UWAGA!

Sputnik - Repliki Paradżanowa

Elbląg, Siergiej Paradżanow
Siergiej Paradżanow (fot. nadesłane)

Kino Światowid zaprasza 29 listopada na spotkanie z twórczością Siergieja Paradżanowa. W ramach Festiwalu Sputnik zaprezentowane zostaną dwa filmy: „Barwy Granatu” z 1968 roku oraz „Cienie zapomnianych przodków” z 1965 roku.

Barwy Granatu
       Film jest serią poetyckich obrazów, wypełnionych rozmaitymi symbolami i alegoriami odwołującymi się do ormiańskiej tradycji i kultury. Losy głównego bohatera, ormiańskiego poety, poznajemy poprzez poszczególne etapy życia: począwszy od dzieciństwa, poprzez młodość, a kończąc na śmierci Sayat Novy w klasztorze. Jest to historia tragiczna. Nieszczęśliwa i zakazana miłość poety do córki króla zmusza go do opuszczenia dworu. Wybiera on więc życie w odosobnieniu, które zostaje gwałtownie przerwane przez najazd perskiego szacha.
      
       Cienie zapomnianych przodków
       Od lat rodziny Palijczuków i Gutienków żyją w niezgodzie. Przyjaźnią się jednak ze sobą ich dzieci Iwan i Mariczka. Stopniowo, gdy dorastają, ich przyjaźń zmienia się w miłość. Pewnego dnia Iwan opuszcza wieś. Chce zdobyć pieniądze, by móc zabrać ze sobą również ukochaną. Niestety, w czasie jego nieobecności Mariczka ginie. Iwan jest zrozpaczony. Po jakimś czasie ulega Pałagni...
      
       Siergiej Paradżanow urodził się w Gruzji w ormiańskiej rodzinie. Debiutował w 1954 roku, ale dopiero świat odkrył jego talent dziesięć lat później w „Cieniach zapomnianych przodków”. Jeszcze lepiej przyjęty został "Kwiat granatu". Zachwyt widzów i krytyków wystarczył, by reżyser naraził się sowieckiemu systemowi. W latach 70. ub. wieku kilka lat spędził w więzieniu pod absurdalnymi zarzutami homoseksualizmu i nielegalnego szmuglowania ikon. Pieriestrojka pozwoliła mu wznowić pracę. Do śmierci w 1990 roku (zmarł z powodu choroby nowotworowej) nakręcił kilka kolejnych dobrze ocenianych filmów.
       Siergiej Paradżanow uznawany jest za jednego z największych wizjonerów światowego kina. Określany jest jako filmowiec, w którego dojrzałych dziełach nie ma śladu mitologii sowieckiej. Jest za to niezwykła wyobraźnia, wyczucie i umiejętność kreowania piękna.
      
      
Anna Kleina, Światowid
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
NOWOŚĆ! Dział "A moim zdaniem" obsługuje hashtagi.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
Reklama