UWAGA!

„Osmędeusze”, czyli „Dziady” Białoszewskiego

Elbląg, scena ze spektaklu
scena ze spektaklu

W niedzielę 13 kwietnia o godz. 19, w ramach Elbląskiej Wiosny Teatralnej, zaprezentowany zostanie spektakl „Osmędeusze” w wykonaniu aktorów Teatru Proscenium w Krakowie. Są jeszcze bilety na to interesujące wydarzenie.

„Osmędeusze” Mirona Białoszewskiego w wykonaniu Teatru Proscenium to jeden z najlepszych spektakli w teatrze nieinstytucjonalnym ostatniej dekady. Po kilku sezonach kłopotów z prawami autorskimi wreszcie wznowiony.
     Białoszewski, twórca oryginalnego Teatru Osobnego, mimo że zrewolucjonizował nie tylko język poetycki, ale także myślenie o teatrze, powoli odchodzi w zapomnienie. Bo jego twórczość, zwłaszcza teatralna, drażni, prowokuje, zmusza do refleksji, ironizuje - stanowi więc nie lada wyzwanie dla ludzi teatru. Podjęła je trójka krakowskich aktorów: Ziuta Zającówna, Stanisław Dembski i Włodzimierz Jasiński. Wybrali „Osmędeuszy” i stworzyli absolutną teatralną perłę. Zającówna, profesor w krakowskiej PWST, z brawurą wyreżyserowała całość. Dembski przechodzi samego siebie, scenę rockandrolla odtańczonego z parasolką widzowie zapamiętują na długo. Na wspomnienie wybuchają gromkim śmiechem. Jasiński, weteran Teatru STU, na co dzień aktor krakowskiej Groteski, również ma swoje „pięć minut”.
     Kanwa wydarzeń opowiadanych przez Przedstawiacza jest romansowo - kryminalna historia z peryferii przedwojennej Warszawy, okolic Cmentarza Powiązkowskiego. Poeta udziela głosu Sylwestrowi - podwórzowemu artyście, jego ukochanej Teodezji oraz Katakumbowej, tajemniczej władczyni cmentarnych skarbów, a także chórom i postaciom, wspominającym ich tragiczne losy.
     Białoszewski chciał w tej skromnej formie zawrzeć wspomnienie o zamkniętej epoce przedmieścia, krainie swego dzieciństwa i - nawiązujący do II i IV części „Dziadów” Mickiewicza - uniwersalny dramat o niespełnionej miłości i śmierci.
     „Osmędeusze” to misterium przywoływania umarłych, w którym rytuał miesza się z jarmarczną zabawą. Ubogi przedmiejski kabaret i zaduszny apel przenikając się, pokazują jednocześnie śmieszność i tragizm egzystencji.
     Ten interesujący spektakl będą mieli okazję zobaczyć elbląscy widzowie. Zaprezentowany zostanie w niedzielę 13 kwietnia o godz. 19 w ramach Elbląskiej Wiosny Teatralnej. Trzeba się jednak pospieszyć, bo biletów w kasie jest już niewiele.
     
     Mówi rzecznik Teatru im. A. Sewruka w Elblągu Tomasz Walczak:
oprac. A
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama