UWAGA!

Filmowe pomysły prosto ze Szwecji

 
Elbląg, Filmowe pomysły prosto ze Szwecji

Delegacja z Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” w Elblągu złożyła wizytę w organizacji Reaktor Sydost działającej na terenie południowej Szwecji w mieście Vaxjö.

Organizacja działa na terenie trzech regionów (Blekinge, Kalmar i Kronoberg) i jest finansowana m.in. przez Szwedzki Instytut Filmowy. Jej zadaniem jest realizacja warsztatów edukacji filmowej i produkcji filmów dla dzieci i młodzieży oraz dofinansowanie krótkich filmów amatorskich (poprzez minifundusz filmowy). Zajmuje się też realizacją programów młodzieżowych klubów filmowych.
       - Chcemy nawiązać współpracę i wytyczyć jej główne kierunki dzięki projektowi Seed Money w programie Południowy Bałtyk – mówi Antoni Czyżyk, dyrektor „Światowida”. - Celem głównym projektu jest bowiem zwiększenie ilości podmiotów współpracujących w obszarze transgranicznym w regionie Morza Bałtyckiego poprzez utworzenie klastra kinowego „Baltic Cinema Net”, w skład którego wejdą instytucje z Polski, Szwecji, Niemiec i Danii.
       Podczas dwudniowej wizyty (20-21 września) rozmawiano o możliwościach współpracy w zakresie klastra kinowego, o stworzeniu bazy działań edukacyjnych skierowanych zwłaszcza do dzieci i młodzieży (w obszarze edukacji filmowej i produkcji filmowej), wymianie know-how i możliwych do realizacji wspólnych inicjatywach.
       - Wyjazd okazał się więc bardzo owocny, nowe kontakty zostały nawiązane, a dla mnie samej jest to bezcenne doświadczenie, gdy mogę zobaczyć i usłyszeć, jak można przy użyciu filmu i mediów pracować z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi, jakie są pomysły w innych krajach, jakie programy i projekty funkcjonują z powodzeniem - dodaje Natalia Piotrowska, kierownik kina „Światowid”. - Jestem pewna, że nasza nawiązana właśnie relacja będzie miała bardzo pozytywny oddźwięk i o wspólnych naszych działaniach jeszcze nie raz usłyszymy.
       Reaktor Sydost ma być partnerem w kolejnych działaniach i projektach. Już za miesiąc, od 19 do 21 października planowana jest rewizyta edukatorów filmowych z Reaktor Sydost. CSE „Światowid” odwiedzić mają Kicki Rydemalm i Magnus Engvall, by zaprezentować swoje osiągnięcia w działaniach edukacyjnych dla dzieci i młodzieży i być może poprowadzić warsztaty w kinie dla młodzieży.
      
Natalia Piotrowska, kierownik kina "Światowid"
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama