UWAGA!

Światowid - filmowe oblicza świata: Rosja

Elbląg, Światowid - filmowe oblicza świata: Rosja

Seanse filmowe, prelekcje oraz warsztaty dla uczniów z elbląskich szkół. Kino Światowid zaprasza na ostatnią odsłonę projektu "Światowid - filmowe oblicza świata". Po Czechach, Szwecji i Chile, przyszedł czas na Rosję.

„Światowid: filmowe oblicza świata" to projekt upowszechniający kulturę filmową, adresowany zarówno do osób dorosłych jak i młodzieży i dzieci, mieszkańców Elbląga i okolic.
       - Nawiązując do tradycji kina zapoczątkowanej przez Braci Lumiere pod koniec XIX wieku projekcji filmów będących pocztówkami ze świata, chcielibyśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na funkcję poznawczą kina – mówi Aleksandra Bielska z kina Światowid - Na to, w jaki sposób film może stać się narzędziem do pogłębiania wiedzy o kulturze danego regionu.
        
       Harmonogram spotkań w listopadzie:
       9.11, godz. 18
       projekcja: "Udar słoneczny",  prelekcja: "Rosja oczami podróżnika"- prelegent: Bartosz Czerniawski
       Opis: Na motywach dziennika „Przeklęte dni” i opowiadania „Udar słoneczny” Iwana Bunina. Feeryczna opowieść o gwałtownej i niespodziewanej miłości. Zaledwie jedna namiętna noc spędzona z nieznajomą jest dla głównego bohatera początkiem miłosnego obłędu. Ten „udar słoneczny” nie mija nawet w dni straszliwej zagłady Imperium Rosyjskiego.
       Reżyseria: Nikita Michałkow 
       Scenariusz: Aleksandr Adabashyan, Nikita Michałkow, Wladimir Moiseenko
       Obsada: Mārtiņš Kalita (dubbing: Jewgienij Mironow), Wiktoria Sołowiowa, Siergiej Sierow, Aliona Spiwak-Byczkowa, Natalia Surkowa, Denis Wasiliew, Ksenia Popowicz, Oleg Graf, Wadim Gołowko, Andriej Popowicz
       Produkcja: Rosja 2014
      
       16.11, godz. 18
       projekcja: "Pionierzy marzyciele", prelekcja: "Jacy są współcześni Rosjanie?"  prelegent: dr Wanda Stec
       Opis: Olga, Katja i Andriej znają się od dzieciństwa, które upływało jeszcze w Związku Radzieckim, gdy wszyscy troje należeli do pionierów. Ponad ćwierć wieku później trójka bohaterów mieszka w Moskwie i każde z nich odniosło zawodowy sukces. Olga jest aktorką, Katja pracuje w dużej agencji PR, a Andriej – jako analityk polityczny. Kupują samochody, biorą kredyty, budują domy na wsi. Jak wszyscy. Ale życie nie daje im ani radości, ani spełnienia. Gdy byli dziećmi, marzyli o zostaniu bohaterami, wierzyli w świetlaną przyszłość. Ale nikt z nich nie przewidywał, że dawne wizje zastąpi rzeczywistość, w której jedynym marzeniem jest stabilna i przewidywalna egzystencja. Ludzie przestali śnić o wielkich czynach. Po prostu grają swoje role.
       Scenariusz i reżyseria: Natalya Kudryashova
       Obsada: Natalya Kudryashova, Darya Moroz, Aleksey Mitin
       Produkcja: Rosja, 2015
       Czas: 116 min
        
       23.11, godz. 18
       projekcja: "Putin Forever?" , prelekcja: "O polityce współczesnej Rosji", prelegent: dr Zbigniew Szmurło
       Opis: Film opowiada o spacyfikowaniu przez rosyjskie władze ruchu protestacyjnego, który powstał w ramach sprzeciwu wobec sfałszowania wyborów do Dumy w grudniu 2011 roku. Zdjęcia rozpoczęły się właśnie w wyborczym grudniu, zaś zakończyły 6 maja 2012 roku, w dniu rozbicia przez OMON demonstracji opozycji na Placu Błotnym. Dokument prezentuje m.in. postać młodego opozycjonisty Wsiewołoda Czernozuba, który planował protesty aż do skutku, został jednak zmuszony do opuszczenia Rosji. W tej chwili mieszka na Litwie. W filmie podjęty jest także temat podziału rosyjskiego społeczeństwa. Czy frakcje pro- i antyputinowska potrafią nawiązać dialog i znaleźć płaszczyznę porozumienia?
       Scenariusz i reżyseria: Kirył Nenaszew
       Produkcja: Rosja, 2015
       Czas: 93 min
      
       30.11, godz. 18
       projekcja: " Major", prelekcja: "Współczesne kino rosyjskie", prelegent: Michał Dondzik
       Opis: Tragiczny wypadek z udziałem majora milicji powoduje lawinę wydarzeń, które poddają w wątpliwość wiarę w najbardziej fundamentalne wartości. Ukazane w filmie działania służb mundurowych oparte na wewnętrznych układach, korupcji i przemocy, składają się na do bólu prawdziwy obraz świata, gdzie rację ma silniejszy, a pojęcie moralności dawno rozmyło się w mętnej brei wszechogarniającego fałszu. To mocne, dobrze zrealizowane kino, skłania do refleksji nad naturą człowieka. Czy w każdym z nas drzemie bestia? Jak daleko jesteśmy w stanie się posunąć, aby uniknąć odpowiedzialności? Gdzie leży granica człowieczeństwa?
       Scenariusz i reżyseria: Jurij Bykow
       Obsada: Denis Shvedov, Yuriy Bykov, Irina Nizina
       Produkcja: Rosja 2013
       Czas: 99 min
      
       Cena biletu: 5 zł/film
       Projekt dofinansowany ze środków Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej
      
Karolina Śluz, Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Przeczytaj też co działo się w Elblągu wcześniej

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
Reklama