UWAGA!

Pięć rozbitych kamer

 
materiały prasowe dystrybutora filmu
materiały prasowe dystrybutora filmu

Osobista, poruszająca filmowa wypowiedź na temat walki palestyńskiej wioski przeciwko przemocy i opresji. Kino „Światowid” zaprasza na nominowany do Oscara pełnometrażowy film dokumentalny – „Pięć rozbitych kamer”.

Dokument opowiada o palestyńskim rolniku – Emadzie, który za pomocą pięciu kamer dokumentuje różne oblicza walki jego wioski z izraelską opresją.
       Emad mieszka w Bil'in, na zachód od miasta Ramallah, na Zachodnim Wybrzeżu. Pierwszą kamerą zarejestrował jak izraelskie buldożery w 2005 roku najechały na wioskę i wyrwały oliwne drzewka z ziemi. W tym miejscu, wzdłuż ziemi jego znajomego, powstał wielki mur oddzielający żydowskie miasta od Palestyńczyków. W pierwszych dniach oporu przeciwko żydowskim osadnikom i obecnym wszędzie żydowskim żołnierzom urodził się syn Emada – Gibreel. Emad dokumentował jak chłopiec dojrzewał i stał się świadomym uczestnikiem pokojowych, antyizraelskich protestów, a także jak szybko i silnie rozrastał się mur graniczny. Eman zarejestrował również, jak sympatycy z całego świata, również z Izraela, zapewniali pomoc wiosce, ale gdy opór się zwiększał i sytuacja mocno przybierała na sile, zaczynały się aresztowania, a mieszkańców wioski zabijano. Emad nadal kręci swój film, pomimo próśb żony, która boi się negatywnych konsekwencji.
       "Pięć rozbitych kamer" to nie tylko fascynujący obraz, dokumentujący unikalne zdarzenia z historii żydowsko-palestyńskiego konfliktu, lecz również bardzo osobista, poruszająca filmowa wypowiedź na temat walki palestyńskiej wioski przeciwko przemocy i opresji.
      
       Film „Pięć rozbitych kamer” w kinie „Światowid” od 1 do 7 lutego. Cena biletu: 14 zł normalny i 12 zł ulgowy. Rezerwacja i zakup biletów on-line na stronie.
      
       Scenariusz: Guy Davidi
       Reżyseria: Emad Burnat, Guy Davidi
       Produkcja: Palestyna, Francja, Izrael, Holandia 2011
       Czas: 90 min
       Opis: dystrybutor filmu
      
Edyta Jasiukiewicz, rzecznik CSE Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • historii żydowsko-palestyńskiego konfliktu. .. .? Chyba raczej. Konfliktu pomiedzy Izraelem a palestynczykami.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  z Braniewa(2013-01-31)
 • Co jak co, ale "nosa" do oskarowych hitów Pani Natalii odmówić nie można :-) Trzeba się na to wybrać.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  Krisowaty(2013-01-31)
 • To jakaś antysemicka projekcja? Oburzajmy się!
 • Żydzi robią z Palestyńczykami dokładnie to samo co robili z nimi Niemcy. No może poza gazem. .. Zaraz ktoś zarzuci mi antysemityzm, ale trzeba spojrzeć prawdzie w oczy. Obozy, getta, aresztowania, godzina policyjna, przesiedlenia, take są metody Izraela. Może nie jest to taka eksterminacja jaką stosowali Niemcy, ale jednak. Jak to ładnie sami żydzi wymyślili "obronny atak wyprzedzający " dla usprawiedliwienia swoich poczynań. Szkoda słów. ..
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  wasabee(2013-02-01)