, warsztaty dla dzieci i młodzieży oraz dyskusje.
       - W ramach projektu Światowid – Filmowe Oblicza Świata zwiedzamy filmowo różne kraje – mówi Aleksandra Bielska z kina Światowid. - Za nami podróże do Szwecji, Czech i kończąca się właśnie wyprawa do Chile. W listopadzie kolei zajrzymy w głąb Rosji.
       Spotkania z Rosją będą odbywały się, co środę o godz. 18 począwszy od 9 listopada. W programie następujące tytuły: „Udar słoneczny”, „Pionierzy Marzyciele”, „Putin Forever” oraz „Major”.
      
       Film:„Aurora”, reż. Robert Kouba
       Ta historia wydarzyła się naprawdę, choć wydaje się nieprawdopodobna. Sofia i Pedro są małżeństwem w średnim wieku. Kochają się, choć nie używają na co dzień wzniosłych słów potwierdzających to uczucie, osiągnęli stabilną pozycję materialną. Brakuje im tylko jednego: dziecka. Na posiadanie własnego stracili dawno nadzieję, starają się więc o adopcję. Proces adopcyjny nie przebiega szybko, a ilość chętnych rodziców jest większa niż możliwość zaspokojenia ich marzeń. Więc Sofia i Pedro cierpliwie czekają. Pewnego dnia Sofię elektryzuje artykuł w gazecie o martwym noworodku znalezionym na wysypisku śmieci. Od tej chwili dręczy ją obsesja, że to mogło być niemowlę, które miało trafić do niej w ramach adopcji. Nie może pogodzić się z myślą, że odejdzie bezimiennie z tego świata, nikomu niepotrzebne. Sofia chce urządzić mu godny pochówek. Na początek nadaje mu imię: Aurora. Bo dla niej to jest człowiek, a nie anonimowy przedmiot. Teraz czeka ją najtrudniejsze zadanie: musi pokonać biurokratyczne bariery by dopiąć celu. Sprawa jest precedensowa, a urzędy nie są przygotowane do takiej sytuacji. Wszędzie spotyka się z nieufnością i z pytaniem: dlaczego chce pochować dziecko, z którym nie łączy jej żadne pokrewieństwo? Odpowiedź, że postępuje zgodnie z zasadami chrześcijaństwa i chce w ten sposób ocalić godność zmarłego niemowlęcia, wzbudza tylko dodatkową nieufność. U kresu tej batalii o prawo do godnego pochówku, udaje się znaleźć furtkę. Sofia będzie mogła Aurorę pochować, jeśli przedtem, pośmiertnie, ją adoptuje. Dla Sofii oznacza to początek nowej walki, w której nie zamierza łatwo się poddać.
      
       Film:„Niedźwiedzia opowieść”, reż. Gabriel Osorio Vargas
       Obraz nagrodzony Oscarem (2016) za najlepszy krótkometrażowy film animowany. Stary niedźwiedź każdego dnia wychodzi z pustego domu pełnego wspomnień po nieobecnych członkach rodziny. Na ulicach miasta przedstawia wszystkim chętnym swoje widowisko lalkowe. Za pomocą stworzonych własnoręcznie mechanicznych marionetek opowiada dramatyczną historię swojego życia.
      
       dr Bartosz Filip
       ur. 1983, doktor nauk humanistycznych, historyk filmu, animator kultury. Specjalizuje się w historii kina polskiego (praca doktorska "Kino polskie wobec Armii Krajowej. 1944-2005") Prowadzi zajęcia dydaktyczne na Uniwersytecie Gdańskim (Język filmu, historia filmu, analiza dzieła filmowego, kino eksperymentalne), naucza dzieci i młodzież w ramach Nowych Horyzontów Edukacji Filmowej. Dotychczas publikował m.in. na łamach: "Kina", "Dwutygodnika", "Gazety Wyborczej", "Blizy" oraz w tomach zbiorowych (m.in. "Kino polskie wobec II Wojny Światowej" oraz "Kino, którego nie ma). Koordynator Festiwalu Filmów Jednominutowych (Nadbałtyckie Centrum Kultury), redaktor pisma naukowego "Panoptikum" (poświęconego kulturze audiowizualnej).
      
       Cena biletu: 5 zł
       Projekt dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
       Bilety na film można nabyć online lub w kasie Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Kasa jest czynna od poniedziałku do piątku od godz. 14.30 do 20.30. W soboty i niedziele od godz. 11:30 do 20:30. Więcej informacji pod numerem: (55) 611 20 56/76 lub pisząc na adres:kino@swiatowid.elblag.pl.
      
Karolina Śluz, Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
..., a moim zdaniem
Reklama