UWAGA!

Drogi Czytelniku,

uprzejmie informujemy, że w związku z wejściem w życie Rozporządzenia o Ochronie Danych Osobowych stworzyliśmy zgodną z nim politykę prywatności. Regulacje RODO zmuszają nas do wystąpienia z prośbą do Ciebie o zaakceptowanie jego postanowień, chociaż z praktycznego punktu widzenia nic się nie zmienia w sposobie korzystania z naszego serwisu.

Jedyną rzeczą, która może budzić Twoje obawy jest profilowanie. Wyjaśniamy, że w naszym przypadku, tak jak dotychczas, skutkuje ono wyłącznie tym, że jeśli uprzednio byłeś/aś na stronie jakiegoś biura podróży, to z dużym prawdopodobieństwem nasi zaufani partnerzy reklamowi tacy jak Google serwować będą banery z widokami złocistych plaż.

Prosimy zapoznać się z polityką prywatności stosowaną na naszej stronie i zaakceptować jej postanowienia.

Może później
Światowid
Niezwykły projekt filmowy (Truso: Śladami wikingów, odc. 31)

Niezwykły projekt filmowy (Truso: Śladami wikingów, odc. 31)

2021-05-09 08:00

Niedawno na łamach portel.pl pisaliśmy planowanych filmach o Truso, które mają powstać z okazji 40-lecia odkrycia wikińskiej osady. Co mówią o tej inicjatywie badacze historii i czego możemy spodziewać się po samej produkcji?

Kopernik w reżimie sanitarnym

Kopernik w reżimie sanitarnym

2021-05-08 11:30

W sobotę, 15 maja zapraszamy do odwiedzenia Fromborka, gdzie podczas Nocy Muzeów zaplanowano liczne atrakcje. Impreza odbędzie się pod hasłem „Kopernik w reżimie sanitarnym”.

Rowerem do Truso

Rowerem do Truso

2021-05-07 11:33

W ramach tegorocznej Nocy Muzeów, która odbędzie się pod hasłem "Truso – legenda odkryta", elbląskie Muzeum Archeologiczno-Historyczne we współpracy z PTTK Oddział Ziemi Elbląskiej organizuje rajd rowerowy. Wyprawę zaplanowano na 15 maja (sobota), w godz. 10-14. Rozpocznie się na bulwarze Zygmunta Augusta 11, przed budynkiem Muzeum, a zakończy w okolicach ronda na Zatorzu. Całkowita długość trasy liczy ok. 30 km.

Osada Truso w filmowym kadrze

Osada Truso w filmowym kadrze

2021-05-06 18:30

Planowanej produkcji filmów o Truso była poświęcona dzisiejsza (6 maja) konferencja prasowa w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Trwa internetowa zrzutka, która ma na celu wsparcie inicjatywy.

„Oddycham” Julii Kaczmarczyk nagrodzone w ogólnopolskim konkursie

„Oddycham” Julii Kaczmarczyk nagrodzone w ogólnopolskim konkursie

2021-05-06 14:48

Julia Kaczmarczyk zajęła drugie miejsce w w 17. edycji Ogólnopolskiego Konkursu Piosenki „Kryształowa Nuta” w Kętrzynie. Piosenka "Oddycham”, którą zaprezentowała, została od strony muzycznej i tekstowej w całości przygotowana przez elblążankę.  

Znajdziesz mnie w bibliotece

Znajdziesz mnie w bibliotece

2021-05-05 12:17

„Znajdziesz mnie w bibliotece” to hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek (8-15 maja), ogólnopolskiej akcji organizowanej przez biblioteki w całej Polsce. Oczywiście w Bibliotece Elbląskiej też nie zabraknie atrakcji i nawet zaprosimy czytelników do udziału już trochę wcześniej, bo od 5 maja.

„Coś bogatszego niż obraz w kinie” („Gwiezdne wojny” w Elblągu, część 2)

„Coś bogatszego niż obraz w kinie” („Gwiezdne wojny” w Elblągu, część 2)

2021-05-04 18:00

4 maja to święto wszystkich fanów „Gwiezdnych wojen”, niezwykłego uniwersum stworzonego przez George'a Lucasa. Z tej okazji zapraszamy na drugą część naszego spotkania z członkami grupy Yavin, do której należą także elblążanie. Zobacz zdjęcia Michała Skroboszewskiego i fotografie z konwentów z archiwum ekipy Yavin.

O cyfrowych uzależnieniach

O cyfrowych uzależnieniach

2021-05-04 09:49

W piątek, 7 maja, o godz. 17:00 zapraszamy na spotkanie autorskie online z Krzysztofem Piersą, autorem książek „Komputerowy Ćpun”, „Komputerowy Ćpun 2.0”, „Trener Marzeń” oraz „Złota Rybka w Szambie”, YouTuberem, terapeutą od uzależnień cyfrowych. Rozmowę będzie można śledzić na profilu facebookowym Biblioteki Elbląskiej.

„Dawno, dawno temu, poszliśmy do kina...” („Gwiezdne wojny” w Elblągu, część 1)

„Dawno, dawno temu, poszliśmy do kina...” („Gwiezdne wojny” w Elblągu, część 1)

2021-05-03 18:00

4 maja przypada święto wszystkich miłośników filmów rozgrywających się „Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce”. Dzień Gwiezdnych Wojen to doskonała okazja, by spotkać się z członkami grupy Yavin, czyli konstruktorów modeli ukazujących uniwersum George'a Lucasa, do której należą także elblążanie. Zobacz zdjęcia Michała Skroboszewskiego i fotografie z konwentów z archiwum ekipy Yavin.

"Truso: legenda odkryta" w ramach Nocy Muzeów (Truso: Śladami wikingów, odc. 30)

"Truso: legenda odkryta" w ramach Nocy Muzeów (Truso: Śladami wikingów, odc. 30)

2021-05-02 08:00

Noc Muzeów w Elblągu przebiegnie pod znakiem Truso. Planowane na 15 maja wydarzenie ze względu na pandemię przebiegać będzie w formie online, ale... nie tylko. Co nas czeka?

Krużganek Galerii EL należy do młodych artystów

Krużganek Galerii EL należy do młodych artystów

2021-04-30 13:00

Interferencje 307 – tak brzmi tytuł nowej wystawy w Centrum Sztuki Galerii EL. To wystawa site-specific, a więc pomyślana konkretnie dla miejsca, w którym ma być pokazywana. Co przygotowali dla krużganka galerii studenci i wykładowcy Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku? Zobacz zdjęcia.

Elbląskie Nagrody Kulturalne przyznane

Elbląskie Nagrody Kulturalne przyznane

2021-04-30 12:58

Elbląski samorząd od lat, w ramach sprawowania mecenatu nad działalnością kulturalną, wspiera osoby zajmujące się twórczością artystyczną oraz upowszechnianiem i animacją kultury. Tradycyjnie już w kwietniu przyznawane są stypendia artystyczne, kulturalne, a także Elbląskie Nagrody Kulturalne.

Muzealne wystawy czekają na gości

Muzealne wystawy czekają na gości

2021-04-30 12:02

Ponowne otwarcie Muzeum zaplanowano na 4 maja. Placówka będzie czynna dla zwiedzających w godzinach od 10 do 16, a bilety wstępu sprzedawane będą do godziny 15.30. Czas zwiedzania został skrócony ze względu na konieczność przeprowadzania dezynfekcji powierzchni ogólnodostępnych.

Czerwcowy wieczór trzech kompozytorów

Czerwcowy wieczór trzech kompozytorów

2021-04-29 13:55

Mieczysław Weinberg, Sławomir Czarnecki i Sebastian Perłowski. Trzy nazwiska, setki partytur, tysiące koncertów z ich muzyką. Kolejny już 6 czerwca w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych – sala koncertowa wypełni się paletą smyczkowych emocji.

Najlepsi z najlepszych – koncert dyplomantów aMuz

Najlepsi z najlepszych – koncert dyplomantów aMuz

2021-04-29 13:51

Maj czasem studentów? Jak najbardziej, zwłaszcza studentów Akademii Muzycznej (aMuz) w Gdańsku, którzy już niebawem zaprezentują elbląskim melomanom pełnię swoich umiejętności. Dyrygenci i soliści, którzy na co dzień goszczą nad Motławą, udowodnią, że muzyczną wrażliwością, błyskotliwością interpretacji i sceniczną energią mogliby obdzielić tercet, kwartet, a nawet orkiestrę. Przekonamy się o tym 30 maja w sali koncertowej ZPSM.

Interferencje 307 – wernisaż wystawy online w Galerii EL

Interferencje 307 – wernisaż wystawy online w Galerii EL

2021-04-28 13:03

Tym razem jeszcze wirtualnie, ale już z przekonaniem o możliwych szybkich odwiedzinach w Galerii EL. W czwartek 29 kwietnia o godz. 18 zapraszamy na wernisaż online wystawy studentów i wykładowców Wydziału Malarstwa ASP w Gdańsku zatytułowanej „Inteferencje 307”.

Ukryte skarby biblioteki

Ukryte skarby biblioteki

2021-04-28 12:46

W zabytkowych oprawach pochodzących z Biblioteki Elbląskiej znajdziemy wiele cennych znalezisk. Jeśli jesteście ciekawi, jakich – zapraszamy na spotkanie w ramach cyklu „Wirtualna Regioteka”, które będzie można oglądać na profilu FB Biblioteki Elbląskiej w środę, 5 maja, o godz. 17. Gościem Radosława Kubusa będzie Ewa Chlebus i dr Paulina Pludra-Żuk.

Zaśpiewaj lub zarecytuj – 66. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

Zaśpiewaj lub zarecytuj – 66. Ogólnopolski Konkurs Recytatorski

2021-04-27 16:00

Centrum Spotkań Europejskich „Światowid” zaprasza do udziału w eliminacjach rejonowych 66. Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego. Konkurs jest imprezą dla amatorów; zapraszamy uczniów szkół ponadpodstawowych, studentów oraz dorosłych. Eliminacje odbędą się 19 maja. Uczestnicy mogą wziąć udział w turniejach: recytatorskim, poezji śpiewanej, wywiedzione ze słowa oraz teatrów jednego aktora. Zgłoszenia przyjmujemy do 12 maja. Zapraszamy!

Elbląskie Dziedzictwo Narodowe… Co z nim zrobić?  (Wracamy do tematu)

Elbląskie Dziedzictwo Narodowe… Co z nim zrobić? (Wracamy do tematu)

2021-04-27 11:00

Publikując niniejszy tekst, korzystam z obywatelskiego prawa twórców do publicznego dialogowania z władzą samorządową, a także do wnoszenia doń sugestii mających na względzie dobro środowisk twórczych Elbląga, jako środowiska kulturalnego. Działam też w oparciu o zainteresowanie elblążan dorobkiem twórczym Ryszarda Tomczyka - jednej z najbardziej kreatywnych postaci naszego miasta, który pozostawił po sobie okazałą część Narodowego Dziedzictwa realizowanego w ciągu Jego życia w Elblągu.

Podboje handlowe wikingów (Truso: Śladami wikingów, odc. 29)

Podboje handlowe wikingów (Truso: Śladami wikingów, odc. 29)

2021-04-25 08:00

- Wikingów przybywających na tereny Europy kontynentalnej często postrzega się jako rabusiów i morderców. Jednak wbrew powszechnym wyobrażeniom Skandynawowie epoki wikingów byli również ludźmi kultury i handlu – pisze Jakub Jagodziński dla Histmag.org. Obraz Skandynawów wczesnego średniowiecza - serwowany choćby przez kulturę popularną - odbiega znacznie od ustaleń historyków.

Reklama