UWAGA!

Maraton po niemiecku

 Elbląg, Kadr z filmu „Good bye, Lenin!"
Kadr z filmu „Good bye, Lenin!"

W piątek 27 października o godz. 21 w Multikinie rozpocznie się kolejny maraton filmowy z cyklu Coca-Cola...rze. Tym razem na ekranie wyświetlone zostaną trzy filmy produkcji niemieckiej: „Good bye, Lenin!", „Edukatorzy" i „Głową w mur".

Good bye, Lenin!
     Październik 1989 roku to nie był najlepszy moment na to, żeby zapaść w śpiączkę. Zwłaszcza, jeżeli mieszkało się we Wschodnich Niemczech. Jeszcze gorszym pomysłem było obudzić się już po zburzeniu Muru Berlińskiego. Zwłaszcza, jeżeli było się zagorzałą działaczką głęboko wierzącą w to, że nie ma na tej ziemi lepszego ustroju niż socjalistyczny... Wszystko to jednak spotkało matkę Alexa. Rzeczywistości nie da się zmienić. Można jednak wykreować inną.
     Reżyseria Wolfgang Becker, scenariusz: Wolfgang Becker, Bernd Lichtenberg. Obsada: Daniel Bruhl, Katrin Sass, Maria Simon, Chulpan Khamatova. Niemcy 2003.
     
     Edukatorzy
     Jan, Peter i Jule przeżywają buntowniczą młodość. Łączy ich wspólna pasja - chcą zmienić zasady rządzące światem. Gniew Jana zwraca się bezpośrednio przeciw polityce bogaczy. Jego współlokator - Peter wyznaje te same ideały, ale w złagodzonej formie. Wkrótce do mieszkania bohaterów wprowadza się Jule - dziewczyna Petera, która nie może utrzymać się samodzielnie z pensji kelnerki. Jule zdaje sobie sprawę, że Jan i Peter są „edukatorami", tajemniczymi złoczyńcami, którzy pomysłowo i bez użycia przemocy uprzytamniają członkom miejscowego klubu żeglarskiego, że tłuste lata minęły. Dziewczyna ma własną tajemnicę: wypadek samochodowy z przeszłości obciąża jej konto comiesięcznymi spłatami przez resztę życia na rzecz Hardenberga - zadowolonego z życia biznesmena.
     Reżyseria Hans Weingartner, scenariusz: Katharina Held, Hans Weingartner. Obsada: Daniel Bruhl, Julia Jentsch, Stipe Erceg, Burghart Klaussner. Niemcy/Austria 2004.
     
     Głową w mur
     „Nie musisz umierać, żeby twoje życie się skończyło” - czterdziestoletni Cahit, który po nieudanej próbie samobójczej ląduje w szpitalu psychiatrycznym, słyszy te słowa z ust swojego lekarza. Doskonale rozumie, co to znaczy: musi zacząć żyć na nowo. Jednak jego dusza wciąż cierpi, zagłusza więc ból alkoholem i narkotykami. Sibel, młoda i atrakcyjna Niemka, która, podobnie jak Cahit, ma tureckie korzenie, kocha życie stanowczo zbyt mocno jak na pobożną Muzułmankę. Chcąc wyzwolić się spod władzy konserwatywnej rodziny, Sibel pozoruje próbę samobójczą. Zamiast spodziewanego wyzwolenia przynosi jej to jednak hańbę. Tylko małżeństwo może ją ocalić. Sibel błaga więc Cahita, aby się z nią ożenił. Ten niechętnie się zgadza. Być może chce jej pomóc, a może po prostu pragnie uczynić w życiu coś istotnego.
     Scenariusz i reżyseria Fatih Akin. Obsada: Sibel Kekilli, Birol Unel, Catrin Striebeck. Turcja/Niemcy 2004.
     
     
oprac. OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama