UWAGA!

W zawieszeniu

W czwartek 23 listopada o godz. 17.30 w kinie Światowid odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu "Co Ty wiesz o PRL?". Tego dnia na ekranie wyświetlony zostanie film „W zawieszeniu”, a seans poprzedzony zostanie prelekcją historyka z IPN w Gdańsku.

Podczas cyklu „Co Ty wiesz o PRL?" zobaczymy osiem filmów opisujących rzeczywistość tego okresu. Przegląd powstał z inicjatywy CKiWM Światowid oraz Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, dofinansowany został ze środków Programu Operacyjnego Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Patriotyzm jutra".
     - Wierzymy, że spotkania te pozwoli poznać najlepsze polskie filmy drugiej połowy XX wieku, a zarazem umożliwią zrozumienie meandrów najnowszej historii naszego kraju - twierdzą organizatorzy. - Widz, słabo jeszcze obeznany z dziejami PRL-u, nie pozostanie pozostawiony sam sobie. Przewodnikami po tym okresie będą naukowcy IPN, którzy przedstawią tło historyczne fabuły filmowej i wyjaśnią wszystkie trudno czytelne niuanse.
     Pierwszym filmem, który przedstawiony zostanie elblążanom w czwartek, będzie „W zawieszeniu". Jego bohaterką jest Anna, pielęgniarka w legnickim szpitalu, która czeka z nadzieją na powrót Marcelego, oficera Armii Krajowej, niesłusznie skazanego w 1949 roku na karę śmierci. Po ucieczce z więzienia Marcel zjawia się u Anny, ta ukrywa go w piwnicy swojego domu. O jego obecności nie informuje nawet matki. W ukryciu odżywa miłość Marcela i Anny. Z upływem czasu mężczyzna coraz trudniej znosi swoją sytuację. Często pogrąża się w depresji, nie widząc końca swej izolacji. „W zawieszeniu" to dramat ukazujący tragiczną sytuację ludzi, których życie zmieniły wydarzenia oraz przemiany polityczne przełomu lat czterdziestych i pięćdziesiątych.
     Reżyseria Waldemar Krzystek, scenariusz Małgorzata Kopernik, Waldemar Krzystek. Obsada: Krystyna Janda, Jerzy Radziwiłowicz, Sława Kwaśniewska, Bogusław Linda. Polska 1986.
     W kolejnych tygodniach przedstawione zostaną następujące filmy: „Wielki Bieg" - reż. J. Domaradzki, „Poznań 56" - reż. F. Bajon, „Skarga" - reż. J. Wójcik, „Niebieskie jak Morze Czarne" - reż. J. Ziarnik, „Kontrakt" - reż. K. Zanussi, „Stan strachu" - reż. J. Kijowski oraz „Ostatni dzwonek" - reż. M. Łazarkiewicz.
     Bilety na pojedynczy film w cenie 5 zł, karnet na osiem filmów - 30 zł.
     Mówi Magdalena Czarnocka z Centrum Kultury Światowid:
OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kina i teatr

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • Strasznie ubolewam nad tym, że seanse DKF odbywają się tak wcześnie. Z chęcią bym poszedł, ale o 17:30 jestem w pracy. Czy nie dałoby się przenieść spotkań na 20stą, albo przynajmniej 19stą?
    Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
    0
    0
    SZySZaK(2006-11-19)
Reklama