UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Nowe Horyzonty Tournée

Elbląg, Nowe Horyzonty Tournée

Aż osiem filmów będzie można zobaczyć w ramach projektu Nowe Horyzonty Tournée w kinie Światowid od 9 do 15 marca. To dzieła, które według festiwalowych selekcjonerów stały się wydarzeniami 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu, zostały nagrodzone, były szeroko komentowane lub cieszyły się wyjątkową popularnością.

Code Blue
      
Holandia, Dania 2011, 90 min.
       reżyseria: Urszula Antoniak
       występują: Bien de Moor, Lars Eidinger, Annemarie Prins, Sophie van Winden
       „Code Blue”, drugi po znakomicie przyjętym „Nic osobistego” pełnometrażowy film Urszuli Antoniak, należał do najgoręcej dyskutowanych propozycji w sekcji „Piętnastka reżyserów” ostatniego festiwalu w Cannes. Marian jest pielęgniarką, praca w szpitalu niemal zupełnie ją pochłania. Opiekuje się umierającymi, asystuje przy śmierci, czasami ją przyspiesza. Kolekcjonuje drobne przedmioty należące do zmarłych pacjentów. Żyje w niemal pustym mieszkaniu, stroni od ludzi. Któregoś dnia zwraca uwagę na nowego sąsiada. Połączy ich osobliwe doświadczenie – oboje będą biernymi świadkami brutalnego gwałtu.
      
       Nagroda
      
Meksyk, Francja, Polska, Niemcy 2011, 115 min.
       reżyseria: Paula Markovitch
       występują: Laura Agorreca, Viviana Suraniti, Paula Galinelli Hertzog, Sharon Herrera
       nagrody: MFF w Berlinie 2011 – najlepsze zdjęcia i scenografia (Srebrny Niedźwiedź), Festival Internacional de Cine de Guadalajara 2011 – najlepszy film i aktorka, Festival de Cine de Lima 2011 – najlepszy film, 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu – Nagroda Publiczności
       Debiut pełnometrażowy mieszkającej w Meksyku reżyserki jest połączeniem antymanifestu wymierzonego w kult zbrojnej siły i politycznej dyktatury z obyczajowym dramatem jednostki. Dominuje w nim atmosfera dorastania w miejscu wyjałowionym, nieprzyjaznym, zbudowana w dużym stopniu na wspaniałej pracy kamery Wojciecha Staronia. Zatopiona w trudnych wspomnieniach autorki historia przybiera formę mglistej, niespokojnej impresji osadzonej w latach 70. w Argentynie. Siedmioletnia Ceci skrywa sekret, którego wyjawienie może kosztować życie całą jej rodzinę. Dziewczynka nie zdaje sobie sprawy z jego istoty. Czy uda jej się zachować milczenie?
      
       Z daleka widok jest piękny
      
Polska 2011, 77 min.
       reżyseria: Anka i Wilhelm Sasnal
       występują: Marcin Czarnik, Agnieszka Podsiadlik, Piotr Nowak, Elżbieta Okupska
       nagrody: 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu – Wrocławska Nagroda Filmowa w konkursie Nowe Filmy Polskie
       W podkarpackiej wiosce ludzie żyją ze zbieractwa zużytych przedmiotów, odpadów, śmieci. Paweł wywozi matkę do domu starców. Zyskuje dom, w którym zamierza rozpocząć nowe życie z narzeczoną. Jednak pewnego dnia Paweł nagle znika. Z jego opuszczonego domostwa sąsiedzi zaczynają podkradać różne rzeczy – najpierw potajemnie, nocą, potem coraz bardziej otwarcie, traktując resztki dobytku Pawła jak niczyją, bo pozostawioną bez opieki własność. Po powrocie właściciela zaskoczona wiejska społeczność nie pozwoli mu ponownie zamieszkać w siedlisku. Film bezpardonowo demaskuje jeden z największych polskich mitów.
      
       Poza szatanem
      
Francja 2011, 110 min.
       reżyseria: Bruno Dumont
       występują David Dewaele, Alexandra Lematre, Aurore Broutin
       „Poza szatanem” to najnowsze dzieło Bruno Dumonta, autora nagradzanych w Cannes „Flandrii” i „Ludzkości”. Gdzieś na francuskim wybrzeżu Kanału La Manche, w szałasie na wydmach mieszka mężczyzna. Towarzyszy mu dziewczyna z wioski, którą zdaje się chronić. Nie stroni przy tym od drastycznych środków. Z tą samą kamienną twarzą dokonuje aktów przemocy i czyni cuda. Czy jest postacią anielską czy demoniczną? Wcieleniem zła, które zamieszkuje okolicę czy przeciwnie – tym, który może je pokonać?
      
       Pewnego razu w Anatolii
      
Turcja, Bośnia i Hercegowina 2010, 150 min.
       reżyseria Nuri Bilge Ceylan
       występują Muhammet Uzuner, Yılmaz Erdoğan, Taner Birsel, Ahmet Mümtaz Taylan
       nagrody MFF w Cannes 2011 - Grand Prix
       Najpiękniejszy film w konkursie festiwalu w Cannes 2011. Wyróżnione Grand Prix „Pewnego razu w Anatolii” sprawia wrażenie kryminału. To zapis poszukiwań zwłok zamordowanego mężczyzny, którego oprawca był zbyt pijany, by zapamiętać, gdzie zakopał ciało. Nie wiemy, kto, jak i dlaczego zabił. Jednak kulisy zbrodni szybko schodzą na drugi plan. Reżyser rysuje wyrazisty obraz tureckiego społeczeństwa. Są tu tematy znane już z filmów twórców z tego kraju: rozdarcie między wartościami Wschodu i Zachodu czy starcie tradycji z nowoczesnością. W „Pewnego razu w Anatolii” bezduszne procedury i oficjalne kodeksy rozmijają się z rzeczywistością, a bohaterowie miotają się wśród sprzecznych oczekiwań otoczenia. Kryminał zamienia się w mocne kino społeczne.
      
       Koń turyński
      
Węgry, Francja, Niemcy, Szwajcaria, USA 2011, 146 min.
       reżyseria: Béla Tarr
       występują: János Derzsi, Erika Bók, Mihály Kormos
       nagrody: MFF w Berlinie 2011 - Główna Nagroda Jury (Srebrny Niedźwiedź)
       „Koń turyński” Béli Tarra jest najbardziej zagadkowym filmem powstałym w ostatnim czasie. Nagrodzony na ostatnim festiwalu w Berlinie Srebrnym Niedźwiedziem, utrzymany w mrocznej atmosferze, film jest refleksją nad rozpadem świata. Punktem wyjścia „Konia turyńskiego” jest anegdota o Fryderyku Nietzschem, który w 1889 roku pochylił się nad losem konia bitego przez chłopa przy drodze. Tarr i Krasznahorkai podkreślają, że to właśnie Nietzsche był dla nich źródłem inspiracji. Akcja rozgrywa się w ciągu sześciu dni w ciemnej, wiejskiej chacie, a całość układa się w spójną, przytłaczającą wizję końca świata.
      
       Arirang
      
Korea Południowa 2011, 100 min.
       reżyseria: Kim Ki-duk
       występują: Kim Ki-duk
       nagrody: MFF w Cannes 2011 - Un Certain Regard Award, 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu - najlepszy film w konkursie Filmy o Sztuce
       „Arirang” Kim Ki-duka, koreańskiego mistrza kina metafizycznego, nagrodzony Un Certain Regard Award na tegorocznym festiwalu w Cannes, to piękna i do bólu szczera, filmowa psychoterapia. Po wypadku na planie poprzedniego filmu „Sen” Kim Ki-duk spędza dwa lata na dobrowolnym wygnaniu, w nieogrzewanej chacie na koreańskiej prowincji. Żyje jak pustelnik, bez bieżącej wody i ogrzewania, pośród walających się pamiątek po dawnych sukcesach. W dialogu ze sobą z ekranu i ze swoim cieniem analizuje źródła własnej twórczości, emocje i kompleksy.
      
       Grabarz
      
Węgry 2010, 85 min.
       reżyseria: Sándor Kardos
       występują: Mari Törőcsik, István Anga-Kakszi, Alina Papp, Géza Bereményi
       nagrody: 11. MFF Nowe Horyzonty we Wrocławiu - Specjalne Wyróżnienie Jury, nagroda FIPRESCI
       Adaptacja opowiadania Rainera Marii Rilkego o tajemniczym młodzieńcu obejmującym posadę grabarza w San Rocco. Miasteczko nawiedza plaga. Ludzie masowo umierają, ostatni żywi pchają na cmentarz wozy pełne trumien… Film zrealizowano za pomocą aparatu używanego podczas wyścigów konnych do rejestrowania zawodników przecinających linię mety. Niekiedy tworzy to surrealistyczne i abstrakcyjne kompozycje. Tak oto reżyser zabiera widza w czasy prehistorii kina, umożliwia mu doświadczenie charakterystycznych dla poprzedzających epokę X muzy metod konstrukcji obrazów filmowych.
      
       Terminarz projekcji:
       piątek, 9 marca
      
godz. 18 - Nagroda
       godz. 20:30 - Code Blue
      
       sobota, 10 marca
      
godz. 14 - Poza szatanem
       godz. 16 - Pewnego razu w Anatolii
       godz. 18:45 - Code Blue
       godz. 20:30 - Nagroda
      
       niedziela, 11 marca
      
godz. 14 - Code Blue
       godz. 15:45 - Nagroda
       godz. 18 - Koń turyński
       godz. 20:45 - Z daleka widok jest piękny
      
       poniedziałek, 12 marca
      
godz. 18 - Poza szatanem
       godz. 20:15 - Pewnego razu w Anatolii
      
       wtorek, 13 marca
      
godz. 18 - Z daleka widok jest piękny
       godz. 19:30 - Koń turyński
      
       środa, 14 marca
      
godz. 18 - Grabarz
       godz. 20 - Arirang
      
       czwartek, 15 marca
      
godz. 18 - Arirang
       godz. 20 - Grabarz
      
       Pokazy odbędą się w sali kameralnej kina Światowid. Cena biletów: 14 zł (normalny) i 12 zł (ulgowy).
      
      
Edyta Jasiukiewicz, Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
A moim zdaniem... (od najstarszych opinii)
Reklama