UWAGA!

O żołnierzach wyklętych w kinie Światowid

 Elbląg, O żołnierzach wyklętych w kinie Światowid

2 marca kino Światowid oraz Instytut Pamięci Narodowej z oddziałem w Gdańsku zapraszają na przegląd filmowy poświęcony żołnierzom wyklętym.

Przegląd filmów odbędzie się pod hasłem: „Oni walczyli za Niepodległą” i będzie składał się z czterech filmów, o tematyce wojennej. Pierwszy z nich to „Żbik”, powstał przy wsparciu MON w ramach programu „Wdzięczni Bohaterom”. Tytułowy Żbik to pseudonim Jerzego Leonowicza, który działał w Szarych Szeregach oraz w 9 kompanii Dywersyjnej AK „Żniwiarz”. Drugi z kolei to „Wszystko dla Polski”, w reżyserii Magdaleny i Rafała Kołodziejczyków. Film ma na celu przybliżenie widzowi tragicznych losów polskiej ludności zamieszkującej Zamojszczyznę, w okresie II wojny światowej, wiedzy o niemieckich akcjach wysiedleńczych i pacyfikacjach na tym terenie oraz bohaterskiej walce zbrojnej. Trzecim filmem jest „Obława” w reżyserii Maksymiliana Bednarza. Akcja filmu ma miejsce jesienią 1945 roku, kiedy to ruszają obławy oddziałów NKWD na Polskich Partyzantów, którzy bronią się do końca. Ostatnim filmem jest „Tarzan – Ułan z Zawichostu” w reżyserii Sławomira Mazura. Film opowiada o Tomaszu Wójciku ps. „Tarzan”, który był żołnierzem NSZ i AK z Zawichostu. 26 sierpnia urządził zasadzkę na dowódcę 174 Dywizji Pancernej generała-porucznika Kurta Rennera – najwyższego rangą generała niemieckiego wśród zastrzelonych przez polskie podziemie.
       Projekcja skierowana jest zarówno do młodzieży szkolnej jak i wszystkich zainteresowanych tematyką polskiego podziemia niepodległościowego. Rozpocznie się ona o godzinie 10:00 w sali kameralnej Kina Światowid i zakończy się ok. godziny 14:00 (przewidywana przerwa ok. godz. 12. Wstęp wolny.
      
Adam Krawczuk, CSE Światowid

Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama