UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później

Sputnik nad Elblągiem - niedzielny seans

2011-12-08
Aktualizowany 2011-12-09 11:20
 
Elbląg, Sputnik nad Elblągiem - niedzielny seans

Drugiego dnia (niedziela, 11 grudnia) replik Festiwalu Filmów Rosyjskich „Sputnik” w kinie Światowid prezentowany będzie obraz Aleksandra Dowżenki „Ziemia”. Pokaz filmu uatrakcyjni muzyka na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka. Dla naszych Czytelników mamy 10 zaproszeń! Sprawdź, czy wygrałaś/wygrałeś.

„Ziemia” (1930 r.) ukraińskiego reżysera Aleksandra Dowżenki to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych i najbardziej poetyckich filmów rosyjskich tego okresu i kanon kinematografii światowej. Choć głównym tematem filmu jest dziejąca się na Ukrainie kolektywizacja, modernizacja i zakładanie kołchozu, co jednoznacznie ukazuje, iż film ma wyraźny charakter ideologiczny i propagandowy to jednak po latach przetrwało, jakby wbrew intencjom reżysera to, co w filmie najbardziej istotne - dziś oglądamy to dzieło jako metafizyczny poemat o życiu i śmierci, portretujący czasy archaiczne, w których człowiek żył harmonijnie z naturą, z jej cyklami, przemijaniem i odradzaniem się. Dla Dowżenki ziemia jest mistyczną matką człowieka, strzegącą ładu natury, której jest on tylko częścią. „Ziemia” przeniknięta jest scenami majestatycznej przyrody, falujących łanów zbóż, mórz słoneczników, drzew uginających się od owoców czy pędzących koni. Ten właśnie świat burzy pomysł założenia kołchozu i pojawienie się traktora...
      
       Muzykę na żywo do filmu „Ziemia” zagra na fortepianie Marcin Pukaluk, który jest muzykologiem i performerem. Szerokie zainteresowania muzyczne połączył z kinem. Jest twórcą projektów „Ekran w Mroku” i „Ekran i Rewolucja”, jeździ z nimi po kraju, wykonując swoją muzykę do arcydzieł niemieckich ekspresjonistów (Gabinet Doktora Caligari reż. R. Wiene, Metropolis reż. F. Lang, Nosferatu - Symfonia Grozy reż. F.W. Murnau) oraz klasyki radzieckiego kina niemego (Ziemia reż. A. Dowżenko, Aelita reż. J. Protazanow, Strajk reż. S. Eisenstein). W kompozycjach wychodzi od prostoty środków, łącząc je z klarowną formą. Jego utwory cechuje perfekcyjne brzmienie, bezbłędne w wyczuciu filmowego dramatyzmu.
      
       Film „Ziemia” z muzyczną oprawą w niedzielę 11 grudnia o godz. 20 w kinie Światowid.
      
       Pojedyncze zaproszenai wygrali:
       Monika Lewicka
       Marcin Licznerski
       Maciej Bartosik
       Beata Faryno
       Aleksander Denisiuk
       Wiesława Oleszczuk
       Joanna Niewczas
       Marcin Januszaniec
       Anna Czerska
       Agnieszka Wróblewska.
      
Potwierdzenia wysłaliśmy mailem.
      
oprac. OK
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...
Reklama