UWAGA!

24 godziny z Mozartem

W 250. rocznicę urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta przypadającą w piątek 27 stycznia telewidzowie za pośrednictwem TVP Kultura będą mogli uczestniczyć w bezprecedensowym wydarzeniu na światową skalę. „24 godziny z Mozartem” to olbrzymie międzynarodowe przedsięwzięcie artystyczne i telewizyjne inaugurujące Rok Mozartowski 2006.

Tego dnia transmisje z najsłynniejszych sal koncertowych przeprowadzą najbardziej renomowane stacje telewizyjne świata, m.in. austriacka ORF, niemiecka ZDF, francuska ARTE, brytyjska BBC, szwajcarska RTSI i japońska NHK. Program rozpoczyna się o godz. 8. Będzie to całodobowy maraton muzyczny, na który złożą się symfonie, koncerty, muzyka kameralna i opery „na żywo” m.in. z Wiednia, Salzburga, Pragi i Pekinu. W TVP Kultura można będzie zobaczyć zarówno klasyczne jak i współczesne oblicze muzyki mistrza. W programie znajdą się wirtuozowskie wykonania i nowatorskie interpretacje, Mozart na jazzowo, folkowo, rockowo, legendarne koncerty i widowiska operowe. Uzupełnieniem koncertów będą filmy dokumentalne, felietony, reportaże i rozmowy.
     Oto wybrane pozycje programu:
     
     godz. 8.30 - Mozart w Salzburgu
     Film dokumentalny ukazujący codzienne życie Mozarta z czasów, gdy mieszkał w Salzburgu. Autorzy próbują odpowiedzieć na pytania: co Mozart oglądał na ówczesnych ulicach i placach, co jadł, jak podróżował, jak układały się jego relacje z ojcem Leopoldem oraz z arcybiskupem Colloredo.
     
     godz. 10.15 - Legendarne interpretacje (1)
     Pierwsze wspólne nagranie Friedricha Guldy i Claudia Abbado w 1986 r. w Vienna Concert House. W programie znalazł się Koncert fortepianowy A-dur KV 488.
     
     godz. 10.45 - Chłopiec w peruce
     Film dokumentalny ukazujący fascynację dzieci muzyką Mozarta. Dziewczynki i chłopcy w wieku od 8 do 11 lat mówią o Mozarcie swoimi słowami.
     
     godz. 12.20 - Legendarne interpretacje (2)
     W programie finał „Don Giovanniego” pod dyr. W. Furtwanglera (1954) oraz finał z „Cosi fan tutte” pod dyr. Karla Bohma (1969).
     
     godz. 14.30 - Cosi fan tutte
     Znana reżyserka Doris Dorrie przedstawia swoją wersję „Cosi fan tutte” jako musicalu hippisowskiego, któremu przyświeca motto „zdradzać swojego partnera czy nie – oto jest pytanie”. Akcja rozgrywa się w latach 70-tych, w momencie rozkwitu rewolucji hippisowskiej.
     
     godz. 17 - Koncert „na żywo” z Katedry św. Stefana w Wiedniu
     W miejscu, gdzie Mozart brał ślub oraz gdzie odbyła się uroczystość żałobna po jego śmierci, Wiedeński Chór Chłopięcy wykonuje m.in. Mszę Koronacyjną KV 317 oraz Ave Verum KV 618.
     
     godz. 19.10 - Koncert z Salzburga
     W programie koncertu znajdą się m.in.: Koncert fortepianowy C-dur KV 503, Symfonia D-dur KV 385 „Haffnerowska”, Motet „Exultate jubilate”, „La ci darem la mano” z Don Giovanniego.
     
     godz. 22.25 - Duch Mozarta
     Koncert „Duch Mozarta” jest próbą ukazania wpływu muzyki Mozarta na twórców w późniejszych epokach; z jego twórczości czerpali reprezentanci jazzu, popu czy muzyki folkowej. W koncercie wezmą udział m.in. Dee Dee Bridgwater, Ian Anderson, Lucia Micarelli i Michael Pogo Kreiner.
     
     godz. 0.10 - Uroczysty koncert z Berlina
     W programie koncertu w Stattsoper w Berlinie m.in. Koncert skrzypcowy A-dur KV 219, Koncert fortepianowy A-dur KV 488, Duet Papagena i Papageny z „Czarodziejskiego fletu” oraz Symfonia g-moll KV 550.
     
     godz. 3 - Symfonia Jowiszowa
     Utwór zarejestrowany w Konzerthaus w Berlinie z udziałem Carl Philipp Emanuel Bach Chamber Orchestra pod dyrekcją Hartumta Haenchena.
     
PD
Polub ten artykuł
Polub portEl.pl
A moim zdaniem...

Najnowsze artykuły w dziale Kultura

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
 • a gdzie mamy TVP Kultura ?
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  meloman(2006-01-26)
 • TVP Kultura niestety tylko dla odbiorców odbiorników satelitarnych, co uważam za jeden z największych skandali, ściem, czy jak to nazwać. Śledzę TVP Kultura od kilku tygodni. Program to kilka godzin dziennie. Zdarzają się przeciekawe dysputy ( o sztuce, twórcach, ale ostatnio np. też o Bieszczadach ), prowadzone nieśpiesznie, o czym praktycznie przeciętny widz zapomiał. Zdarzają się programy autorskie - kapitalne, jak np. z Ewą Kulik. Poza tym filmy, przedstawienia z teatrów, działania performance, sylwetki twórców. W dużej części program dla widza wyrobionego, czasem język mocno hermetyczny,albo nudna muza, nie dla każdego zrozumiałe. Ale mieć tę możliwość wyboru --- jest cudnie ! I to powiino być dostępne dla KAŻDEGO TELEWIDZA W RAMACH ABONAMENTU !!!
 • Ciekawe dlaczego TV Kultura nie ma jeszcze w kablówce? Pod koniec ubiegłego roku, zdaje sie, zostały podpisane stosowne umowy o emisji tego programu w sieciach kablowych. Chętnych widzów jest wielu !!! Sam do nich należę.
  Zgłoś do moderacji     Odpowiedz
  0
  0
  telemaniak(2006-01-26)
Reklama